Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«Asistăm la jefuirea Ialomiței de 30 de ani cu aceiași politicieni ce își prezintă veșnicele promisiuni!»

Alexandru Horhocea, candidatul Alianței USR PLUS la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița

«Asistăm la jefuirea Ialomiței de 30 de ani cu aceiași politicieni ce își prezintă veșnicele promisiuni!»

Politica ar trebui facută de oameni competenți, pregătiți educațional și social pentru responsabilitatea pe care o au. Dar nu și politica românească! Ea este făcută de cine dă mai tare din coate, cine țipă mai tare și cine este mai alunecos. Uitându-ne în diferite zone ale politicii avem exemple de acțiuni contradictorii săvârșite  de oameni ce se presupune a fi factori de decizie pentru domeniul lor de activitate administrativă, oameni-reper, oameni care propagă idei ce influențeaza comunități întregi și chiar întreaga populație. Iar acest lucru subminator pentru români și România se perpetuează la fiecare patru ani. Am putea chiar spune ca acțiunile lor țin dezvoltarea noastră pe loc. Sunt români ce subminează România.

De 30 de ani observăm promisiuni și înțelegeri  interpartinice. Am trecut din era vechilor baroni, în epoca baronașilor de după perdea, ce preferă să nu vină pe firmament, dar să  propună  oameni ce au pironit sistemul nostru educațional. Chiar mai mult de atât una din cele mai mari funcții în Ministerul Educație emite opinii publice privind logica meditațiilor acordate copiilor „în lipsa lor ar trece un examen cu o notă mediocră de 5-6“. Cum se poate să desconsideri educația și examenele școlare dintr-o funcție generatoare de valori și chiar un  examen pe care chiar statul român îl organizează pentru cei ce oferă educație în sistemul de învățământ?

Vedem cum fostul președinte al CJ Ialomița a avut rețeta perfectă pentru a dinamita bugetul  public. Astfel, au fost 1.445.000 lei cheltuieli inutile din partea Consiliului Județean Ialomița, din care 443.000 lei într-o prima fază s-au dus pe publicitatea fostului președinte al Consiliului Județean, 680.000 lei anual pentru a-și păstra calitatea de membru în cadrul unor organisme interne, județene și naționale și 322.000 lei din bugetul instituției pentru participarea la Târgul de Turism, în condițiile în care infrastructura turistică în Ialomița este  aproape inexistentă, când noi nu avem o infrastructură de acces turistică, nu avem un site adecvat de prezentare turistică, dar avem un centru turistic, pe post de muzeu al pliantelor.

Vedem cum doar 8 din cele 66 de localități ale județului dispun de branșarea la rețeaua de gaze naturale, cum orașe precum SLOBOZIA, Fetești, Urziceni, Fierbinți, Amara, Căzănești, Țăndărei nu dispun apă potabilă, iar multe localități au fie apă cu program sau apa nu e în niciun caz menajeră. E deja mult prea cunoscut cazul de la Gârbovi, unde apa vine roșie.

În prezent, presiunea economică  promovează modelul de silvicultură agresivă fără precedent, cu firme de „casă“ ale politicienilor ce efectuează tăieri de păduri, furnizând  apoi lemne de foc primăriilor pentru școli și grădinițe. Acesta este motivul lipsei voinței politice privind infrastructura de gaze în mediul rural și ținerii comunităților întregi în sărăcie și dependenți de „cadourile“ electorale.

Noi, Alianța USR PLUS, avem un proiect privind dotarea satelor cu instalații de biogaz, instalații ce vor produce gazul necesar în perioada de vară pentru încălzirea grădinițelor și școlilor iarna, acolo unde infrastructura nu va ajunge prea curând.

Noi vrem ca toate neregulile exemplificate mai sus și nu numai acelea să se încheie, dar ei țin cu dinții și batjocoresc încă oamenii vârstnici, manipulându-i cu informații false despre noi cei care am ales să ne implicăm și să schimbăm lucrurile actuale, să le zgâlțâim scaunul cald. Bătrânii trebuie să realizeze că noi suntem aici pentru că am ales să ne ducem viața în România și nu am ales să renunțăm la lupta cu balaurii crescuți de-a lungul celor 30 de ani.

Unul din motivele pentru care suntem azi în fața cetățenilor și le prezentăm ce dorim să oferim înapoi țării, este acela de a ne vedea familiile întoarse acasă, să oferim aici respectul cetățenilor din partea autorităților, sistemului educațional, de sănătate și locuri de muncă oneste.

Am obosit să avem rude și prieteni ce muncesc și trăiesc în alte țări, să ducă dorul de țară, doar pentru că politicienii celor 30 de ani i-au alungat prin modul în care și-au tratat cetățenii, prin înjosirea acestora cu fiecare solicitare pe care o avem la birourile unei instituții publice, cu hârtia ce trebuie plimbată în 3 birouri, cu taxa ce trebuie plătită la celălalt birou etc.

Toate acestea trebuie să ia sfârșit, suntem în mileniul III și oamenii ce nu acceptă că trebuie să fie onești în fața cetățeanului, să  fie sprijin pentru acesta, trebuie să își vadă de un alt drum, nu cel în administrația publică locală, centrală sau națională.

Pe 27 septembrie 2020, Alianța USR PLUS poate schimba viața noastră în bine!
Stradă cu stradă schimbăm Ialomița!

Alexandru Horhocea, candidatul Alianței USR PLUS la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița

(Comandat de partidul Uniunea Salvați România (parte a Alianței USR PLUS)/Executat de SC DORAMA PROJECT SRL/CUI Mandatar Financiar Coordonator: 21200251)

10 Septembrie 2020, 09:55 (628 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Candidații USR PLUS la Consiliul Local Slobozia sunt determinați să schimbe modul în care se administrează Slobozia
Alexandru Horhocea, în cursa electorală pentru președinția Consiliului Județean Ialomița

Comentariile cititorilor:


...:
(12 Septembrie 2020, 17:43)
Nu neg luarea unor măsuri tehnice, administrative și economice magice care pot transforma in mai puțin de patru ani Ialomița într-o perlă! Deși logica și experiența mă contrazic...
 Au promis toti, promite și USR...dar daca iese USR și nu se intampla, ca de obicei, de altfel...
ce ne facem frate cu fețele astora care le-au insiprat și numele! Mai merge un Pavel, un Soare, un Moraru...
 Să ne mai uitam și la numele și fețele oamenilor cand alegem! Si sa fim precauți când un nume dubios și o figura sumbra nu sunt recomandate de nimic, dar vor în frunte pentru că vor...inca suntem naivi dupa 30 de ani?!! 
@Vasile:
(11 Septembrie 2020, 16:14)
Da Vasile ai dreptate! Spre exemplu cineva a pus pe tava o adevarata furaciune a cetatenilor, unui ziarist on line, de se crede, miezul ilustru invitat, pardon platit de un post de radio local din Slobozia, ca sa isi dea cu parerea, de una si de altul. Acel cineva nu avea de unde sa stie ca ilustru ziarist pupa dosul murdar al hotilor, asa ca primul lucru pe care la facut, a pus mananpe telefon si l-a sunat pe unul dintre posibili autori ai unir fapte penale grave. E si ce crezi, cum ai zis si tu. Totul a ramas cu nu se poate, donmnul este curat, domnul este curat. E si ce sa vezi toata spuma ialimiteana, politie si parchet a spus ca hotul are dreptate, dar justitia pe cale civila din alt judet, a spus, hop stai ca nu este asa si a dat semnal ca de fapt, este o furaciune. Tare sunt curios ce va face politia ? Isi asuma acoperirea faptelor? Cam astia sunt o mare parte din ziaristi, aserviti unor interese si simpatii politice. In ialomita si dumnezeu este troglodit de coruotie. Nu cred ca USR ar vrea sa schimbe altceva decat, decat macelaru. Macelaria ramane aceiasi.
Vasile:
(11 Septembrie 2020, 14:16)
O mare vina o au si ziarele locale, ce servesc la comanda titluri cu dedicatie pentru fiecare partid cand interesul isi poarta fesul. Trebuie sa spunem ca mass-media este mai mult decat o putere in stat, este un factor decisiv in informarea atat a populatie cat a da si semnalul de alarma celor ce trebuie sa investigheze aceste cazuri de corputie. Dar nu noi avem ziare care promoveaza FAKE NEWS, instiga ura fara a cerceta daca informatia primita este "adevarata", sigura. Informatii care pot duce la compromiterea unor persoane sau a unor oameni care pot face ceva. Sa mai zicem si de ziarele care au primit "spaga" de la guvern pentru a promova informatii false. "CREDE SI NU CERCETA, motto-ul "media" si a guvernului roman(fost cat si actual). E uite ca o schimbare se va produce  si vom scapa de lichelile trecutului, rezultatul alegerilor va fi unul decisiv. USR-ul trebuie sa nu se alieze cu PNL-ul in situatia in care impun oamenii lor.
@luluta:
(11 Septembrie 2020, 13:38)
Din pacate ai dreptate. Eu vroiam sa spun altceva cu privire la usr , nu au oameni. Iti trebuiesc oameni trecuti prin toate ca sa faci fata, altfel 0 sanse. Doar cu femei care vand haine de la turci cu sot fotbalist , care a fost tinut de psd pe la unirea si sunt vocale pe facebook, nu ai ce face.
Luluta:
(11 Septembrie 2020, 10:56)
Prietene, Ialomita este distrusa si nici mama, mamelor lui Isus Cristos nu o mai readuce la normalitate, sa reții acest lucru. Cel putin in ultimile 10 luni PNL cu fosti Basisti au implementat teroarea, in tot ce ne inconjoara. Pai cum sa poti face tu ceva, cand in toate functiile de conducere dar si mai jos, au fost instalati in functii numai slugoi PNL, numai neamuri si prieteni. Tot e paradit, intelegi tot. In primarii, in institutiile publice ale statului, primarii PNL, directorii, sefii de birouri isi terorizeaza subalternii. Unde ai mai pomenit in lumea asta, pe planeta pamant, ca un procuror ,judecator sa primeasca ordin da la un pârlit numit de guvern, sau ales local, unde? Cum este posibil ca un primar PNL prieten de demult cu un Basist, trecut in barca PNL sa dicteze unui director de institutie publica, iar sluga umila regimului sa execute intocmai, ordidele primite. Unde ai mai pomenit ca angajatii unei primarii condusa de PNL sa le fie frica sa scoata un cuvant cu persoane care vin cu cereri in primarie. Ce ai sa faci prietene ca te ingroapa coruptii, te halesc in cel mult 60 zile, daca nu intri in sistemul lor. Visezi frumos! In judetul in care te vrei tartor, numai o mare de politie si procurori din afara judetului, cara sa aresteze in masa jigodiile corupte, poate, poate, dar nu cred. Asa ca prietene ai doua variante, intri in jocul lor sau dispari.