Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Dragoș Soare a obținut 4907 voturi la Alegerile Locale din 27 septembrie 2020

Ziua când Slobozia a schimbat istoria

Dragoș Soare a obținut 4907 voturi la Alegerile Locale din 27 septembrie 2020

După o campanie de mai bine de două luni, electoratul slobozean a decis ca Dragoș Soare, candidatul PNL, să fie următorul primar al Sloboziei. Dragoș Soare a obținut 4907 voturi. Următorul clasat, candidatul PSD Alexandru Potor, a obținut 4800 de voturi. Pe locul 3 s-a situat candidatul PRO România, fostul primar al Sloboziei, Adrian Mocioniu, acesta obținând 3353 de voturi. Singura femeie din cursa electorală pentru Slobozia, candidatul Alianței pentru Unirea Românilor Rodica Boancă, a obținut 755 de voturi. Candidatul independent, preotul Petre Constantin, a obținut 298 de voturi.

Electoratul a decis. Restul e tăcere! Pe 27 septembrie 2020, la urne s-au prezentat 16202 alegători din cei 43461 înscriși pe listele electorale. Lupta electorală pentru fotoliul de primar s-a dat între candidații PNL, PSD și PRO România. Conform rezultatelor finale ale votului, primul clasat a fost Dragoș Soare, cu 4907 vo­turi. A fost o victorie «la limită», generată de un context politic unic. Reamintim că în debutul campaniei electorale, Dragoș Soare a încheiat o înțelegere politică în urma căreia Alianța USR PLUS și-a retras candidatul din cursa electorală. De asemenea, la înfrângerea PSD a contribuit și înscrierea în cursa electorală a unor candidați fără șanse reale, susținuți de partide de buzunar. Este cazul PI, care l-a propus pe Valentin Băcanu (308 voturi), fost viceprimar PSD al Sloboziei sau de senatorul Gabi Ionașcu (508 voturi) de la PMP. În contrapartidă, au echilibrat balanța Ioan Martin (360 de voturi)-candidatul ALDE, Octavian Donose (290 de voturi)-candidatul Partidului Puterii Umaniste sau Rodica Boancă (755 de voturi), candida­tul Alianței pentru Unirea Românilor. Indiferent de calculele electorale din precampanie, votul final a stabilit un rezultat istoric. După 30 de ani de guvernare social-democrată, Slobozia urmează să fie admi­nistrată de un primar liberal.

Golgota lui Dragoș Soare Câștigarea mandatului de primar de către Dragoș Soare nu reprezintă un cec în alb oferit de slobozeni. Paradoxal, electoratul a decis prin votul pentru Consiliul Local Slobozia să ofere acestuia un Consiliu Local divizat, cu interese greu de armonizat și dominat de orgolii politice ireconciliabile. Concret, în noul Consiliu Local vor fi prezenți 7 consi­lieri PNL, 9 consilieri PSD și 5 consilieri PRO România. În aceste condiții, viitorul primar al Sloboziei va fi obligat să accepte o serie întreagă de compromi­suri politice pentru a putea ad­ministra eficient orașul. Para­doxal, cel mai avantajos par­teneriat este cel cu PSD, îm­preună cu care PNL ar obține o majoritate confortabilă de vot în cadrul Consiliului Local. La fel de bine însă, PSD și PRO România s-ar putea uni pentru a boicota proiectele administrative ale administrației Soare. Imediat după aflarea rezultatului, Dragoș Soare a declarat că este bucuros de victorie, dar mâhnit că prezența la vot nu i-a oferit legi­timitatea necesară pentru a administra orașul în interesul cetățenilor pe care îi va repre­zenta: «Mi-aș fi dorit să iasă la vot mai mulți cetățeni cu drept de vot... E vina mea că acest lucru nu s-a întâmplat! Și am la dispoziție un mandat pentru a-i convinge pe concetățenii mei că merit încrederea lor!».

Rezultatele Alegerilor Locale pentru funcția de primar la Slobozia
Dragoș Soare (PNL)-4907 voturi
Alexandru Potor (PSD)-4800 voturi
Adrian Mocioniu (PRO România)-3353 voturi
Rodica Boancă (AUR)-755 voturi
Gabi Ionașcu (PMP)-508 voturi
Ioan Martin (ALDE)-360 voturi
Valentin Băcanu (PI)-308 voturi
Petre Constantin (independent)-298 voturi
Octavian Donose (PPU)-290 voturi
Ștefan Ghibanu (PER)-203 voturi

Mandate repartizate în Consiliul Local Slobozia PSD-9 consilieri locali, PNL-7 consilieri locali, PRO România-5 consilieri locali

29 Septembrie 2020, 11:25 (1846 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Eu:
(1 Octombrie 2020, 19:24)
Te rog sa vezi ce cauta C.C. in primarie. Zilnic este beat. Nu sta la program. A fost dat afara din spital pentru ca a fost prints furind de la cantina si Stoica la adus la primarie. Pe banii c ui.? Poate acum se vad aceste nereguli. Mult succes!
Cetatean:
(1 Octombrie 2020, 15:53)
Domnule Soare v-am votat cu mare drag, dar va rog sa nu ne dezamagiti. Sa-i trimiteti acasa pe toti pilosii din p rimarie. VA urmarim activitatea cu mare interest. Mult succes!
Adina :
(1 Octombrie 2020, 08:14)
Cum se va debloca situatia utilitatilor in cart tinerilor?Au turnat asfalt fara a scoate firide la portile beneficiarilor(cata cretinatate)iar acum dupa asfaltare,pentru garantia lucrarii 5 ani nu se poate sapa.Conductele de apa si tevile de gaze naturale sunt intacte sub asfalt.Pricepere si management,nu gluma!Cine va raspunde de neghiobia descrisa?Adica cu locuinta ridicata,primesc aprobare in 2025 la bransare apa,canal si gaze naturale ?Doar pentru niste voturi ?Cum si cine a aprobat asa mizerie?Aceeasi cu stalpii in mijlocul trotuarelor?Ce va urma acolo ?Ce alte minuni ?
Marian :
(30 Septembrie 2020, 17:57)
Felicitări!!!! Spor la treaba!!
Vecin :
(30 Septembrie 2020, 17:40)
Ce facem cu șoferul lu’ Mocio,cu puscariasul DD,fostul paznic de la cimitirul Bora??? Domnule Soare,Terminați cu pilele,și fiți transparent,șoferul asta și a angajat soția in primărie,de unde atâta influența și putere??? Ce funcție o sa ocupe el acum,Vice primar șoferul asta,fost pușcăriaș??!!!
bety:
(30 Septembrie 2020, 16:57)
Unde sunt sondajele fluturate de Tinta si Musoiu in campania electorala ? Din sondajele lor Potor era imbatabil . Ar trebui sa-si dea demisia cei care au vehiculat acele sondaje !
ochioasa:
(30 Septembrie 2020, 15:55)
sa-l  vedem pe noul cum face fata sefilor si sefutilor din serparie....pardon, din primarie.
vasile Sl Noua:
(30 Septembrie 2020, 08:42)
Baaaaa...., ej nebun! Ajunge Mocio viceprimar! Adevaratul castigator al alegerilor. Sa vezi trai pe el acum