Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mocioniu a blocat 3 ani repartizarea terenurilor pentru tinerii în Gării Noi

Ex-primarul Sloboziei care a confirmat

Mocioniu a blocat 3 ani repartizarea terenurilor pentru tinerii în Gării Noi

Campania electorală scoate la lumină blocajele administrative din Primăria Slo­bozia. Conform informațiilor oficiale, au fost identificat 145 de locuri de casă pentru tineri nerepartizate din 2017. Ex-primarul Adrian Mocioniu a fost informat cu privire la situație, dar a refuzat semnarea ordinului pentru înființarea une Comisii de inventariere a loturilor. «Este o situație inexplicabilă! Am reluat procedura și vom repartiza aceste terenuri în cel mai scurt timp posibil...» declară primarul interimar Gabriel Mușat.

Istoria unui dezastru În urmă cu 11 ani, în mandatul primarului Gabi Ionașcu, Primăria Slobozia repartiza primele 40 de locuri de casă în Cartierul Gării Noi. Primul țăruș a fost bătut demonstrativ de viceprimarul de la acea vreme, Alexandru Stoica... Ajuns primar la rându-i, acesta gestionat catastrofal situația din Cartierul Gării Noi. Și, până prin 2015, oamenii mutați deja în Cartier au trăit fără curent electric, fără rețea de canalizare, fără apă curentă și fără gaze. Primele progrese notabile au apărut de-abia în 2017... Și tot de-atunci repartiția locurilor de casă din Cartierul Gării Noi a fost sistată. Ultima acțiune administrativă a primarului în funcție la acel moment, Adrian Mocioniu, datează din 2016. Imediat după numirea în funcție, cuprins de un puseu de corectitudine administrativă, el a cerut funcționa­rilor din subordine să facă «o trecere în revistă a celor peste 200 de imobile ridicate în zonă pentru identificarea construcțiilor care nu respectă legislația în vigoare...».

Refuz inexplicabil al ex-primarului Mocioniu Începând cu anul 2017, primarul Adrian Moiconiu începe să promită periodic lo­cuitorilor din Cartierul Gării Noi soluții pentru problemele lor. Printre acestea se nu­mără, evident, și repartiția de noi locuri de casă. La momentul respectiv, solicitanții aveau înregistrate peste 600 de cereri la primăria Slobozia. Paradoxal, primarul Adrian Mocioniu a refuzat sistematic să semneze ordinul de înființare a acestei comisii de evaluare a cererilor. Între timp, Cartierul Gării Noi se confruntă cu probleme din ce în ce mai mari. «Ne-am săturat să facem reclamații și sesizări pentru că oricum nu se schimbă nimic. Suntem la mâna autorităților... Asta e! Pur și simplu își bat joc de noi. Am făcut credite la bănci ca să avem casele acestea, dar nimănui nu-i pasă...» declara în paginile ziarului nostru unul dinte proprietarii din cartier. Refuzul primarului Adrian Mocioniu de a repartiza terenuri tinerilor încalcă flagrant prevederile Legii 15 din 2003, privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea de locuințe.

Interimarul Mușat deblochează sistemul Situația este reglementată abia în 27 august 2020, după plecarea lui Adrian Mocioniu din instituție. Devenit primar interimar, Gabriel Mușat urgentează procedurile de înființare a acestei Comisii de inventariere a terenurilor: «Este o situație inexplicabilă. Am reluat procedura și vom repartiza aceste terenuri în cel mai scurt timp posibil!» declară el public. Consiliul Local Slobozia aprobă înființarea Comisiei în 27 august 2020. Conform datelor oficiale, la acest moment există 104 locuri de casă în Cartierul Gării Noi și 41 de locuri de casă în Cartierul Slobozia Nouă care vor fi repartizate. Comisia urmează să se întrunească în perioada imediat următoare pentru a verifica dosarele depuse de solicitanți. «Este o procedură similară celei pentru repartiția de locuințe ANL... Dosarele solicitanților există, ele vor fi evaluate în cel mai scurt timp posibil, iar cei care vor întruni condițiile vor primi terenuri pentru costrucția de locuințe!» a mai precizat Gabriel Mușat. Fiecare dintre loturile care vor fi repartizate au 300 mp.

22 Septembrie 2020, 13:10 (1913 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Borduri răscolite de buldozere pe strada Gării Noi 2
De 10 ani, pe Peneș Curcanul
Primăria Slobozia nu are terenuri pentru tineri

Comentariile cititorilor:


DOBRE:
(26 Septembrie 2020, 16:56)
Sper sa fie ultimul articol in care s--a mai discutat de (...).In rest  sa il aiba in paza pe el si directorul economic DN-aul .Multa bafta .
#pasajladrajna:
(26 Septembrie 2020, 10:43)
Intrebare: de ce in cartierul Pepinera s-a putut iar in Gării Noi nu?
Vali:
(25 Septembrie 2020, 08:50)
Angajatii primariei au somat beneficiarii sa isi curete terenurile de ierburi,gunoaie dar pe castigatorii(corecti) ai licitatiei(?)pentru terenurile adesate spatiilor comerciale?Cand ii someaza?Da,cei ce erau in campanie,pe strazi.Ca doar nu castigau niste amarati de comercianti terenurile.Le au cativa politicieni tineri, locali ce le vor inchiria,nu e normal?
Locuitor:
(24 Septembrie 2020, 15:46)
poi , pentru ce să dea altele, dacă nici pe cele, pe care le-au dat inainte de (...), nu au utilități și asfalt.
Pro Golănia :
(24 Septembrie 2020, 08:39)
Cum au curaj (...) si (...) sa candideze?Ei,ca primari au stiut totul,avand informatiile complete.Stiau ca studiul de fezabilitate fusese facut de o firma din capitala,dintr-un birou.Aia habar nu aveau de mizeria,namolul si canalele de drenaj al fostei mlastini.Cei doi stiau,au tacut insa pentru succesul lor.Apa curenta in cartier are tevile de alimentare sub asfalt,ca asa au stiut muncitorii sa faca.Pentru gaze naturale,nu au fost in stare sa execute lucrarile de montaj al tevilor pana la locuinte,pana la turnarea asfaltului si trotuarelor.Cine a dirijat lucrarile?Cine a fost responsabil de bunul mers al lucrarilor? Ce rol are biroul urbanism?De a duce orasul spre anii'35-'36?De ce sunt necesare asa multe aprobari pentru utilitati,cand ele sunt deja avizate catre firmele ce detin dreptul de montaj si bransament?Pentru bani?Aceste firme nu au autorizatie pentru acel cartier?Cine poate clarifica situatia?Ca (...) si (...), e clar, au semnat ca primarii,lasand peste 100 oameni sa alerge,sa plateasca,sa stea umili la ghisee,asta au facut cei doi.De ce autorizatiile sunt acordate pentru doi ani,cand primaria bâlbâie de peste 8 ani lucrarile?Dsca primaria este vinovata,de ce sa fie batjocorit beneficiarul?Trebuiau prelungite prin HCL de drept acele aprobari.Cu costuri zero.
Nesimtire :
(23 Septembrie 2020, 08:19)
De peste 10 ani mincinosii ionascu,stoica si mocioniu si-au batut joc pe rand ori impreuna de tinerii ce au sperat in ceva bun.Au mintit si au trecut la alte partide,la fel de mizere,afirmand ca partidul il facea sa minta.Fals !Ipocrizia,incapacitatea si felul lor de a fi a condus la incuviitarea atator nereguli in acel cartier.Avizari si autorizari cerute,de parca ai fi construit in pustiu,nu intr un loc cu PUZ.Avizarea si plata stalpilor de iluminat pusi fix in mijlocul trotuarelor.Canalizari infundate,adica inutile.Utilitati la care astepti cate 3...4 luni de parca esti in Muntii Apuseni si trebuiesc aduse in zona.Este haos iar angajatii serv urbanism sunt niste habarnisti ce stiu doar sa ceara autorizatii in termen .Pe bune?Cum sa respecti termene construind anii trecuti prin namoale?Cum sa respecti termene daca au fost trei luni stare de urgenta?Cu cine sa construiesti?De unde atatia muncitori?
Oarecare :
(23 Septembrie 2020, 07:47)
Si cum se vor lega la gaze sau apa noii proprietari? Inteleg ca contractorul care asfalteaza da garantie 5 ani pentru acesta cu condiția să nu se spargă atunci când se trag utilitățile. Daca țevile sunt sub asfalt oare cum se vor face legăturile?
Un cetatean:
(22 Septembrie 2020, 19:53)
Dc ai vrea loc de casa in aceasta hazna?noi,cei ce ne-am pacalit stim cel mai bine cum sta treaba.Colcaie de gunoaie,maidanezi,boscheti,cat despre lucrarile ce se deruleaza acum se fac dupa ureche,in urma ramane mizerie,moloz ,stalpi in mijlocul trotuarului acolo unde au pus trotuare,mult praf si nepasare din partea cersatorilor de voturi.E anormal sa vezi campuri de moloz in loc de pomi si iarba verde intr-un cartier ce se afla in durerile facerii de 10 ani,sa vezi cum autoritatile isi bat joc de noi fara incetare atribuind prin drumuri si poduri contract pentru borduri unui slinos din nu stiu ce sat care nu da doi bani pe cum lucreaza doreii din subordine sau sa vezi cum se fac receptiile lucrarilor pe ochi frumosi.
colocatar katanga:
(22 Septembrie 2020, 19:26)
Moooaaamaaaa, ce cartiriu rezidential, zici ca te afli in Pipiera din Bucale.
Utilitati:
(22 Septembrie 2020, 17:33)
Desigur ca terenurile respective beneficiaza de toate utiilitatile necesare!
Au fost inventariate si utilitatile necesare? Sa se publice situatia utilitatilor aferente terenurilor respective.
Ne vom lamuri atunci cine ...
gradea:
(22 Septembrie 2020, 14:10)
Sa il aleaga tineri si cetateni orasului pe acest nemernic , inginfat de fost primar.La fel dupa chipui si comportamentul sau si-a ales si staful de campanie si de partid ,copilul lui Iliescu ,purtatorul de geanta ,muschiulet ciobanul din Italia .La puscarie cu toti .
dixi :
(22 Septembrie 2020, 13:58)
Si utilitatile la sfantul asteapta! A infaptui revolutia agrara ar fi cel mai usor!