Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Alexeni, Albești și Munteni Buzău, cele mai afectate localități

Secetă pedologică extremă în Ialomița

Alexeni, Albești și Munteni Buzău, cele mai afectate localități

O  analiză a su­prafețelor calamitate din cauza lipsei apei din sol arată modul în care acest fenomen a distrus câmpurile în fiecare localitate din județul Ialomița. Con­form datelor, culturile agricole înființate pe câmpurile din Alexeni, Albești și Munteni Buzău au fost periclitate în proporție de peste 70%, conform datelor oficiale.

2020, un an greu pentru agricultori
Seceta pedologică extremă a produs pagube însemnate în județul Ialomița, atât pentru culturile înființate în toamna anului trecut, cât și pentru cele semănate în această primăvară. Ulti­mele estimări arată că peste 80% din culturile de porumb și floarea-soarelui, înființate în pri­măvară, au fost compromise din cauza lipsei apei din sol. Specia­liștii în agricultură au colectat toate date de la Comisiile Locale de Inventariere și au prezentat o situație pe localități din punct de vedere al pagubelor înregistrate pe câmpuri. Potrivit estimărilor oficiale, 3 localități din județul Ialomița au înregistrat un grad de calamitate de peste 70%, ajungând până la 95%. Este vorba despre comu­nele Alexeni, Albești și Munteni Buzău. Dincolo de constatările specialiștilor în ceea ce privește pagubele produse de seceta pedologică extremă, autoritățile locale confirmă, de asemenea, dezastrul existent pe terenuri. La Alexeni, de exemplu, lipsa apei din sol face imposibilă pregătirea terenurilor agricole pentru lucrările ce ar trebui să se desfășoare în toamnă. «Din 2005 nu au mai fost o secetă ca asta... Câmpurile au nevoie de apă! Pământul s-a împietrit și nu se pot desfășura lucrări agricole din această cauză. Fermierii din lo­calitatea noastră au fost obligați să amâne o parte din mun­cile agricole pentru că nu pot intra în câmp... Peste tot e doar praf și pământ foarte tare!» sus­ține Ion Cărbune, primarul comunei Alexeni. Într-o situație similară se află și terenurile agricole din localitatea Albești. «Este imposibil să lucrezi în aceste condiții! Suprafețele de teren sunt tari ca piatra... Oa­menii vin la primărie și întreabă cum îi putem ajuta...» susțin oficialii Primăriei Albești. Marea problemă o reprezintă însă acordarea despăgubirilor în urma constatărilor făcute cu pri­vire la calamitățile produse culturilor înființate în toamna trecută. «Nu știm deocamdată când vor fi distribuite ajutoarele finan­ciare...» au explicat reprezentan­ții Direcției pentru Agri­cultură Județeană Ialomița.

8 Septembrie 2020, 12:05 (1010 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Ajutoare financiare de peste 112 milioane de lei în Ialomița!

Comentariile cititorilor:


filip:
(10 Septembrie 2020, 19:01)
Din pacate protectia mediului nu apare in programul electoral al niciunui candidat.  Stimulente pentru impadurire sau energie verde nu promite nimeni.
Ionut:
(9 Septembrie 2020, 14:06)
Nu se simte problema secetei acum. Stati sa vedeti prin decembrie-ianuarie. Tinand cont ca vor trece si alegerile si nu vom mai avea alegeri timp de 4 ani, pregatiti-va de ce urmeaza...Taieri de salarii (guvernantii vor face ce-i taie capul tinand cont ca nu vor mai fi presati de niciun scrutin electoral) concedieri, cresterea preturilor la alimente din cauza secetei... Ca sa nu mai punem la socoteala acest COVID...
grav:
(9 Septembrie 2020, 10:22)
S-a mai scris si se va mai scrie; din pacate, acest subiect cred ca va fi de actualitate de acum incolo. Numai nebunul ala de ștramp din varful licuriciului neaga incalzirea globala, deoarece este un mega bogat om de afaceri, iar banul este pe primul loc, inaintea mediului inconjurator. Poluam tot, taiem in draci padurile, aruncam plastice si mizerie peste tot ca niste nesimtiti inconstienti, de parca planeta asta este exclusiv a noastra si doar de unica folosinta (numai pe durata vietii noastre), nu a copiilor nostri si a urmasilor lor. In Romania noastra amarata nu s-a facut mai nimic pentru reabilitarea sistemelor de irigatii realizate de comunisti si furate in capitalismul de cumetrie al lui iliescu. Mosulica ala, nea petrica senilica s-a laudat ca a reabilitat canale de irigatii, insa doar pe cateva sute de metri - suficient cat sa-si faca poze cu marile realizari ale ciumei rosii. Iar ciumatii astia galbeni baga bani fara numar in covid (fonduri supraevaluate si netransparente) de parca asta e singura problema grava a tarii.
Solutii de combatere a secetei:
1. Stopati taierile (legale si ilegale) de paduri/rezilierea contractului cu austriecii
2. Urgent reabilitarea sistemelor de irigatii si subventionarea apei si chiar a energiei pentru irigat (eventual energie verde)
3. Impadurirea suprafetelor defrisate si a tuturor terenurilor degradate (nefolosite pentru cultivat)
4. Perdele de protectie pe campuri
5. Colectarea si Reciclarea deseurilor mase plastice/ amenzi pentru cei care polueaza si stimulente financiare pentru cei care colecteaza si recicleaza (de ex: automate pentru colectare PET/plastic la supermarketuri)
6. Energie verde in procent cat mai mare (toate parcarile supermarketurilor ar putea sa produca energie cu ajutorul panourilor solare)
7. Autovehicule electrice
etc.
Gicu:
(9 Septembrie 2020, 07:54)