Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Procurorii locali anchetează noi fapte de corupție la Serviciul Regim Permise și Înmatriculări Ialomița

Procurorii locali anchetează noi fapte de corupție la Serviciul Regim Permise și Înmatriculări Ialomița

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Condu­cere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița este implicat într-un nou scandal de corupție. În baza unei sesizări făcută de reprezentanții Prefecturii Ialomița către Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a fost deschis un dosar penal în cadrul căruia se anchetează o presupusă șpagă pe care unul dintre exa­minatorii probelor practice pentru ob­ținerea permiselor de conducere ar fi primit-o de la un candidat. Mita a fost oferită pentru ca respectivul candidat să poată promova examenul auto.

O anchetă în curs Noul scandal de corupție în care este implicat Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița a fost generat de o reclamație transmisă direct Prefecturii Ialomița. La rândul său, instituția a făcut demersuri mai departe către organele de cercetare penală. Potrivit respectivei reclamații, o persoană ar fi precizat faptul că ar fi dat șpagă unuia dintre examinatori pentru a putea promova examenul pentru obținerea permisului. «Noi am fost sesizați în baza unei reclamații, iar la rândul nostru am sesizat organele abilitate să facă astfel de verificări... Nu putem spune dacă au stat sau nu așa faptele reclamate, rămâne ca instituțiile specializate în astfel de verificări să decidă!» a precizat Tonița Manea, prefectul județului Ialomița. Singura competență locală în ceea ce privește anchetarea faptelor de corupție este a Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. Sesizarea Prefecturii Ialomița a ajuns pe masa de lucru a procurorilor locali, care acum analizează situația și vor dispune o măsură în acest sens. «Verificările sunt la acest moment în curs, tocmai de aceea nu pot fi furnizate informații cu privire la această faptă!» susțin reprezentanții Biroului de Presă al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Salvați de prescrierea faptelor
Cel mai răsunător scandal de corupție din cadrul Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița este cel referitor la șpăgile primite din partea unor cetățeni de etnie romă pentru a le fi schimbate permisele de conducere engle­zești contrafăcute cu permise românești originale. Ancheta a început în 2012 și s-a finalizat în anul 2015, cu achitarea tuturor celor 39 de inculpați ai cauzei. Printre aceștia s-au aflat și 3 ofițeri din cadrul SPCRPCIV Ialomița care ar fi primit bani pentru a schimba respectivele permise. Cazul a fost plimbat între Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, DIICOT Slobozia, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița și Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București. Ultima unitate de Parchet este și cea care a trimis dosarul spre judecare. În primă instanță, la Slobozia, inculpații au reușit să fie pedepsiți, însă sentința a fost atacată cu apel, iar până la stabilirea primei judecăți a apelului a intervenit termenul de prescripție, iar inculpații au scăpat de toate acuzațiile.

Și-a recunoscut faptele în fața procurorilor În primăvara acestui an, aceeași instituție era implicată într-un alt scandal de corupție. Direcția Națională Anticorupție a anunțat public faptul că a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu ofițerul Sandu Palantin, angajat la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița. Surse judiciare au precizat faptul că în perioada 2017-2019, Sandu Palantin a primit bani, sub formă de șpagă, de la mai mulți posesori de mașini pentru ca automobilele să fie înmatriculate. Palantin ar fi apelat la câțiva intermediari care abordau proprietarii de mașini în momentul în care aceștia mergeau la ghișeele Serviciului Regim Permise și Înmatriculări Ialomița pentru a se programa în vede­rea obținerii numerelor de înmatriculare. Respectivii intermediari le promiteau faptul că, în schimbul unei sume de bani, conducătorii auto își puteau înmatricula mașinile fără a fi nevoiți să aștepte. În sarcina lui Sandu Palantin s-au reținut 54 de fapte de «luare de mită». Pentru faptul că a recunoscut, acesta a primit o pedeapsă de 2 ani și 6 luni închisoare cu suspendare.

12 Octombrie 2020, 07:55 (4378 vizualizări - 17 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Sandu Z:
(17 Octombrie 2020, 17:25)
Toți bronzații din Bazarul Slobozia au luat permisele pe nașpa și si-au înmatriculat mașinile la foc automat prin intermediul lui S.Z. Toată lumea știe dar nimeni nu face nimic
stan patitu`:
(15 Octombrie 2020, 18:23)
Halal "organe"! Am avut recent un accident din cauza unui tuciuriu care nu cunoaste regulile de circulatie si nu-i pasa oricum. Asta multumita functionarilor care i-au dat permis pe nedrept, politistilor care inchid ochii la neregulile din trafic si in general a statului care nu-i ia la intrebari de unde si ce au furat ca sa-si cumpere bemveu de 80 de mii de euro! La puscarie cu toti vinovatii! 
Sa se interzica masinile cu volan pe dreapta!
dinamita:
(14 Octombrie 2020, 13:36)
Sa fie interzisa circulatia autovehicolelor cu volan pe dreapta .Reintroducerea probei POLIGON la obtinerea permisului
Aurel:
(14 Octombrie 2020, 08:09)
Hai sa adaugam la controalele de pe"varianta",cu RARul.Se poate observa cum sunt oprite masini relativ decente,harburile si tomberoanele afumacioase trecand pasiv pe langa control.De ce?Se retin taloane ca are folie parasolar dar defectiunile de franare,directie si iluminare sunt ocolite,parca.
@Marin:
(13 Octombrie 2020, 17:19)
cred ca exprimarea corecta e MAJORITARII rromi !
Tucudean:
(13 Octombrie 2020, 17:11)
Mai Nixon dar nu este adevărat cu Tandarei, hau hau hau
ION:
(13 Octombrie 2020, 16:07)
Sa se verifice toate dosarele prin care s-au obtinut permise auto in aceasta perioada. Intr-o localitate rurala, nu departe de Slobozia, un numar foarte mare, mai ales de romi au obtinut in aceasta perioada foarte usor permise de conducere. Stiu caz de persoana care sigur a facut cinci clase si a obtinut permis in aceasta perioada. Conduc autoturisme la mana a doua dar sa nu va inchipuiti ca de vreo mie de euro. De exemplu Audi luata cu 500 euro. Un fel de fiare vechi.  Foarte dubios modul de inmatriculare, ITP etc.
Marin :
(13 Octombrie 2020, 08:30)
Minoritarii rromi,care au cu acte doar cate 7-8 clase,cum au dobandit permise de conducere,ei nefiind in stare sa citeasca texte scurte,la prima vedere?Cum este posibil ca o parte din acesti analfabeti sa detina atestate de taximetristi?Ei nu stiu a citi!Cum au fost admisi la examinari?Cine le-a scris cererile de inscriere??
Radu:
(13 Octombrie 2020, 08:14)
Si va mai întrebați de ce sunt atatea accidente si de ce mor oameni nevinovati pe sosea
Nixon :
(13 Octombrie 2020, 05:55)
La Tandarei o mașină se înmatriculează in 24 de ore , chiar nu vede nimeni, nu aude. E ușor să te duci la dosar sa vezi că nu sunt semnăturile lor, că nu au programare că numerele și actele sunt aduse în punga de intermediari. Noi amărâții care stam la coada, care așteptăm să vina ziua de programare ne e frică că la ghișeu sa nu ne refuze dosarul că nu are mot la basca că nu are nustiu ce document care în alte județe nu se cere, se cere doar la Ialomita. Am vrea că noi amărâții sa vedem cum organele mai arestează pe unii care ne persiflează la ghișeu și care prin spate fac ce vor. Rușine să vă fie voua cei care vă faceți că munciți și care nu sunteți în stare să stârpiți aceste uscaturi. Rusine. E foarte ușor să ajungeți în Tandarei să ascultați lumea și apoi să cereți dosarele lor sa vedeți documentele cum arată. V-am dat un pont care l -ati găsit în manualul din anul 1 cei care ați făcut școala. Rușine vouă că amaratul sta cu capul jos iar voi plecați cu salariul acasă. Rușine. Poate după ce terminați cu înmatriculările ajungeți la cei cu permise, dar nu mai apucam noi amărâții sa vedem așa ceva
Sorin:
(12 Octombrie 2020, 12:36)
auziti bre, nu ar fi normal sa ii opriti in trafic pe toti tuciurii cu masini inmatriculate in alte tari si sa ii verificati daca stiu sa scrie si sa citeasca ? 
iar celor care nu stiu carte sa le fie anulate permisele auto ca e clar ca au fost date cu spaga grea ! 
dar evident politia nu o sa faca asta niciodata ca o mana spala pe alta si musamalizeaza ei intre ei toate smecheriile facute tot de ai lor sefi.
apropo se aude ca sunt inclusiv soferi de taxi, din cei veniti de la Tandarei, care tot asa au obtinut permisele auto. daca ii pune cineva sa citeasca habar nu au ! 
HAI sa fim sanatosi ca toti aflati prin functii la putere numai ne fura si ne prostesc !
pre scrisu:
(12 Octombrie 2020, 12:30)
Auzi? sa se prescrie faptele a 39 de inculpati rromi! Si sa credem ca asta este o intamplare? Ca este sufocat sistemul si nu au mai intrat sa se judece in continuare dosarele magraonilor. Cam tot la fel au fost "judecate" si dosarele Tandarei-Londra. I-au "albit" pe rromi, ca sa nu fim rasisti, nu? Ca de spaga, mita, sau cum i-o mai zice, nu poate fi vorba, nu?
Bai...astia iau permise pe shpaga, scapa de justitie si ne omoara pe sosele, din cauza ca sunt analfabeti si nu cunosc regulile de circulatie, oricum nu le pasa de ceilalti din trafic pentru ca au "spate" si, nu in ultimul rand, pentru ca conduc bemweuri cu volan pe dreapta si depasesc riscant, fara sa aiba vizibilitate. Iar statul in loc sa ne apere de ei, ii pupa in ... portofel.
P.S. era o poanta: In urma furtunii de noaptea trecuta un judecator s-a trezit cu o vila in curte. Deh, fenomen extrem!
tratat cu tratament:
(12 Octombrie 2020, 11:47)
Tsunami intr-un pahar cu apa...chioara. Asta e ca fenta Caramitru-Dinescu : ''MIrcea, fa-te ca lucrezi''.
Deschideti:
(12 Octombrie 2020, 11:28)
Ha,ce descoperire au facut se parca nu se stia de 30 ani. Bai justitie de buzunar, mai intai de toate faceti curatenie intre procurori si judecatori si dupa vorbiti de politia corupta din judet. Procurori aunt cei mai, mai corupti, ei musamalizeaza cazurile, ei acopera infractorii. In toate structurile de politie ialomitene domneste haosul si coruptia. Duci la procurorul ialomitean acte false si el ia apararea infractorului. Jalnic judet.
Costel:
(12 Octombrie 2020, 10:38)
Curge apa-n beci. Banii se impart la toti. Inclusiv la cei ce o sa-i cerceteze acum. Pai ce treaba asta e noua? Asa se procedeaza de cand lumea si pamantul. De cand toti taranii au venit in oras si s-au facut din tractoristi instructori.