Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

de campanie

Nu prea ne amintim exact de unde ne-am pricopsit cu următoarea bârfă. Dar, din punctul nostru de vedere, reflectă realitatea în care trăiește doar senzaționalul Lucifer Marean, neacșul nostru cel de toate zilele. Căci Marean a promis Micului Titulescu, cel născut talent și aproape mort speranță, că «în Ialomița PRO Românica va face istorie!». Așa cum ne știți, serioși și revoluționari în ale calculelor electorale, decretăm că după momentul 27 septembrie 20-20 PRO Românica va fi istorie. Chestie de nuanță pe care cei mai mulți lipitori de afișe pe stâlpi cu mecla lui Mojo puțin confuză nu o vor pricepe!

Revenind la campanie și fiind cuprinși de o nostalgie puțin sado-masochistă, am sesizat cum Președintele ialomițenilor de pretutindeni, acest Fermecat politic autointitulat mai nou Valorosu’, calcă pe urmele bătrânului pesedist Geppetto. Nu știți cine e Geppetto? Ce rușinos... Păi, pe vremea când nu era el chiar atât cunoscut pe cât își dorea să fie, liderul pesedist năvălea prin curțile oamenilor de la țară și, puțin rușinat, întreba prima mamaie întâlnită-n cale: «Știți cine sunt eu?». Firesc, răspunsul era «Nu!». Dar Geppetto era insistent și călca accelerația, turuind despre «cinste, competență, președinte al Consiliului Județean, șamd». Într-un final, mamaia era tot nelămurită, iar cinstito-competentul Vasile se încingea precum locomotiva cu aburi. Așa și cu Valorosu’. Se oprește la mai toate băbuțele și moșnegii întâlnite pe ulițe și, elocvent, rostește: «Bună ziua! Mă cunoașteți?!». Iar lumea răspunde în cor că n-are cont pe FB și nici nu urmărește postul fi­nului (ăla de spun unii că a luat acțiunile cu banii unor parlamentari care n-au avut ce face cu ei!). Acuma, Valorosu’ aplică tactica patentată Geppetto și bagă la foc automat despre cum a schimbat el județul. Audiența ascultă și se întreabă totuși dacă nu cumva candidatul a greșit localitatea și județul, că doar asfaltul ăla de-l trâmbițează Valorosu’ pe pliante nu trece pe la ei prin poartă. Și nici prin localitatea lor. Așa că...

Ne impacientăm în ultimul timp ascultând discursuri politice la unison. Căci, pe trei voci, Mojo, Valorosu’ și Luciferul Marean se dau prigoniți, umiliți, perpeliți, izgoniți, etc. Textul cu victimizarea este pătrunzător, mai că-ți vine să-i plângi de milă lu’ tanti aia care nu mai încape în ecran că ascultă în direct cum ei au fost alungați de la țâțele partidului după ce au supt cu nesaț din toate pozițiile. O lacrimă ne-a dat când am auzit povestea Floricicii de Amara, Valorosu’ amintindu-și cum a fost luat cu arcanul să candideze la funcția de Președinte. Căci El era o floricică între floricici și doar El a salvat imaginea la partid în 2016. La rându-i, Mojo invocă greaua moștenire și asuprirea la care a fost supus în acest mandat. Peste ei, Luciferul Marean cel purtător de mape abundă în explicații semidocte despre cum politica a fost chiar crudă cu el când nea Livache a înțeles că Marean umbla cu mapa pe dedesubt. Am fost de-a dreptul mișcați!

Rămânem în sfera discursurilor politice manifestându-ne siderarea în ceea ce privește reușita lui nea Gabi (nu mai scriem nimic de senatorul lui Dumnezeu!). Nea Gabi (am zis că nu mai scriem nimic de senatorul lui Dumnezeu!) a dat în clocot ADHD-ul primarelui Mojo. Adicătelea l-a enervat într-atât încât primarele a uitat ce-a vrut să mai spună și, mai mult, seria de «ăăăăă» a devenit stridentă. Andra ai legătura...

4 Septembrie 2020, 16:40 (1764 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


firesc:
(9 Septembrie 2020, 15:05)
Foarte placuta lectura. Ar trebui sa apara pe prima pagina. Felicitari!
Un cetatean cu drep de vot:
(8 Septembrie 2020, 14:56)
Mi-au mers la suflet comentariile !
Ialomita:
(8 Septembrie 2020, 06:36)
Vrem barfe si din alte localitati. Ne ajuta sa stim cum sa votam