Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Măștile și dezinfectanții lipsesc din școlile ialomițene

La început de an școlar

Măștile și dezinfectanții lipsesc din școlile ialomițene

37 de unități de învățământ din Ialomița i-au primit în clase pe elevi și profesori fără a le asigura însă măsurile de protecție sanitară, im­puse prin ordinul comun al Ministerului Sănă­tă­ții și Ministerului Educației. Situația împarte în două tabere directorii școlilor și oficialii au­torităților locale, care au în administrare respec­tivele instituții. Unii reclamă faptul că au făcut soli­citări pentru a primi măști și dezinfectanți însă au rămas fără răspuns, iar ceilalți dau vina pe lipsa fondurilor din bugetele locale. În tot acest timp, părinții își trimit copiii la școală cu măștile de protecție și sticlele cu dezinfectanți cumpărate pe banii proprii. La Slobozia, măș­tile au prețuri cuprinse între 1,5 lei și 7 lei.

Realitatea din școli Ialomița a început școala oficial luni, 14 septembrie 2020, cu 82 de unități de învățământ incluse în scenariul verde și 9 în scenariul galben. Mai mult, cu o săptămână înainte de redeschiderea școlilor, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, cei ai Prefecturii Ialomița și Direcției de Sănătate Publică au organizat un control tematic cu scopul de a identifica posibilele probleme care ar putea da peste cap activitatea didactică. Fără să mai surprindă pe nimeni, proble­mele au început să apară o dată cu intrarea în clase a elevilor și profesorilor. Așa se face că 37 de unități de învățământ din județul nostru și-au deschis porțile fără a asigura, potrivit recomandărilor prevăzute în ordinul comun al Ministerului Sănătății și Ministerului Educației, materialele de protecție sanitară pentru elevi și profesori. De asemenea, au fost cazuri în care unitățile de învățământ au asigurat măști de protecție doar pentru profesori. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că situația a fost generată de lipsa de implicare a autorităților locale care, deși au promis că vor susține școlile, nu au făcut nimic în acest sens. «Fondurile pentru activitatea din școală vin de la primării! Nu putem înțelege cum a fost posibil ca unele școli să rămână fără materiale de protecție având în vedere că, din datele pe care le avem noi, s-au purtat discuții cu autoritățile locale, s-au transmis soli­citări cu privire la necesarul pe care școlile îl au. Am făcut la rândul nostru demersuri pentru ca situația să fie rezovată în cel mai scurt timp!» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Se caută soluții Cea mai gravă situație din punct de vedere a lipsei materialelor de protecție din școli se petrece la Fetești. Niciuna dintre unitățile de învățământ nu dispune de măști sau dezinfectanți. Administrația locală susține că nu deține fonduri pentru achiziția lor și că așteaptă următoarea rectificare bugetară astfel încât să poată oferi bani școlilor. Situația la Fetești pare scăpată de sub control în condițiile în care administrația locală nu știe exact valoarea sumelor pe care trebuie să le ofere școlilor și nici o dată clară în care achiziția se va realiza. «Nu vă putem spune exact care sunt costurile la momentul de față... Așteptăm rectificarea bugetară pentru a putea da fonduri unităților de învățământ. Școala a început cu ceea ce exista pe stoc în școli de la examene sau cu măștile cumpărate de părinți. Imediat cum primim fondurile, vom rezolva această problemă! Așteptăm și din partea școlilor o listă cu necesarul de materiale de protecție, pentru a ști cum să repartizăm fondurile...» a explicat situația Laurențiu Șonchereche, viceprimarul municipiului Fetești. La Slobozia, de exemplu, școlile au făcut solicitări cu privire la necesarul de măști și dezinfectanți cu aproximativ o lună înainte de începerea anului școlar. Cu toate acestea, unități de învățământ de top precum Școala Gimnazială «Sfântul Andrei» sau Liceul de Arte «Ionel Perlea» și-au început activitatea fără suficiente mate­riale de protecție. La Liceul de Arte, din fondurile pe care instituția le are în momentul de față se pot achiziționa măști de protecție doar pentru 10 zile. Ca și la Fetești, responsabilitatea protecției sanitare la școală cade tot pe umerii părinților. «Avem părinți care au anunțat că refuză să primească măști de la școală și că se vor gospodări astfel încât să le ofere elevilor de acasă. Nu știu ce vom face după 10 zile când nu vom mai putea achiziționa măștile. Așteptăm un răspuns de la Primărie...» a precizat George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia.

Cornul, înlocuit cu biscuiți
După ani buni în care elevii a fost tratați cu indiferență, Consiliul Județean Ialomița a reușit performanța de a distribui încă din prima zi de școală produsele alimentare din cadrul programului «Cornul și Laptele». Din cauza pandemiei de COVID-19, oficialii administrației județene au fost obligați să înlo­cuiască tradiționalul corn cu alte produse de panificație al căror termen de valabili­tate este mai mare. Astfel, în loc de corn, elevii vor primi biscuiți sau covrigi. «Toată această situație creată din cauza scenariilor pe care unele școli le-au ales, ne-a făcut să găsim o soluție pentru că termenul de valabilitate al cornurilor este de doar 48 de ore... Astfel, am înlocuit acest produs cu unele al căror termen de valabilitate este de până la 3 luni!» a precizat Cătălin Grigore, președintele Consiliului Județean Ialomița.

18 Septembrie 2020, 14:05 (1052 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Protecția sanitară în școlile din Ialomița, un eșec pentru autorități
Unitățile de învățământ din Ialomița au început noul an școlar cu stângul
Învățămîntul ialomițean ratează deschiderea anului școlar

Comentariile cititorilor:


Nae:
(22 Septembrie 2020, 08:20)
Orasul e mic.Se cunosc toti intre ei.Ce simptome au cei bolnavi?Raguseala,dureri de cap si stare generala de rau,adica raportat la crizele de gripa traditionale cunoscute...e destul de ok,nu se prezinta cum descriu cunoscatorii,o mare nenorocire.Cu repaus,cu izolare,ca asa ne feream si inainte de gripa.Repetand,nu discutam de bolnavii cu istoric in dializare,plamani,diabet sau boli cardio.De ce asa dezinformare?Gripa comuna de pana in 2020 facea mult mai multe victime(decese)pe bune,adica nu ca acum cand busit de tren e declarat mort de Covid.
Vio:
(20 Septembrie 2020, 13:05)
Cu acest ritm de peste 40 confirmati Covid in 3 zile,vom avea rapid discutii de plan rosu.Chiar daca vorbim de o gripa,ce ne tintuia la pat si anii trecuti,diferenta mare fiind in agresivitatea virusului la bolnavii cronici. Ceilalti sanatosi isi revin in 5-6 zile.Astia vorbesc despre vaccinare.Corect.Dar cu ce tulpina gripala?A,B,nonA-nonB sau ...
PNL ist:
(19 Septembrie 2020, 11:42)
Rezultatul unei conduceri defectuoase. Au precizat încă din luna aprilie ca elevii vor primi....si se vor asigura multe....nimic. MEC a dat măști camd au revenit elevii de a 8 a si a 12 a.in unele școli. Copilul mei a primit atunci.dar nu mare mi a fost uimirea să constat că erau aduse din Vietnam. Oameni buni realizati ce mizeriile oameni conduc tara asta. Auzi măști din Vietnam. Ca nu mai merge nimic in tara asta...e normal la ce hoti ne conduc. Nu mai punem ca sint și incompetenți. Tara vândută, armata distrusa, scoala a devenit o batjocura.ne invata sa i ținem pe copii la scoala și să facă ore acasa Cum fac cei f.f.f.bogati. Trăim cea mai mare batjocura de camd e tara asta. Încotro o luam?
Cetatean:
(18 Septembrie 2020, 19:14)
E un haos total in scoli. Profesorii s-au transformat in paznici,asistenti.Nici pauza nu mai au. Incalca rau dreptul prof.la " baut apa, toaleta".Se suna prof.se.muta in alta clasa.Sta 10 min.dupa inceperea orei, iese in pauza cu totii,apoi se intorc se dezinfecteaza continua ora.Suna ...si o iar,de la capat. Se muta la cealalta clasa si tot asa.Iar dna.insp.gen.sa -si dea demisia sau partidul sa o schimbe. E o nulitate!