Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Primele restricții anunțate de autorități

S-a depășit pragul de 1,5 îmbolnăviri cu COVID-19 la 1000 de locuitori

Slobozia: Primele restricții anunțate de autorități

Evoluția nefavorabilă a pandemiei de COVID-19 pe raza județului Ialomița a determinat autoritățile să impună noi restricții. Pe lista localităților unde s-au luat măsuri preventive pentru limitarea răspândirii virusului a fost inclusă și Slobozia. Astfel, începând de sâmbătă, 10 octombrie a.c., restaurantele, cafenelele, barurile, sălile de jocuri de noroc, muzeele și Casa Municipală de Cultură se vor închide, pentru o perioadă de minim 14 zile. Totodată, reprezentanții Poliției și cei ai DSP Ialomița fac verificări cu privire la respectarea măsurilor de protecție sanitară în instituțiile publice.

Amenzi date pentru nepurtarea măștilor Slobozia a înregistrat în ultimele două săptămâni o incidență a cazurilor de COVID-19 de 1,58/1000 de locuitori, iar din această cauză Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a decis să impună unele restricții. Acestea vizează închiderea, pentru o perioadă de minim 14 zile, a restaurantelor, cafenelelor, barurilor, sălilor de jocuri de noroc, muzeelor și Casei Municipale de Cultură. Vor rămâne deschise doar restaurantele din incinta hotelurilor, însă în aceste spații vor avea acces doar persoanele cazate în respectivele hoteluri. În ceea ce privește școlile, o parte din instituții vor funcționa după scenariul roșu, iar o parte după scenariul galben. De asemenea, Asociațiilor de Proprietari din oraș le-a fost recomandat să asigure lucrări de igienizare și dezinfecție în toate scările de bloc. Restricții similare celor din Slobozia au fost impuse și în localitățile Balaciu și Moldoveni, comunități unde incidența cazurilor a depășit 1,5/1000 de locuitori. Totodată, în ultimele zile, la Slobozia, au fost efectuate controale amănunție cu privire la respectarea măsurilor de protecție sanitară în instituțiile publice. Primele verificări s-au realizat în cadrul Administrației Județene a FInanțelor Publice Ialomița, Casei Județene de Pensii Ialomița, Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, Agenției pentru Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița și în cadrul reprezentanței ENEL. În urma verificărilor, două persoane angajate în cadrul Casei Județene de Pensii Ialomița au fost amendate pentru că nu purtau masca de protecție corespunzător.

9 Octombrie 2020, 17:05 (11511 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Slobozia trece la Scenariul Roșu
Slobozia: Cadru didactic de la Liceul de Arte, confirmat cu COVID-19
Profesor al Liceului Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia, infectat cu SARS-CoV-2
IȘJ Ialomița: 10 profesori și 40 de elevi, infectați cu COVID-19
Localitatea Coșereni trece la Scenariul Roșu

Comentariile cititorilor:


Marus :
(13 Octombrie 2020, 08:24)
Se aude: 3.000 bolnavi,zilnic in Romania.Astia sunt ca in Caragiale,cu numaratul steagurilor.Parca am fi 70-80 milioane de locuitori in tarisoara asta.Se aduna izolatii neconfirmati cu cei vindecati?Cine face aceste calcule?Unul ca baranga,licean la 32 ani?Posibil sa fim purtatori de virus Covid intreaga populatie dar,normal,ca la gripa,avem indivizi sanatosi,imuni,altii predispusi la forme mai grave ale gripei.Oare cum tari arabe in care femeile poarta val/pe fata continuu in public,au rata atat de mare de imbolnaviri?
Vladutianul:
(11 Octombrie 2020, 15:32)
Din 1992 pana in 2011,populatia judetului scazuse cu 10.5%.Sursa este INS,la nivelul anului 2011,in judet avand 274.148 locuitori.La nivel bational nu avem semne de crestere a populatiei,ci dimpotriva.Despre ce vorbim ?De se se exagereaza cu procentele imbolnavitilor?Este o miza ?
Cetatean:
(11 Octombrie 2020, 15:14)
In Bucuresti vad ca nu se mai suspenda cursurile in toatel scolile,ci doar local.
Intreb pentru un prieten:
(11 Octombrie 2020, 12:15)
Se zice ca depasim procentual ceva.Adica 1.5 bolnavi la 1000 locuitori.Nici SRI ul nu are habar cate zeci de mii mai suntem in Vaideeni.30.000? 35.000? 50.000 ca in 1991 ??Avem cimitirele pline.Dar exodul masiv din municipiu si judet?Dar natalitatea negativa a ultimilor 15 ani?Cine spune ca mai depasim 35.ooo locuitori in municipiu?Avem la blocuri locuinte goale(chiar 2-3/scara)ori cu cate cel mult 3 membri.Cine a calculat acest procent depasit de 1.5% ? Din ce ? Cum?
umil cetatean:
(10 Octombrie 2020, 22:22)
DEC.CC a stabilit neconstitutionalitatea art.66 lit.a,b si c,doar cat priveste trimiterea la art.65 lit..s,s si t din legea 55/2020.
guvidu:
(10 Octombrie 2020, 21:54)
Mai mare rasul ! Sa te verifice cineva daca respecti niste reguli ELEMENTARE de igiena . Situatia este grava fiindca masa critica ce crede in acest nenorocit de virus este tacuta iar restul sunt mai vocali si mai zmekeri. Din pacate, minoritarii ii pun in dificultate si pe cei care respecta minimul de reguli. Societatea romaneasca inca se cauta...de cel putin 30 ani. Poate s-o regasi vreodata.
Covid:
(10 Octombrie 2020, 21:14)
Asta-i începutul unei noi ere,analfabeți pusi pe criterii politice în funcții cheie, care ne vor distruge in scurt timp.
Didi:
(10 Octombrie 2020, 20:48)
Suntem considerati cu toții niste " infractori", ușor de sancționat. Ma intreb oare cei de la DSP cum au respectat regulile de s-au infectat acum ceva vreme intr-un nr destul de mare? Ei cred ca ar trebui să facă multe alte lucruri sa vina in sprijinul cetățeanului, sa mai răspundă si la telefoane si sa dea dovada de profesionalism nu de "militisti" care au o satisfacție deosebită ca au mai prins pe cineva fără mască. Exact ca păsările pradatoare care văd prada de la distanță, asa acționează si ei, mai mai ca ti-ar pune si cătușe. Si celelalte organe de ordine la fel, nu mai sunt urmăriți infractorii, suntem urmăriți noi cetatenii , contribuabilii care pot rotunji veniturile , își fac planul de amenzi din mers...... Păcat ca nu mai exista niciun fel de empatie, compasiune ,daca avem uniforma sau suntem angajați DSP suntem invincibili.Nu mai exista OMENIE.PUNCT.
Ialomitean:
(10 Octombrie 2020, 20:18)
Prefectura de ce nu s-a inchis cand au fost cazuri de COVID?Nici primaria?Repede inchideti scolile.Cine supravegheaza copiii cand fac cursuri on line daca parintii sunt la serviciu?
Covid:
(10 Octombrie 2020, 13:30)
In Ialomița nu s-a depășit acest prag nici măcar în raportarea de astăzi 10.10.2020, autoritățile locale fac exces de zel!
.....dar avem tiktok !:
(10 Octombrie 2020, 11:25)
Banala tuse te poate duce direct in spital.Consumi ceva bine ravit,ai ragusit putin,daca iti dregi vocea,esti suspect.Daca esti asimptomatic?Este incredibil cum orice simptom al racelii traditionale te poate arunca intr un spital iar de acolo,se stie,direct la sac si hopa,in groapa cu furnici!A murit unul prin Vaslui,accident rutier,era amaratul eschimozat,fracturat,il declara idiotii bolnav de Covid!Cine ppate face lumina sau dreptate?Probabil avem un virus care provoaca probleme mari dar nu discerne nimeni?Bolnav cronic,ajungi in spital,iti primesti meficamentatia abia dupa sosirea rezultatelor de Covid.Pai,fara tratamentul specific afectiunilor starea se agraveaza si mori.Omul si locul nepotrivit,probabil!
gica:
(10 Octombrie 2020, 08:17)
Parca niciodata nu ne-am aratat aroganta ca popor mai abitir ca acum, in pandemie.
Daca tu, om prost, nu porti masca sau nu te dezinfectezi cresti extraordinar de mult rata de raspandire a virusului. Acest fapt denota lipsa de respect a propriei persoane (probabil te crezi nemuritor) si un gest inuman fata de persoanele foarte vulnerabile (nu toti sunt nemuritori ca tine).
Din punct de vedere economic, chiar risti sa-ti pierzi locul de munca fiindca totdeauna o lege a sanatatii publice va avea inaintate asupra unei legi economice. Cum adica? Simplu. Nu porti masca sau nu pastrezi distanta, ne imbolnavim, statul ne izoleaza (legea sanatatii publice), economia se opreste (ai fost destul de prost sa nu porti masca, te-ai imbolnavit si nu poti munci). Repetam iar pasii anteriori, dam faliment, ramai fara bani si nu vei mai avea cum sa scrii ineptii pe net despre cum ca virusul nu exista sau altii sunt incompetenti in locul tau.
Costel:
(10 Octombrie 2020, 02:06)
Moartea e pe voi si voi tot la bani si la ajutoare va ganditi....hal de oameni...
Ionut:
(9 Octombrie 2020, 23:38)
MINCIUNI A se urmari comunicatele zilnice ale Grupului de Comunicare Steategica, la rubrica judetului Ialomita, veti observa ca am fost in ultimele 5 judete ca numar de imbolnaviri. Oare toti cei infectati sa fie doar din Slobozia?
Marcel:
(9 Octombrie 2020, 23:35)
Bine ca ati rezolvat cu infractionalitatea, iar acum faceti controale ca nu se poarta corect mastile, capete de creta. Cred ca sunteti constienti ca amenzile sunt nule, cum au fost si cele din Starea de Urgenta, deoarece art. 66 din legea 55/2020 a fost declarat neconstitutional. Cei care primiti amenzi, specificati asta la observatiile P.V. Dupa ce se va constata asta, fiecarui agent care a dat astfel de amenzi ii trebuie facuta plangere penala pentru abuz in serviciu.