Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«Trebuie să reușim în 10 ani. Altfel, va fi prea târziu!»

Proiectul economic al lui Dragoș Soare pentru Slobozia în care #sepoate

«Trebuie să reușim în 10 ani. Altfel, va fi prea târziu!»

Proiectul administrativ al lui Dragoș Soare este un proiect care ține de normalitate. Fiecare dintre candidați promite străzi asfaltate, Educație de calitate, apă potabilă... Ceea ce îl deosebește însă pe Dragoș Soare este vizi­unea sa asupra viitorului administrativ al orașului. Pentru prima dată în istoria administrației locale, un candidat care vine din mediul privat propune o abordare economică, bazată pe avantajele compe­titive ale Sloboziei. În opinia lui Dragoș Soare, Slobozia dispune de două avantaje majore: este în mijlocul zonei cu cea mai mare densitate de locuitori pe metru pătrat din România și reprezintă  un hub agroalimentar pentru această zonă.

Un oraș independent economic în 10 ani
Pentu a transforma orașul în acest «ombelico del mondo» economic, Dragoș Soare susține că mai avem la dispoziție 10 ani: «Trebuie să reușim în 10 ani. Altfel, va fi prea târziu! Iar ca să reușim, administrația trebuie să muncească în folosul cetățenilor ei. În 2021 vom organiza la Slobozia cel mai mare Târg Agricol din România. Îar până la sfârșitul primului mandat, vom așeza Slobozia pe harta agricolă a țării! Nu suntem doar orașul de lângă lacul cu nămol sapropelic... Suntem un hub agricol care poate concentra investiții uriașe, într-un timp scurt, cu eforturi administrative acceptabile și rea­liste. Eu nu vând gogoși electorale despre regenerare urbană și fonduri europene care falimentează bugetul orașului! Eu cred în performanță economică sprijinită pe principiile sănătoase ale unei administrații care are drept scop satisfacerea nevoilor cetățenilor. Acesta este proiectul meu de suflet. Cred în el și sunt pregătit să îl aplic fără nici o ezitare!».

1. Slobozia merită pusă în valoare drept centru al zonei din jurul ei, creând aici condițiile economice și de infrastructură necesare pentru a deveni un important centru logistic și de producție. Suntem în centrul unei zone în jurul căreia gravitează orașele București, Constanța, Brăila, Plăiești, Buzău și Călărași.
2. Construirea unui centru logistic pentru Agricultură este o necesitate în zona noastră preponderent agricolă.
3. Organizarea celui mai mare Târg Agricol din România va pune Slobozia pe harta investitorilor interesați de dezvoltarea acestui sector economic. Un Târg Agricol reprezintă cea mai bună formă de promovare a orașului nostru și a avantajelor competitive incontestabile pe care le deținem.

«Zona de Nord a orașului Slobozia va avea o
șosea de centură în lungime de 5 kilometri. Pentru acest obiectiv merită să cheltuiești banii publici!»
«Un
Ghișeu Unic pentru toate serviciile publice destinate contribuabililor. Acesta este primul meu obiectiv administrativ!»
«Fără apă potabilă, sistem de canalizare și drumuri asfaltate nu există civilizație. Este inadmisibil să promiți astfel de lucruri în 2020. Ele trebuie să existe!»
«Toți vrem
o șosea care să lege Slobozia de Slobozia Nouă și Amara. Este vorba de un drum de 4,5 kilometri. O vom face!»
«Fiecare decizie a administrației are drept rezultat un beneficiu pentru cetățean. Nu cheltuim niciun leu fără ca omul să simtă că acest leu se reflectă în servicii de bună calitate!»
«
Slobozia și Amara trebuie conectate prin căi rutiere. Între aceste două localități poate fi dezvoltată o zonă industrială în care pot fi atrași investitori. Toate terenurile din zonă pot fi puse în valoare prin acest proiect edilitar. Investitorii vin acolo unde au condiții de dezvoltare economică. Sistematizarea acestei zone reprezintă singura soluție!»
(Comandat de Partidul Național Liberal / Executat de SC DORAMA PROJECT SRL / CUI Mandatar Financiar AEP: 21200012)

20 Septembrie 2020, 15:10 (1018 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
«Am votat pentru un nou început la Slobozia!»
Tur electoral al premierului Ludovic Orban în Ialomița
Scrisoare pentru tine

Comentariile cititorilor:


Alegator:
(21 Septembrie 2020, 13:42)
Cam alambicate proiectele propuneti!Parca vad intre Slobozia si Amara cam cum e intre Afumati si Bucuresti.Dar cine vrea sa se dezvolte langa Oierie si Vivani (groapa de gunoi)?..d aia zic ca s cam sucite proiectele astea..
Robert:
(21 Septembrie 2020, 13:05)
Cu apa nu se va rezolva pentru ca sunt interese care depasesc primaria gen distribuitorii de apa la bidon incarcata din fantani. De parcuri vad ca nu se spune nimic, spatii verzi samd. La copii nu se gandeste nimeni. Bine ca ne-a facut groapa de beton, mare atractie printre mamicile care stau pe facebook si lasa copii sa alerge ca-n cusca. De tantarii care te mananca de viu iar nimic. Ce sa mai... sosele sa avem
@cbservator:
(21 Septembrie 2020, 12:11)
Ti se pare cumva ca “restul” sunt mai importante ca apa??? Toate ideile cu targul cu soseaua au prioritate in fata apei potabile??? Pai vezi ca mare parte din locuitorii acestui oras au venituri modeste si a plati , a cara apa,pentru uzul casnic , le ia o buna parte din bugetul familiei, adica le afecteaza traiul, acum , in fiecare ora, nu mai tarziu. Asa ca hai sa gandim live.
cbservator:
(21 Septembrie 2020, 11:25)
Probabil ca este singurul candidat care realizeaza potentialul agroindustrial al zonei, in rest........
Vad ca toti ai trageti cu apa {nu ca nu ar fi o problema}, dar ce vreti sa minta ca o rezolva,asa cum au facut-o atitia ani fostii?
Eu zic ca ar trebui sa i acordam credit si sa nu ne mai plangem,pentru ca noi singuri ne-am bagat in cacao votand cu fostii.
Apropo SERGIU, ''restul'' nu sunt mofturi,toate sunt probleme reale!
#pasajladrajna:
(21 Septembrie 2020, 10:11)
Ideea centurii de nord este mai veche. Insa degeaba ai centura (sud) daca esti obligat sa mergi cu 50km/ora. Cine va construi si cine va administra centura? Ca si in cazul autostrăzilor din Romania o sa va loviti de aceeasi justificare paguboasa: nu e trafic pentru a fi justificata o astfel de investitie. Cum veti rezolva problema autoturismelor cu numere de Marea Britanie care ocupa sa putea spune ilegal locurile de parcare? Platesc impozite statului roman, au verificare tehnica pentru a putea circula pe drumurile publice? In Anglia nu poti parca oriunde doresti, sunt locuri special destinate. La noi parcheaza fiecare dupa bunul plac, blocand garaje, alte autovehicule ori intrarile in imobile. A intrat in vigoare o lege prin care sunt pedepsite cazurile de depasire a nivelului sonor in cazul alarmelor. Dar cu bombardierii ce ne bubuie cu maneaua la maxim, cu cei care au carlig de remorcare montat desi nu remorcheaza nimic ce facem (intrebari pentru cei ce ne reprezinta in Parlament)?
Sergiu:
(20 Septembrie 2020, 20:41)
Noi ne gandim la sosea intre Amara si Slobozia Noua?! Si noi caram apa de 10 ani. Principala problema a sloboziei este APA POTABILA. Stai sa vezi daca avem bani pentru a potabiliza apa. Ca sa castigi primaria trebuie sa gandesti realist si macar sa faci un lucru simplu: ce crezi ca ai putea sa rezolvi in 4 ani, pai ala sa-l promiti si sa il faci. Nu alte proiecte nerealizabile, pentru ca nu sunt bani. Deci apa este primul obiectiv al oricarui primar. Restul sunt mofturi la ora asta .
Economist sef:
(20 Septembrie 2020, 20:40)
Interesanta abordare, insa incompleta din pacate. Nu doar plasamentul logistic este suficient. Mai avem nevoie de forta de munca calificata si capital pe langa o piata relevanta(cine cumpara ce produci) si mai ales o calitate a institutiilor.
Cu tot respectul, ramaneti tot in zona publicitatii electorale atat timp cat nu raspundeti la toate problemele. Nu mai conteaza ce propuneti, nu va functiona....
Back to work !
Mari:
(20 Septembrie 2020, 19:23)
Să dea Dumnezeu, să iasă Soarele și pe strada noastră! Succes!