Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gheorghe Petrache, trimis în judecată pentru «conflict de interese»

Candidat cu probleme penale, la Țăndărei

Gheorghe Petrache, trimis în judecată pentru «conflict de interese»

Lista candidaților la funcția de primar cu probleme penale din județul Ialomița este deschisă de Gheorghe Petrache, propu­nerea PRO România pentru Primăria Țăndărei. Acesta a fost trimis în judecată în urmă cu 4 luni, fiind acuzat de faptul că a aprobat plata din bani publici a unor facturi privind achiziția de medicamente pentru cabinetele medicale școlare, produse ce au fost distribuite de firma fratelui său. Facturile au fost semnate în perioada septembrie 2014-martie 2015, în care Gheorghe Petrache a deținut atât funcția de primar, cât și pe cea de viceprimar al orașului Țăndărei.

Inculpatul neagă acuzațiile Gheorghe Petrache, candidat la funcția de primar al Țăndăreiului din partea PRO România, a preluat funcția de primar al orașului Țăndărei în urma arestării preventive a fostului edil. Potrivit actelor de urmărire penală, acesta a aprobat plata a 13 facturi prin care s-au achiziționat medicamente pentru cabinetele medicale școlare ale Liceului Teoretic «Paul Georgescu», Școlii Gimnaziale Nr. 2 și Liceului Tehno­logic Țăndărei. Toate medicamentele au fost achizi­ționate de la o singură farmacie din Țăndărei, al cărei asociat este fratele lui Gheorghe Pe­trache. Valoarea produselor farmaceutice plătite din bani publici a fost de 13 mii de lei. Cazul s-a aflat în cer­cetare la Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești ai cărui procurori au reținut faptul că: «inculpatul cunoștea că fratele său era asociat și administrator al firmei care deținea farmacia respectivă, iar prin aprobarea facturilor fiscale și prin semnarea ordinelor de plată, deși nu a urmărit el însuși obținerea de foloase patrimoniale pentru sine, a prevăzut și facilitat obținerea unui folos către firma fratelui său prin folosirea funcției sale». Gheorghe Petrache, candidat la funcția de primar al Țăndăreiului din partea PRO România, se declară însă nevinovat. Acesta susține faptul că dosarul este «fabricat» la comanda unuia dintre contracandidații săi și că este nevinovat. «Este o sesizare făcută special pentru campanie, dar și reclama negativă tot reclamă este... Eu n-am semnat nimic! M-am consultat cu juriștii și mi-au zis că este bine... Contractul fratelui meu se derulează din 2008, iar după ce am plecat de la Primărie l-au rechemat și contractul a fost prelungit...» susține Gheorghe Petrache, contactat de reporterii ziarului nostru.

8 Septembrie 2020, 08:10 (1829 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ALEGATOR:
(10 Septembrie 2020, 10:15)
Si atunci ce dracu mai votam la Tandarei:candidat Psd condamnat,candidat Partidul Ialomitenilor condamnat pentru omor,candidat ProRomania inculpat si penal fraudand banii copiilor de medicamente, candidat PNl grup infractional, candidat Alde a furat bulionul la Fetesti,dator la toate bancile,candidat PER nebun,singura solutie :votam (...)
Just me:
(9 Septembrie 2020, 04:06)
Ce sa mai zic fraților,primarul de la Kogălniceanu are numai vara asta 5 dosare de care stiu sigur inregistrate..dar e de la partidul galben
Tandarean:
(8 Septembrie 2020, 21:16)
Petrache noi chiar aveam incredere in tine,dar cat de netrebnic sa fii sa faci afaceri in familie cu banii de medicamente ai copiilor din scoli.Daca esti vinovat iti doresc acolo unde te duci sa ai nevoie de medicamentele alea.Rusine....rusine....rusine!!!
Toto:
(8 Septembrie 2020, 18:18)
O lume mică Țăndărei, câteva mese si multe interese.
Radu:
(8 Septembrie 2020, 17:10)
De ma @Gigel are si DNA rolul lui, arunca stropi numai cand se da fasole la comanda. Ce tie si cu domni procurori, pe uni ii cerceteaza iar pe alti ii acopera cu plasticul de pe solar. Ialomita fiind recunoscuta ca raiul autorilor necunoscuti. Acum si cercetarea asta o avea si ea, pe cineva in spate. Lasand vrajeala, sa ne uitam si prin ale cuiburi de viespi din primarii, unde avem alesi locali, actuali candidati care au fost condamnati definitiv in trecutul nu indepartat. Persoane care sunt in perioada de incercare si care cu elan se arunca in cap dupa ciolan, doar doar, o prinde bucata mare de carne. Mica ciupeala de provicial, aici suntem, lumea gandeste cu c.ru si alege tot borfasul batran si submediocru. Ce sa mai faca tineretul habarnist, daca mama si tata ii pune pe tava, painea si soriciul pana la 40 ani. Bine ca mai avem voie sa iesim din casa cu masca si nu cu lipici pe buze.
Cetațean:
(8 Septembrie 2020, 15:56)
Este o facătură politică tipic românească,alții au furat miliarde din primarie si sunt liberi!Dl.Gigi capul sus stim ca sunteti nevinovat!
Bubu:
(8 Septembrie 2020, 14:47)
Gigelus cu parul cret ,fura rata din cotet si se jura ca nu fura si l-am prins cu semnatura si cu un comision in buzunar,hai la Tribunal!
Lucian:
(8 Septembrie 2020, 13:25)
Daca e așa a fost un fraier
Gigel:
(8 Septembrie 2020, 09:11)
Ceea ce ma uimeste la fiecare alegeri, este cum institutiile acestea "abilitate" (gen DNA), care ar trebui sa fie apolitice, isi aduc aminte sa scoata din sertar dosarele cu cateva luni inainte de alegeri, pentru fapte comise in urma cu multi ani. Adica pana acum nu au avut timp sa il trimita in judecata, dar ce sa vezi, ca prin minune, cu cateva luni inainte de alegerile la care aceasta persoana candideaza, gata se scoate dosarul la vedere.
La fel ca si fostul procuror "Portocala", acum inainte de alegeri a inceput sa "vorbeasca" pe la toate posturile TV.
Exact ca pe vremea comunismului, justitia este folosita pentru presiuni politice.