Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Deschiderea anului școlar în condiții de siguranță, prioritate pentru Primăria Slobozia

Deschiderea anului școlar în condiții de siguranță, prioritate pentru Primăria Slobozia

Deschiderea anului școlar în condiții de siguranță sanitară pentru elevi și cadre didactice reprezintă o prioritate pentru toți factorii decizionali. «Viceprimarul Gabriel Mușat și directorul economic, Adrian Trifan, s-au așezat la masa dezbaterilor joi, 27 august 2020, cu directorii unităților de învățământ pentru a stabili necesarul de materiale, să identifice resursele financiare și procedurile de achiziție a produselor de igienă și protecție» se arată într-un Comunicat de Presă al Primăriei Slobozia. «Directorii de școli și de grădinițe au atras atenția asupra nevoilor de investiții, pregătire și adaptare la noile cerințe pentru desfășurarea activităților instructiv-educative, în lipsa unui cadru legislativ care să reglementeze acest început de an școlar. În baza unei statistici privind personalul didactic/ auxiliar, numărul de preșcolari și elevi, precum și suprafețele utilizate, transmise de către fiecare instituție școlară, unitatea administrativ teritorială se obligă la identificarea resurselor financiare și la achiziția de materiale dezinfectante și măști necesare până la sfârșitul lunii decembrie, pe care le va distribui ulterior către grădinițe și școli. Directorii au mai adus în discuție utilitatea lămpilor UV, pentru sterilizarea încăperilor și a diverselor suprafețe de lucru, precum și a tunelului dezinfectant la intrările în unitățile  de învățământ. Și servirea mesei la grădinițe și la clasele de step-by-step stă sub semnul incertitudinii, fiind greu de gestionat din lipsa spațiului pentru păstrarea distanțelor necesare între copii. De asemenea, a fost dezbătut deficitul de personal din grădinițe, unde grupele de preșcolari sunt numeroase, iar îngrijitoarele sunt puține. În școlile gimnaziale și licee, mai multe cadre didactice care fac parte din categoria de vârstă vulnerabilă, s-au retras din învățământ» se mai precizează în același Comunicat.

27 August 2020, 12:55 (537 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


adam:
(28 August 2020, 07:59)
Directorul amintit in articol iar face parndarat cu ocazia aprovizionari scolilor cu materiale necesare deschideri anului scolar mai ales ca primarul interimar nu stie sa tina in mina un pix ,il maninca ca pe stixuri .
Ioana:
(27 August 2020, 20:51)
Dar despre cazarea elevilor in internatele scolare nu spuneti nimic??? Unde vor locui acestia? Cum? Sunt elevi de la zeci de km. distanta care nu pot face naveta, daca nu  veti deschide internatele scolare din cadrul liceelor, acesti copii ce fac? Abandoneaza scoala??? La ei chiar nu se gandeste nimeni?In Slobozia exista internate doar la Grupul Scolar M.Eminescu, Al.Ioan Cuza si la Colegiul CNMV-acesta deservind si Liceul Pedagigic, Liceul de arte si Inaltarea Domnului. Pentru acesti elevi si pentru aceste internate cine ia masuri??? Ei nu exista pentru Ministerul Educatiei si pentru primarii?
Parintii sunt disperati, nu au bani de gazde...Daca se invata 2 saptamani online si 2 saptamani la scola, ei ce le fac copiilor care erau cazati in internate???