Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ajutoare financiare de 5,3 milioane de lei acordate în Ialomița

Ajutoare financiare de 5,3 milioane de lei acordate în Ialomița

Agenția Județeană de Plăți și Inspecție Socială Ialomița a dat publi­cității valoarea sumelor pe care instituția le-a plătit în perioada ia­nuarie-august 2020 pentru persoanele beneficiare de ajutoare sociale sub forma Venitului Minim Garantat și Alocației pentru Susținerea Familiei. Potrivit datelor oficiale, Statul a oferit acestora 5,3 milioane de lei.

Statul plătește lunar 2600 de persoane defavorizate Datele Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială arată faptul că cele mai multe ajutoare sociale pe care Statul le acordă în Ialomița sunt destinate beneficiarilor de Alocații pentru Susținerea Familiei (ASF) sau persoanelor defavorizate care se încadrează în prevederile Legii 416/2001, privind Venitul Minim Garantat (VGM). Potrivit informațiilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există 2600 de persoane care beneficiază de ajutoare financiare în baza celor două programe de susținere a persoanelor defavorizate. Calculele făcute de repre­zentanții AJPIS Ialomița arată că, în perioada ianuarie-august 2020, la nivelul județului Ialomița, au fost acordate indem­nizații pentru beneficiarii de Venit Minim Garantat și Alocații pentru Susținerea Familiei în valoare de 5,3 milioane de lei. «În fiecare lună se fac demersuri pentru acordarea ajutoarelor financiare, potrivit legii. Toate dosarele sunt atent analizate astfel încât să nu existe probleme. În urma acestor verificări am redus considerabil situațiile în care beneficiarii primeau aceste indemnizații fără drept. Avem proceduri mult mai eficiente care ne permit să identificăm în timp optim toate aceste situații și să le eliminăm, pentru ca această categorie de fonduri publice să ajungă exact acolo unde este cu adevărat nevoie de ele!» susțin reprezentanții Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială. Se pare că verificările pe care reprezentanții instituției le realizează au rezultate. Aceleași date statistice arată că numărul persoanelor care au încasat necuvenit ajutoarele sociale a fost în perioada ia­nuarie-august 2020 de 30. Valoarea sumei pe care acestea trebuie să o înapoieze este de 30 mii lei.

19 Septembrie 2020, 13:20 (621 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Adela :
(21 Septembrie 2020, 08:15)
Cum sa se scape de comunism?Poporul a fost ademenit in acest mecanism marsav.Sa fi declarat batran la 50 ani,sa cauti disperat sa te pensionezi pe caz de boala,sa fi lenes,asta a promovat ciuma rosie.De cativa ani,tot pentru voturi se dezvolta sistemul de asistati sociali.In Romania insa e deja moda sa stai acasa cu ajutor social,daca ai si o persoana cu handicap,deja esti bine.Daca te si angajeaza primaria ca asistent social,iei si salariu.Intri pe grupul de fb din oras al asistentilor sociali sa te minunezi.Toti se roaga sa nu le moara asistatii,amaratii,sa traiasca ei bine.Traiasca ciuma rosie !
alegator:
(20 Septembrie 2020, 19:37)
acestea sunt voturile garantate ale FSN=PSD=PCR ......PESTE 20 DE ANI POATE SCAPAM DE COMUNISM.
Mizerie de la mizerabili:
(20 Septembrie 2020, 13:00)
Ajutoare sociale?Pentru nesimtiti ce pozeaza in nevoiasi?De ce serviciile de asistenta sociala nu au conexiune la sistemul informational national?Sa se vada numarul de nesimtiti ce si au cumparat smartphoane de 1.500 lei?Cu abonamente de minimum 8 euro?Dar de ce nu verifica primaria cati"nevoiasi"cu frezoane au inregistrate pe locuinte autoturisme?Unele chiar de lux.Ce anchete sociale sunt astea la care 2-3 adulti,apti de munca,cu cate 2 plozi si neaparat caine/pisica,traiesc din pensia amaratului+salariul asistatului social ?Aveti idee?Vorbim de venituri lunare de peste 4.500 lei,cu drept de concediu de odihna.Ca asa e legea.Pai o familie tanara,cu 1 copil,ambii parinti salariati in privat nu pot castiga aceasta suma.De ce ?Ca nu au frezoane?