Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

În căutarea timpului pierdut de Mihaela Tudorache

Primăria Slobozia a răspuns după 15 ani: «S-a rezolvat. Nu se poate!»

În căutarea timpului pierdut de Mihaela Tudorache

În urmă cu 15 ani, Mihaela Tudorache a depus la Primăria Slobozia o cerere în care solicita, conform Legii 215 din 2003, un loc de casă de 300 mp. Pe 3 septembrie 2020, solicitantei i se răspunde că «analizând actele depuse de dumneavoastră în susținerea cererii s-a constatat că depășiți vârsta de 35 de ani, fapt care conduce la neîncadrarea cererii». Am fost curioși să aflăm ce s-a întâmplat între cele două date din calendar. Mihaela Tudorache a fost de o sinceritate cuceritoare ș ne-a povestit. Îi mul­țumim încă o dată pentru spiritul civic și povestea ei incre­dibilă.

În vizită la Mihaela «Concept Beauty» e un salon de coafură șic, deschis undeva pe lângă Casa de Sănătate... Dacă vrei o tunsoare la Mihaela, trebuie să ai programare. Noi n-am avut, dar nici păr pe cap n-avem. Ne primește așa, dacă suntem cuminți și nu-i speriem clientele. E mignonă, toată numai ochi, că de sub masă e greu să-i ghicești zâmbetul... Își aduce aminte de cererea de-acum 15 ani: «Aveam 20 de ani și credeam în autorități. Încă mai cred în Primărie!...». Așa își începe povestea Mihaela. De-atunci au trecut 15 ani și Mihaela și-a făcut casă în altă parte. «Am așteptat cât am așteptat și, când am văzut că nu primesc răspuns, am plecat în altă țară. Când m-am întors m-am măritat, am făcut 2 copii... Iar între timp am și divorțat!» spune râzând amar. În toți anii ăștia, nu a uitat niciodată că are cerere depusă la Primărie. Și când și când, a mai întrebat de ea: «Dar mi s-a răspuns ca la Primărie: că nu se știe, că să mai aștept, că să mai trec... Într-un final, o doamnă mi-a spus, fără să-mi dea vreun act la mână, că nu am punctajul necesar. Apoi am înțeles că locurile de casă acolo nu sunt pentru tineri ca noi, ci pentru de-ăia care au anume statut social. Iar cartierul ăla e pentru ei, nu pentru noi!».

«Eu pot! Fă-mă să vreau!» După 15 ani de așteptare, cu răs­punsul Primăriei în mână, Mihaela i-a iertat pe toți. Are casa ei pentru că au ajutat-o părinții să o ridice, o afacere mică, dar care o ajută să crească cei doi copii, prieteni care o ajută: «Motto-ul meu e: „Eu pot! Fă-mă să vreau!“. Dar ei nu sunt în stare să mă facă să vreau... Uite, vă dau un exemplu. Dacă făceam sex cu Mo... știți cum primeam terenul de casă?! Una-două! Dar acum privind în urmă, nici nu cred că aș vrea să mai trăiesc într-un cartier rezidențial. Să trăiască ei!». Deși dezamăgită de sistem, Mihaela continuă să creadă că într-o bună zi administrația locală va fi capabilă să facă oamenii să-și do­rească... «Administrația asta nu știe ce e de făcut, domnule! Trebuie să înțeleagă ceva simplu. Fără noi n-o să reușească nimic. Nici drumuri, nici case, nici curățenie, nici oraș... Ei de­geaba ne sfidează! Sau nu ne bagă în seamă cu anii... Trebuie să coopereze cu noi, altfel sunt degeaba acolo. Dacă nu mă faci să vreau, degeaba îmi dai cu de-a sila. Nu-mi trebuie sau mă lipsesc și plec!». Filosofia de viață a Mihaelei e molipsitoare. Am mai sta la un pahar de vorbă, dar următorul client e la ușă. Ne mai dă timp de o fotografie, în fața salonului. Regretăm că n-avem păr în cap să ne întoarcem. Dar primarul cel nou are, nu-i așa?!

10 Octombrie 2020, 14:25 (4121 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Psd a fost corect.Pardon pro..:
(12 Octombrie 2020, 07:52)
Mă corectule,dar sunt locuitori ce aveau depuse de la momentul zero acte cu familii intemeiate,cu licente dobandite,cu cate 5-6 prrsoane in locuintele parintilor,cu master,chiar.Cu locuri de munca bine remunerate si nu s-a intamplat sa intruneasca punctajul necesar unui teren cf lg 15/2003.Desigur,tu cu"Doamne-ajuta"ai avut succes,fiind floarea care aduce primavara.Sistemul este prost creat si intretinut,fiindca daca acum au disponibile 106 locuri in Slobozia plus SL.Noua,cate au fost"daruite"in urma cu 5ani?Vrei sa adaugam terenurile manevrate dupa 2010,dupa atribuirea celor 243 locuri in cart Garii Noi?Lasate intentionat in starea de confuzie,sa se atribuie preferential?Tu te-ai luptat cu sistemul,ai invins,legea a fost de partea ta...Doamne-ajuta!...
Dana:
(11 Octombrie 2020, 20:01)
Cel "corect" știa joaca...si acum vine cu învățături la restul!!!
Dana:
(11 Octombrie 2020, 19:59)
Cel "Corect" da-ti numele!fii corect si transparent pana la capat!sau esti in categoria "notificaților" la timp pt completarea dosarului!!!! Ii stim pe astia deja!marii corecți!
Oancea:
(11 Octombrie 2020, 12:26)
Speram ca domnul primar sa taie sporurile de "calculator" , sporurile de praf . Majoritatea iau sporuri peste sporuri si uite ce se intampla , isi bat joc de cetateni . Cum mama dracului sa dureze 15 ani sa dai un raspuns . Dati afara direct , fara drept de apel cei ce au salarii de patron , multi din ei au si sporuri cumulate de la diferite autoritati. Speram inca odata ca noul primar sa faca curatenie in primarie.
Dorina:
(11 Octombrie 2020, 11:35)
Si eu am primit după 14 ani raspuns k nu ma mai încadrez k dețin apartament!
Maria:
(11 Octombrie 2020, 09:41)
Cum sa primesti raspuns cand toti aia din cartierul de "tineri" majoritatea sunt bosorogi si pilosi spagari care le-au umflat buzunarele asa zisilor "functionari. Sa vedeti ce masini si ce afaceri au functionarii publici, ce case ,ce relatii. Pai unul nu vine la munca pentru ce trebuie sa faca ,toti vin din plictiseala cu scarba . Speram ca noul primar sa faca curatenie in aparatul administrativ.
Corect :
(11 Octombrie 2020, 08:39)
Nu știu exact situația doamnei și a celor care se afla în aceasta și situați în schimb va pot spune ca dosarul se actualizează an de an deoarece punctajul se schimba! Eu când am depus dosar pentru locuință de tip anl aveam 19 ani și proaspăt angajat! După ce am făcut cununia civila am dus actele pentru punctaj apoi a venit primul copil care și asta a ajutat în creșterea punctajului! M-am înscris la facultate am dus adeverința! Am schimbat locul de munca din nou am dus revisal! Stăteam 5 persoane într-un apartament împreună cu minorul am cerut comisie! În perioada așteptării au trecut 6 ani care din nou a adus punctaj! Și pe la 26 de ani am primit! Dacă mergem pe premiza fă-mă tu sa vreau stai liniștită ca nu vine nimeni sa te caute sau sa îți aducă dovezi la dosar ca ai nevoie de teren /locuință! Dacă în toți acești ani nu ai bătut calea primăriei însemna că nu le-ai arătat ca vrei! Doamne ajuta
pe bune:
(11 Octombrie 2020, 02:32)
Pe vremea lui Pinter & Ionascu, un handicapat fizic a fost dat afara din garsoniera pe motiv ca a intarziat cu plata chiriei. In locul lui (contra shpaga grasa) a fost bagat in garsoniera un mare ""fante"" din primarie. Fostul locatar al garsonierei a stat pe strazi cativa ani iar apoi...a plecat la Bora, de inima rea.
Stoian Areta:
(11 Octombrie 2020, 00:36)
Si eu am primit aceeasi cerere dupa ani de zile primesc un plic in care imi spune ca am depasit limita de varsta....dar pana in 35 de ani dc nu am primit nimic????di primim dupa ce implinim varstele de 35 de ani....sa va fie rusine ca va bateti joc de tineret
Madalina:
(10 Octombrie 2020, 22:44)
Si noi la fel am primit,după 12 ani..
Dana:
(10 Octombrie 2020, 20:11)
Si eu am primit...cerere depusă in 2007 si dupa 13 ani am primit raspuns.Ca nu ma mai incadrez ca si varsta.Si sunt mulți in Slobozia care au primit aceasta notificare,desi la depunerea dosarului aveau 18 ani. Rusine PSD!Ai "presimtit " ca pierzi primaria si ai facut "curățenie" inainte sa parasesti "locatia". Urattt!atata bataie de joc!