Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Victor Moraru a tipărit «Ialomița noastră» în 50 mii de exemplare

Victor Moraru a tipărit «Ialomița noastră» în 50 mii de exemplare

Sătul de «Ialomița ta», oficiosul Consiliului Județean Ialomița care l-a mediatizat timp de 3 ani, ex-preșe­dintele Victor Moraru a tipărit un ziar de campanie cu un titlu nou-nouț, în 50 mii de exemplare. Banii sunt tot publici, că obiceiurile proaste mor greu!

Campanie pe banii noștri Asemeni tuturor candidaților de partid din țara asta, Victor Moraru își face campanie pe banii noștri. Legal, cum spune legea finanțării partidelor politice. Și, dacă e legal, n-are rost să mai comentăm că plătim ca proștii ca să fim împroșcați cu minciuni electorale. Ceea ce e de comentat însă e lipsa de moralitate a demersului. După ce s-a mediatizat 3 ani la rând pe bani publici în «Ialomița ta», oficios editat de către Consiliul Județean Ialomița, Victor Moraru copiază formatul publicației și tipărește «Ialomița noastră». Fițuica are tot 8 pagini, la fel de multe poze cu Victor Moraru și, din câte ne-am dat noi seama, același tehnore­dactor. Cât despre tiraj, ea a fost editată în 50 mii de exemplare, că disperarea ex-preșe­dintelui Moraru e pe măsura mizei... Căci fără ziar, Victor Moraru nu există, iar faptele lui sunt doar... Hai, la bună vedere! Și aveți grjă la vot, că mâine-poimâine îl vedeți vicepreședinte de Consiliu Județean. Să nu ziceți că nu v-am spus!

Omul faptelor reprobabile Pentru aceia dintre dumneavoastră care au aruncat la coș «Ialomița noastră» înainte de a o citi, facem câteva precizări necesare. Da, totul este de la un capăt la altul un colaj de minciuni electorale ambalate sub sloganul «eu sunt omul faptelor». Ceea ce este însă cu adevărat reprobabil (minciuni electorale spun toți candidații, in­diferent de partid!) e faptul că Victor Moraru își justifică trecerea la PRO România susținând că «interesele ialomițenilor sunt pentru mine tot timpul peste interesele de partid». Dacă această afirmație ar fi fost adevărată, ex-preșe­dintele ia­lomițenilor de pretutindeni ar fi candidat independent, fără «garanția fermă» a lui Marian Neacșu că «vom lucra doar în interesul ialomițenilor». Sigur, dacă ar fi ales acest statut, Victor Moraru ar fi trebuit să se mulțu­mească cu voturile ialomițenilor de pe Face­book-ul personal care-i transmit din Italia că e «minunat». Așa, el și-a lungit agonia administrativă, amăgindu-se cu re­zultatele sondajelor contrafăcute de Luceafărul Neacșu pentru a stimula lipitorii de afișe din PRO România care visează slujbe grase plătite din bani publici după Alegeri.


Numai pe-asta, că e caldă!
Imaginea paranoiei edilitare a ex-președintelui Victor Morau n-ar fi completă dacă nu am aminti și de scrisoarea sa către amăreni. Tipărită într-un tiraj de 300 de exemplare, epistola scrisă față-verso, face apologia fratelui Larisei Mihai, administratorul public al județului Ialomița, plătită timp de 3 ani cu aproape 20000 de lei lunar. Victor Moraru îi îndeamnă acum pe «amărenii mei dragi» să aibă încredere într-un «om muncitor, dedicat, cu spirit de inițiativă și atent la nevoile societății». Sigur, Victor Moraru nu pome­nește nimic despre faptul că singura inițiativă a fra­telui Larisei a fost să dea în judecată Primăria Amara de dragul salariului de viceprimar, funcție ocupată me­teoric. Si nici noi n-o să facem caz de-atâta lucru... Ceea ce ne-a zgâriat retina e că «omul faptelor» susține că «Ion Măiță uitat misiunea sa de a face bine pentru amăreni, preferând să mă mintă pe mine și pe dumneavoastră». În urmă cu 3 ani însă, același primar Ion Măiță reprezenta «singura șansă de a continua proiectele finanțate din fonduri europene de la Amara». Altfel spus, Victor Moraru se plânge că a fost expulzat din PSD pentru că «filiala a fost confiscată de un politician necunoscut (...) mânat doar de interese personale», în timp ce înfierează proletar în fața electoratului un om pe care l-a sus­ținut necondiționat. Evident, nu lipsa de moralitate a demersului e problema.Totul e politică, iar noi nu pretindem că suntem fete mari. În cazul de față însă, Victor Moraru a făcut greșeala de a-și subestima electoratul. Ba, mai mult, îl consideră suficient de prost pentru a înghiți această gălușcă. Greșeala este fatală în condițiile în care orice ageamiu în ale politicii știe că poți fura electoratul, îl poți minți, îl poți corupe... dar nu-l poți face prost! Pentru că nu te va ierta niciodată. Și nu te va mai vota cât e veacul. Să nu ziceți că nu v-am avertizat, domnule Moraru!

Adevărul e ca untdelemnul: 4 minciuni istorice ale lui Victor Moraru
Victor Moraru a cheltuit 2 milioane de lei din bugetul județean pentru a se promova în spațiul public. El a susținut (și continuă să suțină pe parcursul acestei campanii electorale!) că a realizat investiții în valoare de 170 milioane de euro. Vom demonta azi 4 dintre minciunile propagate de el în spațiul public.
1) Minciună: Victor Moraru susține că a alocat 218 milioane de lei Spitalului Județean Îalomița și că a atras investiții în infrastructura de Sănătate în valoare de 41 milioane de euro.
Adevărul: 80% din valoarea alocărilor bugetare pentru Spitalul Județean Ialomița reprezintă plata salariilor și utilităților. Gradul de absorbție pentru cele 41 milioane de euro oscilează între 0 și 2,5%.
2) Minciună: Podul de la Dridu a fost executat în mandatul lui Victor Moraru.
Adevărul: Administrația Victor Moraru a acceptat demolarea podului de la Dridu și reconstrucția lui de la zero, după 7 ani de «lucrări» sub administrația Ciupercă. Valoarea acestei invstiții a crescut de la 2,5 milioane la 10,4 milioane de lei. După inaugurare, o parte din pod s-a surpat și a necesitat lucrări suplimentare de consolidare.
3) Minciună: «Proiectul de dezvoltare regională Alexeni» are o valoare de 200 milioane de euro și presupune construirea unui aeroport la Alexeni în cadrul unui parteneriat public-privat.
Adevărul: Victor Moraru a preluat ruinele aeroportului de la Alexeni în 2018, după ce acest obiectiv a fost aproape ruinat de către căutătorii de fier vechi. În cei 2 ani în care a plătit pentru paza a ceea ce a mai rămas din clădiri, Victor Moraru a anunțat public mai multe soluții pentru obiectiv, de la centru de divertisment la fermă avicolă și de la poligon de cercetare aeronautică la școală pentru piloții de avioane. La acest moment nu există niciun contract de parteneriat public-privat încheiat!
4) Minciună: Victor Moraru a asfaltat drumuri județene în valoare de 140 milioane de lei.
Adevărul: Există, într-adevăr, proiecte de finanțare din fonduri naționale și europene pentru asfaltarea a aproximativ 200 de kilometri de drumuri județene. Gradul de absorbție al acestor fonduri nu depășește însă 25%. Asta înseamnă, până la acest moment, doar 50 de kilometri de drumuri județene asfaltate! În mandatul precedent, cu bani din bugetul județean, administrația Ciupercă a asfaltat sau reabilitat 80 de kilometri de drumuri județene. Și 2 poduri!

21 Septembrie 2020, 13:10 (1800 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ION:
(22 Septembrie 2020, 08:52)
Pe (...) nu l-a executat o data cu lichidarea firmei sala ,primaria avind de incasat sume importante . (...) l-a acoperit pe fostul sef .
Nelu :
(21 Septembrie 2020, 23:08)
Santeti niste (...) jos cu voi hotilor fugiti ca alea de pe varianta de la un partid la altul ATI PIERDUT JUDETUL V-ATI AGATAT DE AMARA CU TOATE PUTERILE POATE CASTIGATI DAR VEDETI-VA DE TREABA VOASTRA CA ATI PIERDUT SI AMARA ... DISPARETI DE TOT
Amarean:
(21 Septembrie 2020, 23:02)
Sant niste hoti si mincinosi au calcat pe cadavre sa ajunga unde sunt ... sa ne lase dracu in pace si (...) si (...) si cumnatul lui iubit (...) ca nu il voteaza nici dracu ... voi credeti ca mai punem botul la voi ... veti vedea ca o sa fie rau de voi pt ca lumea sa saturat de (...)
colocatar katanga:
(21 Septembrie 2020, 19:47)
Cand s-a aprobat bugetul judetean pentru asemenea aberatii, ce au pazit consilierii ? De fapt, consilierii judeteni sunt la cheremul sefului CJ, ei doar ridica mana si voteaza ce vrea seful fiindca ei nu raspund material  ..ei raspund ...politic. Ha,ha,ha !!!! Ce-mi place mie de magaria asta cu raspunderea politica.....
gigi friptu:
(21 Septembrie 2020, 19:43)
In Romania se praduieste banul public cu legea in mana, dupa bunul plac al celor de la butoane. Raspunde cineva ? Canchi !!!!! Presa si prostimea ce voteaza doar comenteaza sa-si mai aline nemultumirea. 
amarean:
(21 Septembrie 2020, 17:41)
(...) crede ca daca s-a urcat pe (...), se poate urca si pe (...). De aceea nu o sa-l voteze lumea pe (...). (...) nu este decat un golan ce a (fost) invatat sa manevreze oarecum sistemul si pe babele de la canapea. El, ca om, este o catastrofa. A fost un elev de nota 7, dar a intrat in istorie, vorba reclamei la loto. Daca este un pic scarmanat, sar fulgii din el. S-a tot suit cu picioarele pe umerii altora. Se spune ca doar diferenta dintre comisionul de 10% 'cuvenit' si cel de 30 % incasat si nelivrata la partid l-a indepartat din (...). Asa a ramas cu banii, dar a schimbat firma. La (...). Curat murdar! Cine se lasa impresionat de acest personaj este un mare naiv. Acum 4 ani, daca nu era votul fragmentat de (...), nu mai ajungea (...). Pacat de femelele impresionate de acest gigolo de 30% bani.
un alt cetatean:
(21 Septembrie 2020, 15:17)
niste desfranati toti cei patru (...), ne dau cu tupeu lectii politice dupa ce ne-au tratat si ne considera niste prosti. Toti sunt ori divortati ori sunt  la a doua casatorie si vor sa fie un exemplu de moralitate pentru societate. Nu au cum, cand alergi de la un partid la altul nu este decat o alergatura dupa ciolan. Ia mai treceti si la munca si voi si pupilele voastre care nu stiu cum este sa muncesti cinstit.
cetatean:
(21 Septembrie 2020, 14:02)
Sa i se impute de organele abilitate toate pagubele facute in judet si in oras lui (...) si (...) si sa se duca unde or vedea cu ochi sa nu mai auzim de ei
locuitor din Amara:
(21 Septembrie 2020, 13:52)
Da....totul este adevarat. Domnul (...) este chiar peste Domnul Donald Trump....este un rege....si sunt multe care nu se stiu....fapte deochiate. 
Dar scaunul poate se va rupe ...exect ce blameaza fiul lui la Primaria Amara se regaseste la Consiliul Judetean....consilieri multi, amante, etc pe bani nostrii , ai cetetenilor....
Dumnezeu sa ii judece!!! Si chiar electoratul!!!
Le uram , ca la pescari, multa bafta !!!!!!
vasile:
(21 Septembrie 2020, 13:46)
PAI DE CE NU A AVUT CURAJ SA CANDIDEZE INDEPENDENT? IALOMITENII, CARE IL SUSTIN SI CARE IL VAD CEL MAI CAPABIL, L-AR FI VOTAT. NU A VRUT PENTRU CA NU A AVUT CURAJ, PENTRU CA ESTE UN NIMENI FARA SPATE ASIGURAT.

HAIDETI OAMENI BUNI SA LE DEMONSTRAM CA NU NE MAI POT PROSTI LA INFINIT.
AVEM POSIBILITATEA SA NE VOTAM OMUL LIBER DE SARCINI DE PARTID, ASA CUM SUNTEM SI NOI, SAU CUM CREDEM CA TRAIM: LIBERI!!!!!!
HAIDETI SA NE VOTAM LIBERATEA, FARA MAFIOTI!!!!!!