Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Scrisoare pentru tine

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei

Scrisoare pentru tine

Scrisoarea asta nu este despre mine. Este despre unul de-al tău. Unul ca tine, care știe că nu mai are timp să aștepte ziua în care va fi mai bine. Pentru că ziua aia există doar dacă o face el.

Eu mă numesc Dragoș Soare. Am 40 de ani și un copil pe drum... O fată! Soția mea crede că va fi cea mai frumoasă fată de pe pământ. Și sunt convins că așa va fi, pentru că fetele moștenesc genele tatălui... :-)

Dar ce folos, dacă fata mea va trăi asemeni mie, asemeni nouă?

De aceea îți scriu. Pentru că am nevoie de tine, nu doar de votul tău!

M-am hotărât să candidez acum vreo 3 ani, prin 2017... Și timp de 3 ani m-am gândit dacă e decizia corectă. Dacă voi avea curajul să vin în fața ta și să îți cer să mă votezi. Dacă merit?! Până într-altă zi, când m-am întâlnit cu tine și mi-ai spus: „Dacă nu candidezi, eu plec! Și dacă ajungi primar și faci ca ei, te alerg!“. Atunci am înțeles că întrebarea mea nu e bună...

Eu zic că merit! Pentru că nu am furat, muncesc de dimineața și până seara, am 25 de angajați care se bazează pe mine de 5 ani, sunt responsabil, am grijă de fa­milia mea, nu umblu beat prin cârciumi și nu-mi încalc niciodată cuvântul dat...

Dar votul nu e despre merite. Votul e mai mult de-atât. Votul e cel mai intim lucru de pe pământ. Nu râdeți, vă rog... Eu asta cred! Poți alege un om, un partid, un program politic, o ideologie, o idee frumoasă, te poți lăsa convins de mine sau de părerea unui prieten... Dar, în final, când ajungi în cabina de vot, singur cu ștampila, votezi TU!

Fac politică de 16 ani. Și, în 4 runde de alegeri, am văzut multe. Știu ce înseamnă să faci „totul“ pentru voturi. Și înțeleg importanța unui singur vot! Votul care face diferența... Dar votul tău trebuie să fie mai mult decât schimbarea pe care o trâmbițează toți și o așteptăm fiecare. Votul tău înseamnă să ai încredere într-unul de-al tău. Unul pe care să-l ajuți cînd nu mai poate. Unul pe care să-l înveți când nu știe. Și unul pe care să-l asculți când are dreptate. Numai când are dreptate!

Calculele electorale susțin că sunt de ajuns 5000 de voturi pentru a câștiga Alegerile... Sper ca votul tău să se adauge celorlalte 4999! Dar visez cu ochii deschiși ca votul tău să aibă numărul 9999. Sau 15999! Pentru că, așa cum știi, administrația înseamnă mai mult decât alegerea unui primar. Un primar te repre­zintă. Dar la ce bun să te reprezinte dacă nu poate acționa în numele tău? Dacă nu are echipă, pârghii administrative, dacă nu se îndeamnă la muncă. Doar tu și eu nu putem ajunge departe...

Candidez pentru că te cunosc. Și pentru că și TU mă cunoști. Nu de-acum o lună, când a început campania. Nu doar imaginea mea de pe afișele
electorale. Nu doar numărul 2 de pe buletinele de vot, dacă o să mă cauți. Mă cunoști pentru că am trăit amândoi aici. În orașul părinților noștri, în orașul pe care îl vom lăsa moștenire copiilor noștri. Așa ne-a fost scris, asta e tot ce avem.

Și eu vreau străzi asfaltate. Și eu vreau curățenie, apă bună de băut, parcuri îngrijite... Și eu, ca și tine, vreau un oraș cu care să ne mândrim. Un oraș al nostru în care să ne simțim în siguranța, să muncim pentru noi și în care să nu avem grija fiecărei zile. Nu ți-l promit azi. Mi s-a urât de promisiuni electorale. De parcări fără intrare, de proiecte de regenerare urbană, de banii europeni care falimentează bugetul...

Dar îți promit că n-am să te fac de rușine. N-am să te mint și n-am să fur. Și n-o să permit nimănui să-și bată joc de tine. Nu pe tura mea! Nu pe tura noastră! N-o să fie ușor... Va trebui să muncim iar. Amândoi! În fiecare zi, de dimineață până seara. Dar când ne vom întâlni anul viitor și în anul care va urma, poate la un colț de stradă, poate la o bere , poate la un eveniment public... O să mă uit în ochii tăi și n-o să-mi feresc privirea! Pentru că sunt unul de-al tău. Unul care a hotărât că trebuie să facă așa pentru că altfel nu se mai poate!

Proiectul meu administrativ pentru Slobozia se întinde pe 10 ani... Dar prima schimbare va fi pe 28 septembrie 2020, a doua zi după Alegeri. Este ziua în care TU vei lua înapoi orașul! Ziua în care ne vom recâștiga libertatea și demnitatea de cetățeni. Nu putem schimba lumea. Nici tu, nici eu... Dar putem face locul în care trăim mai bun. Nu suntem un oraș de tranzit. Nu suntem un oraș de venetici. Nu trăim în orașul lor! E orașul nostru și a venit timpul să ni-l luăm înapoi. Măcar o dată-n viață trebuie să ne guvernăm singuri. Sau să murim încercând!

(Comandat de Partidul Național Liberal / Executat de SC DORAMA PROJECT SRL / CUI Mandatar Financiar AEP: 21200012)

24 Septembrie 2020, 15:45 (550 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
«Am votat pentru un nou început la Slobozia!»
Tur electoral al premierului Ludovic Orban în Ialomița
Vicepremierul Raluca Turcan, alături de candidații PNL Ialomița, Luminița Barcari și Dragoș Soare

Comentariile cititorilor:


Nu mi veti da mesajul:
(25 Septembrie 2020, 14:54)
M am întâlnit pe strada în dreptul stadionului cu Rareș Bogdan.eram cu fiul meu de mâna si ne feream de năduful de afară. L am abordat ,l am întrebat dacă cunoaște problemele de la slobozia,sau doar a venit așa,în treacăt sa viziteze slobozia si sa sustina candidatul?mi a spus că știe tot ,ca de la nivel înalt se stiu problemele, etc. Uimit ,l am întrebat încă odată care este cea mai mare problemă a orașului?raspuns:nodul feroviar de la drajna, ambuteiaje,timp mare de așteptare, etc.i am replicat că 60.000 de suflete nu au apa potabilă,suntem bombardati cu gaze toxice de la combinat și mai nou de la ciulnita, ca pute partea de est a orașului a hazna de la stația de epurare,ca ne mănâncă tantarii de vii,ca avem cea mai ridicată mortalitate cauzată de cancer la mia de locuitori din UE.nu ma voi duce la vot ,dar nici nu îndemn pe altii sa faca ca mine.fiecare sa faca ce dorește. Dar nici nu vad parcări supraetajate în zona 500 ,în 5000 de ani.(si nici apa potabilă în următoarea suta).sunt constient ca nu mi veti da mesajul ,iar în caz că l veti posta veti arata ca sunteti impartiali.
Succes!:
(25 Septembrie 2020, 00:01)
Esti cel mai bun!

Bafta, Dragos!
Benoit:
(24 Septembrie 2020, 22:56)
Sunt sigur ca s a referit la ei, la hoți, la mincinoși, la gropi, la apa, la nemernicii care au condus orașul asta pana acum... și care vopsesc într-una candidații... hai ca i mai păcălim odată!
Cetățean:
(24 Septembrie 2020, 18:58)
Dacă nu exista propoziția "Nu trăim în orașul lor!", scrisoarea era aproape perfectă. Nu trebuie să uitați că în acest "LOR" intră o mare parte din cetățenii orașului! Acei cetățeni cărora le cereți acel "1 VOT"! Eliminați politica gen "EI", "NOI"! OMUL contează și ceea ce face el. Partidul,azi e,mâine nu mai e la putere.