Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Clean Tech produce ilegal și nu respectă condițiile de funcționare impuse de autorități

Rămâne cum am stabilit

Clean Tech produce ilegal și nu respectă condițiile de funcționare impuse de autorități

Clean Tech Ciulnița a obținut autorizație de construire pentru «începerea celei de-a doua etape de investiții care are drept punct central măsurile privind protecția mediului». Până la finalizarea acestor lucrări, firma va continua să producă făinuri proteice ilegal și fără respectarea condițiilor de funcționare impuse de autorități. «Dacă ar fi după mine, aș finaliza lucrările în 6 luni! Din păcate, eu nu pot face mai mult de-atât...» a declarat pentru ziarul nostru Marius Vlădescu, directorul general al firmei. Investițiile anunțate de către Clean Tech vor demara în a doua jumătate a lunii septembrie 2020. Cel mai optimist termen pentru finalizarea acestor lucrări este de 3 ani.

Reclama e sufletul... poluării La începutul lunii septembrie, Clean Tech Ciulnița a anunțat public că a obținut Acordul de Mediu nr. 1 din 16 iunie 2020 și autorizația de construire din 25 august 2020, necesare pentru «începerea celei de-a doua etape de investiții care are drept punct central măsurile privind protecția mediului». Conform informațiilor oficiale furnizate de firmă, lucrările vor începe în a doua jumătate a lunii septembrie 2020 și vor consta «într-un ansamblu de proiecte privind protecția mediului, utilizând cea mai bună tehnologie disponibilă la acest moment în Uniunea Europeană». Aparent, obținerea Acordului de Mediu reprezintă dovada bunei-credințe a unei firme care poluează deliberat mediul din 2014, anul în care Clean Tech Ciulnița a obținut autorizația de funcționare. În rea­litate însă, documentul reprezintă dovada indubitabilă a faptului că până la acest moment firma a produs ilegal, fără respectarea legislației românești privitoare la protecția mediului și încălcând deliberat condițiile de funcționare impuse de către autorități și asumate de către conducerea firmei. Mai grav e însă faptul că situația va rămâne neschimbată până la finalizarea investiției, estimată a se produce cel mai devreme în 2023.

Ce face Clean Tech la Ciulnița? Clean Tech Ciulnița poluează zona din 2011, anul în care a început să funcționeze. Din 2015 însă, o dată cu creșterea volumului de activitate, numărul sesizărilor a crescut exponențial. În 2019, la un an după preluarea de către grupul SARIA Internațional GMBH, comisarii Gărzii de Mediu au constatat că «operatorul nu respectă în totalitate prevederile autoriza­ției integrate de mediu, fiind sancționat contravențional cu amendă în valoare de 50.000 lei». În perioada scursă de la acest moment și până în prezent, Clean Tech Ciulnița a continuat să funcționeze la capacitate maximă, «procesând între 200 și 300 de tone/zi de subproduse de origine animală de categoria a III-a». În urma procesului tehnologic au rezultat mirosurile pesti­lențiale (cu care deja locuitorii din Ciulnița și Slobozia s-au obișnuit), poluări accidentale ale zonei cu ape reziduale, încălcări flagrante ale con­dițiilor de funcționare asumate de către firmă, etc. În replică la toate aceste acu­zații, conducerea firmei Clean Tech susține că a suspendat activitatea de producție timp de 89 de zile în 2020 «de fiecare dată când direcția vântului a fost către locali­tățile apropiate făbricii». Aceeași firmă a prezentat însă Agenției de Mediu Ialomița documente oficiale care confirmă că activitatea de producție se des­fășoară ilegal, pe timp de noapte, când liniile de producție trebuie să fie oprite...

Poluare de interes local și național Pentru a justifica toate aceste activități ilegale și care încalcă flagrant legislația de mediu, Clean Tech Ciulnița invocă interesul local și național al activității pe care o desfășoară. «Suntem singura fa­brică din țară care procesează subprodu­sele de origine animală de la fermele de pui. În ultimii ani, fermele de pui din România și-au extins capacitatea, iar cantitatea de subproduse procesată de noi este de 3-4 ori mai mare. De aceea vrem să realizăm această investiție în cel mai scurt timp posibil! Dacă ar fi după mine, aș finaliza lucrările în 6 luni... Din păcate, eu nu pot face mai mult de-atât. Dacă eram lăsat, până acum finalizam lucrările. Eu am făcut o promisiune, mă țin de ea... Dar pentru acest Aviz de Mediu aștept aprobarea de un an și jumătate!» a declarat Marius Vlădescu, directorul general al firmei Clean Tech. Investițiile «pentru protecția mediului» vor demara, susține oficialul citat, în a doua jumătate a lunii septembrie 2020. Surse administrative confirmă însă faptul că ele nu vor fi finalizate mai devreme de 3 ani. Până atunci, Clean Tech Ciulnița va continua să funcționeze la fel ca până acum, poluând mediul înconjurător.

De două ori mai mare, de două ori mai mult
Investiția de 10 milioane de euro anunțată de către Clean Tech Ciulnița nu este orientată singular către «protecția mediului». Potrivit informațiilor publice furnizate, firma intenționează dublarea liniilor de producție și, implicit, a capacităților de producție. «Este vorba despre o linie de producție redundantă, care dublează, practic, linia de producție existentă. Aceasta este tehnologia utilizată în toate țările civilizate și ea este necesară pentru a evita riscul de biosecuritate. Rolul ei este de a intra în funcțiune dacă linia de producție existentă se defectează!» a ținut să mai precizeze Marius Vlădescu. De asemenea, pentru a putea funcționa în condițiile legale, Clean Tech Ciulnița va extinde stația de epurare care deservește linia de producție existentă. La acest moment, așa cum am precizat, stația de epurare nu face față fluxului tehnolo­gic, fapt care explică deversările necontrolate de ape reziduale în crivaia din imediata vecinătate a fabricii.

21 Septembrie 2020, 08:05 (1540 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Cosmin Lazăr și protestul lui civic
Protest civic împotriva poluării produse de Clean Tech Ciulnița
Clean Tech încalcă condițiile de funcționare impuse de autorități

Comentariile cititorilor:


Clinterci:
(29 Septembrie 2020, 19:24)
Producția fabricii de prelucrat mortaciuni este total ilegala. Imediat după retragerea autorizației de funcționare, conducerea clinterci a decis sa falsifice actele, prin convenție cu abatoarele din tara, pentru a prelucra totalul de materie prima și fără a pierde niciun gram de viscere sau pene. Răspunzătoare este (...), cea care a intermediat toate aceste acte. Fabrica merge la capacitate maxima, prelucrează peste 600 tone pe zi, cu toate ca nu au voie decât de 200 tone. Autoritățile au stat pasive, pentru ca la vremea respectiva, (...) a făcut lobby pentru ei, iar mita a fost luata printr-o fundație din Amara.
Pavel:
(26 Septembrie 2020, 13:11)
haiduc....zi sa mori tu,au nenorocit Slobozia cu poluarea olfactica,de aia de la Ciulnita nu mai vobim,scuteste-ne macar tu de vrajeala ieftina.
Gigi :
(22 Septembrie 2020, 08:43)
Vivani construiește o celula noua pentru deșeuri periculoase în regim propriu. Fără specialiști, după ureche. La final o sa aibă o stampila de la o firma autorizata și gata. Ăștia ne nenorocesc încet și sigur.
gogu:
(22 Septembrie 2020, 08:32)
Ne-ati otravit apa, acum si aerul. @haiduc, tu mirosi de nevoie a rahat , dar noi ce vina avem??Garda de Mediu e o comedie ieftina
@haiduc:
(22 Septembrie 2020, 07:36)
Aceasta firmă, este cea mai serioasa din zona. Poluarea va dispare odata cu finalizarea investitiei. Stiu, pentru ca lucrez aici de la inceput. Intr-adevar, mai miroase uneori, dar alta poluare nu are loc. Ca sa intelegeti, din resturi de abator se face faina proteica, prin presarea si fierberea lor, atât. Nu exista proces chimic, nimic.
Gigel:
(21 Septembrie 2020, 11:53)
Și totuși,nimeni nu vede nimic. (...) a luat banul anul trecut, acum sa vedem cine ii mai acoperă.