Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dan Anton a falimentat SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA (II)

Oamenii ex-președintelui Moraru jefuiesc bugetul județului

Dan Anton a falimentat SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA (II)

bonus: 7000 de lei lunar pentru Dan Anton

Începând cu 31 iulie, Dan Anton, unul dintre «oamenii de casă» ai ex-președintelui Con­si­liului Județean Ialomița, Victor Moraru, este director al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Re­confirmarea în funcție condamnă societatea la faliment. În februarie 2020, Consiliul Județean Ialomița a ma­jorat capitalul societății cu 4 milioane de lei. In­fra­structură Drumuri și Poduri SA nu a câștigat nicio licitație orga­nizată la nivelul administrației județene, executând, ca subcontractor, lucrările de «întreținere și reparații drumuri județene în perioada 2019-2023» câștigate prin licitație de către EM Prime Construct SRL.

Preambulul unei «țepe» financiare
În 2018, ex-președintele Victor Moraru înființa Infrastructură Drumuri și Poduri SA, societate în care Consiliul Județean Ialomița deținea 90% din acțiuni, iar Muni­cipiul Slobozia 10% din acțiuni. La momentul înființării acestei firme Victor Moraru declara: «este o oportunitate legislativă pe care nu o putem rata! Există o piață liberă, iar societatea pe care o înființăm își propune să obțină profit și să creeze locuri de muncă. Să ne ajute pe noi la reabilitarea celor 500 kilometri de drum județean, dintre care la acest moment 200 se află în diferite stadii de finanțare...». În cei 3 ani de funcționare, firma nu a turnat niciun metru de asfalt și a cheltuit din bugetul județului prin majorări succesive de capital, peste 7 milioane de lei. Ultima oară, capitalul social a fost majorat în februarie 2020, cu 4 milioane de lei. La mo­mentul respectiv, conform datelor furnizate în bugetul de venituri și cheltuieli al firmei, pentru fiecare 1000 de lei realizați în anul 2019, firma cheltuise 1438 de lei. Același document oficial prognoza că, în 2020, firma va realiza venituri de 4 milioane de lei dintr-un contract de 1,2 mi­lioane de lei reprezentând lucrări de «desză­pezire și combatere a po­leiului» precum și din contracte de «întreți­nere și reparații drumuri județene». Inutil să precizăm că primul contract, cel de «desză­pezire» a fost câștigat prin intermediul Drumuri și Poduri SA, singura care dispunea de utilajele necesare participării la licitație.

Sifonare de fonduri publice, caz de manual
Revenind la Dan Anton și Infrastruc­tură Drumuri și Poduri SA, vom preciza că în 18.10.2029, firma, în colaborare cu Drumuri și Poduri SA, societatea-mamă apar­ți­nând aceluiași Consiliu Județean Ialomița, participă la o licitație de execuție a lucrărilor de «întreținere și reparații drumuri județene în perioada 2019-2023». Și, fiind «mână moartă», pierde. Câștigă, în schimb, EM Prime Construct SRL, societate abonată la banii pu­blici din mai multe județe ale țării. Nici pre­șe­dintele Moraru nu face excepție și, în aceiași zi, 18.10.2019, semnează două contracte cu firma EM Prime Construct SRL. Primul are o valoare de 10,9 milioane de lei și reprezintă «lucrări de întreținere drumuri», iar cel de-al doilea are o valoare de 37,9 mi­lioane de lei și reprezintă «lucrări de între­ținere și reparații drumuri județene în perioada 2019-2023». Paradoxal însă, imediat după încheierea contractelor, Infrastructură Drumuri și Poduri SA devine subcontractor al «lucrărilor de întreținere și reparații drumuri județene în perioada 2019-2023», fapt care îi permite să prognozeze, cum am precizat mai sus, venituri de 4 milioane de lei în anul 2020...

Miroase a penal
Privit din această perspectivă, expozeul nostru ar putea părea subiectiv. Poate EM Prime Construct SRL a câștigat legal licitația organizată de Consiliul Județean. Poate că Drumuri și Poduri SA nu a fost interesată să câștige licitația, alături de Infrastructură Dru­muri și Poduri SA, pentru că avea suficiente lucrări în derulare. Ori poate că este doar un șir de coincidențe nefericite, care au generat blocajul acestei societăți tinere, aflate la în­ceput de drum. Și, oricum, nu se poate rea­liza o legătură clară între ex-președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, și conduce­rea acestei societăți. De dragul milioanelor de lei cheltuiți din bugetul județului, am vrea să vă dăm dreptate. Din păcate, unul dintre foștii angajați ai Infrastructură Drumuri și Poduri confirmă indubitabil dezastrul: «(...) N-am mai răbdat și m-am dus chiar eu în audiență la Moraru! I-am spus cum își bate joc de noi, cum fură Consiliul Județean, că scoate GPS-ul de pe utilaje și îl pune la Urziceni, ca să pară că sunt utilajele acolo... (...) Atunci Victor Moraru mi-a spus că o să verifice și o să ia măsuri. Dar n-a făcut nimic... (...) Când am înțeles cum stă treaba, mi-am dat demisia!».

7000 de lei lunar pentru Dan Anton Dan Anton, directorul Infrastructură Dru­muri și Poduri SA, a fost reconfirmat în funcție la 31 iulie 2020 pentru o perioadă de 4 ani. La momentul respectiv, în firmă mai exista doar o duzină de angajați, restul fiind demiși pentru că «știau prea multe...». Conform angajamentelor oficiale asumate de către Dan Anton, numărul angajaților din cadrul firmei ar fi trebuit să fie de 34. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, Dan Anton a refuzat să răspundă. Angajații demiși susțin însă că utilajele existente sunt achiziții second-hand, unele dintre ele nefuncționale. «Le dădea cu vopsea spray și pe urmă le poza. Unele nu plecau de pe loc, pe altele le reparam în curtea lui de la Brâncoveni, până se stricau de tot...» își amintește un alt angajat, Gheorghe Dumitru. Mai mult decât atât, susțin angajații, Dan Anton achiziționa piese pentru utilaje de pe OLX, falsifica bonuri de motorină și situații de lucrări și concedia arbitrar angajații. Iar astea sunt numai câteva acuzații dintr-o listă lungă. Dacă în cazul Consiliului Județean Ialomița lipsa de reacție a fost explicabilă, în cazul Primăriei Slobozia, titulară a 10% din acțiunile firmei, ea nu se justifică. Reaminim că, la fiecare majorare de capital, administrația din Slobozia a sus­ținut cu 10% această «firmă». În condițiile în care Adrian Mocioniu candidează pentru un nou mandat, explicațiile publice trebuie să mai aștepte. Probabil, până la declan­șarea unei anchete penale...

15 Septembrie 2020, 08:05 (1080 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Dan Anton a falimentat SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA (I)
Utilajele Infrastructură Drumuri și Poduri SA, parcate în curtea directorului Dan Anton
Vânzătorii de iluzii administrative de la Consiliul Județean

Comentariile cititorilor:


libertini:
(28 Septembrie 2020, 21:18)
La puscarie "Juma de cap"numai de prostii te tii si sustinut de ingimfatul de (...),mai invata sa faci licitatii si dupa sa lucrezi drumuri si intretinere, ai sa platesti pentru tot ce ai facut in viata sa nu uiti asta...
Eu. :
(17 Septembrie 2020, 00:36)
Sa o întrebe și pe doamna de la Cj care era auditor intern, ea ce a făcut, pile, pile. Afara cu ei și la pușcărie.
cetatean:
(15 Septembrie 2020, 16:22)
Auditori care se ocupa de aceasta societate sunt numai fosile de la politie curte de regula pensionari care au acceptat meandrele lui Moraru .
colocatar katanga:
(15 Septembrie 2020, 14:03)
Atunci cand o companie intra in zona pierderilor, patronul (CJ) ia niste masuri. Trimite curtea de conturi daca auditul intern de la CJ e dapasit in a ale dibaciei.Din pacate, auditul se ocupa de tras scatoalce (multe abuzive si fara teme, nici macar leagl) unor functionari, n-are treaba cu companiile din subordinea CJ . 
Marinescu:
(15 Septembrie 2020, 13:08)
Ar fi bine sa investigați și macelarirea nucilor de la Milosesti. De acolo au rezultat sute de tone de material lemnos care trebuia transportat la scola din sat.În ce buzunar au intrat banii, ca lemnele nu au ajuns la școala.
Franz :
(15 Septembrie 2020, 08:30)
Șșș...au ajuns asfaltatorii la votantii lui mocio si ai preș care face.Se toarna o parcare ce nu va fi folosita decat pentru jocul de remy si eventual niste nunti,la UGIRA.Ca masinile asistatilor sociali pot sta prin alte parcari,adiacente.Hai mocio ca ti-ai atras 9 votanti.Niste adaposturi pentru caini,nu le faci?Ca au 7-8 ghioarle ce ne latra zi si noapte.Sistem audio,nu montezi sa susti cultura?Ca e greu sa asculte asistatii doar la telefoane si boxe portabile manele si tiganesti.