Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Există un „gentlemen’s agreement“!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel despre candidatura sa

«Există un „gentlemen’s agreement“!»

Vineri, 9 octombrie 2020, deputatul PNL Gheorghe Tinel a anunțat în cadrul unei conferințe de presă că și-a depus candidatura pentru funcția de deputat în cadrul organizației PNL Ialomița. De asemenea, a mai declarat că alături de el și-a depus candidatura pentru funcția de senator și parlamentarul Mihăiță Găină. Gheorghe Tinel a susținut public că atât el cât și Mihăiță Găină candidează pe listele PNL ca urmare a unui «gentlemen’s agreement» încheiat cu liderul PNL, Ludovic Orban, în urmă cu un an, la căderea Guvernului Dăncilă. În replică, Dragoș Soare, președintele interimar al PNL Ialomița a declarat ulterior conferinței de presă: «În calitate de Președinte Inte­ri­mar al PNL Ialomița, subli­niez faptul că orice de­clarație publică a dlui deputat Tinel Gheorghe cu privire la o susținere a filialei Ialomița a PNL pentru candidatura dumnealui pe listele PNL pentru alegerile parlamen­tare este prematură!».

Gheorghe Tinel dixit Deputatul Gheorghe Tinel a organizat săptămâna trecută o conferință de presă în cadrul căreia a confirmat public că își dorește un nou mandat de parlamentar. Alături de el, în cursa internă pentru desemnarea candidaților PNL la Alegerile Parlamentare din decembrie 2020 s-a înscris și senatorul Mihăiță Găină. Potrivit declarațiilor deputatului Gheorghe Tinel, cei doi sunt îndreptățiți în demersurile lor de un «gentlemen’s agreement» încheiat cu preșe­dintele partidului, Ludovic Orban. «În septembrie anul trecut, atunci când s-a pus problema demiterii Guvernului Dăncilă, eu am fost unul dintre cei trei președinți de organizații județene care am adus în PNL în urma negocierilor un parlamentar de la PSD, pe Mihai Găină... În noiembrie 2019, Guvernul Dăncilă a căzut la 3 voturi! Unul dintre voturile care au dus la căderea Guvernului Dăncilă au venit de la Or­ganizația PNL Ialomița, prin deputatul Mihai Găină, cu care eu am negociat... Negocierea mea însă a fost în trei: eu, Mihai Găină și președintele PNL Ludovic Orban! (...) La acea negociere s-a stabilit un fel de „gentlemen’s agreement“: Mihai Găină va fi locul 1 la Senat din partea PNL la Alegerile Parlamentare din 2020, Gheorghe Tinel va fi locul 1 la Camera Deputaților la Alegerile Parlamentare din 2020! Dat fiind faptul că înțelegerea nu am făcut-o cu oricine și oriunde, și am făcut-o cu președintele PNL și cu primul-ministru în funcție, eu cred că acest „gentlemen’s agreement“ se va respecta!» a precizat Gheorghe Tinel în cadrul conferinței de presă.

Dragoș Soare, la prima replică
Declarațiile deputatului Gheorghe Tinel l-au surprins pe președintele interimar al PNL Ialomița, Dragoș Soare. Acesta a reacționat public susți­nând că procesul de selecție al candidaților PNL pentru Alegerile Parlamentare este unul democratic și că oricine se poate înscrie în cursa internă pentru desemnarea candidaților: «Partidul Național Liberal, Filiala Ialomița, se află în mij­locul procedurilor de depunere a candidaturilor pentru Alegerile Parlamentare din decembrie 2020. Acest lucru înseamnă că în această pe­rioadă orice membru PNL își poate depune candidatura pentru un loc pe listele PNL pentru Camera Deputaților sau Senat! Nu există niciun fel de decizie, nici la nivel local, nici la nivel național, cu privire la numele candidaților PNL Ialomița pentru Alegerile Parlamentare. Deciziile privind candidaturile PNL Ialomița se iau conform statutului PNL în forurile interne decizionale, în acest sens urmând ca până pe data de 15 octombrie conducerea partidului să se reunească, să analizeze dosarele candidaților, iar membrii biroului de conducere să decidă prin vot care sunt reprezentanții partidului nostru pentru Alegerile Parlamentare!». În plus, a mai declarat Dragoș Soare, declarațiile deputatului Gheorghe Tinel sunt premature și riscă să destabilizeze reconstrucția internă a PNL Ialomița: «În calitate de Președinte Interimar al PNL Ialomița, subliniez faptul că orice declarație publică a domnului deputat Tinel Gheorghe cu privire la o susținere a Filialei Ialomița a PNL pentru candidatura dumnealui pe listele PNL pentru Alege­rile Parlamentare este prematură și, din punctul meu de vedere, lipsită de fair-play față de ceilalți colegi ai noștri care au înțeles că acum este momentul pentru o campanie internă, fără a se folosi de declarații publice în mass-media...».

13 Octombrie 2020, 16:50 (2837 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Dragoș Soare, următorul președinte al PNL Ialomița
Deputatului liberal i s-a cerut demisia. Gheorghe Tinel nu mai este președintele PNL Ialomița!
Deputatul PNL Gheorghe Tinel, în război cu reprezentanții locali ai AEP

Comentariile cititorilor:


Pentru Alegator:
(20 Octombrie 2020, 16:57)
Tinel Gheorghe e o hahalera care a adus numai prosti alaturi de el, iar partidul a luat-o la vale. Bineninteles ca si el a avut de castigat alaturi de ei. Sa-si ia gandul de la deputatie. Sa traiasca din ce i-a dat cine i-a dat in timpul pandemiei. Adios!
Bravo Dragos Soare. Cinste tie ca nu mai tii alaturi un ...deflorabil. 
alegator:
(16 Octombrie 2020, 11:00)
Ghe Tinel era locomotiva. O sa vedeti rezultatul indepartarii lui la parlamentare.
Nela:
(15 Octombrie 2020, 10:35)
Așteptăm cu nerăbdare să-și ia funcția în primire și să facă ordine în Primăria Slobozia, unde este o adevărată cloacă de rude/neamuri și pile PSD. Cred că în această instituție se regăsesc cei mai incapabili angajați ai unei administrații locale, în special în domeniul urbanismului și juridic.
Dacă ar avea curiozitatea să verifice ce studii au celebrii juriști din primărie, ar rămâne consternat de fauna care există.
Succes Dragoș și multă putere de muncă!
Sergiu:
(14 Octombrie 2020, 20:47)
Doamne ajuta sa ii propuneti pe cei doi pe liste si o sa scapam usor usor si de pnl
Alex:
(14 Octombrie 2020, 17:53)
Ati promis schimbarea...schimbare sa fie.
Gigel:
(14 Octombrie 2020, 17:45)
Gheorghe Tinel se comporta ca si cum PNL este propria ograda, unde el are un fel de drept de preemptiune. Ce democratie? Ce-i aia? El are Dreptul fata de oricine altcineva, s-a nascut cu acest drept. Ce scursura politica...
Dreapta adevarata:
(14 Octombrie 2020, 13:33)
Referitor la gentelman's agreement , daca Orban vrea sa obtina sub 20 de procente in Iaiomita, n-are decat sa-l respecte, dar cum va justifica Dragos,care conduce filiala PNL Ialomita,o asemenea contraperformanta.Ori el a fost numit presedinte tocmai pentru a creste performanta partidului, sa-l duca de la 26 la peste 30 de procente, asa cum a avut doamna Barcari la votul pentru CJ.Ce lider este acela,care ia partidul la 26 procente si in 2 luni, il duce pe langa 20,cat probabil va lua PNL, cu cei doi cap de lista.Cum se va prezenta in fata colegilor, ce credibilitate va mai avea Dragos cu asemenea contraperformanta, care va atarna ca un balast, la o carte de vizita nepatata inca.Este vremea altei generatii de politicieni in PNL,asa cum a recunoscut si Tinel cand a fost suspendat din functie si de ce sa nu recunoastem,acesta nu mai este agreat de ce mai mare parte a organizatiei.Oameni buni, nimeni nu e de neanlocuit! Asa ca Dragos, arata ca esti un lider puternic, meritat de aceasta organizatie si vei avea numai de castigat ,atat tu, cat si partidul.Altfel...
FANE:
(14 Octombrie 2020, 06:54)
TINELE CUNOSTI FOARTE BINE CA NU AI ESIT LA NICI UN MANDAT CU VOTUL POPULATIEI
Hapciu:
(13 Octombrie 2020, 23:36)
Tinel, du-te domnule după Băsescu! Și ia-l și pe tizul lui, sindicalistul nimănui.
Kalipso:
(13 Octombrie 2020, 23:02)
Goguleeee!Din cauza domnilor vor pierde multe voturi !Au muncit altii pentru ei !Figuri sterse care au luat caimacul si vor sa îl ia in continuare !
Bica:
(13 Octombrie 2020, 20:57)
Cu sforarul asta de Tinel, PNL se duce la gârla. Mai multe dosare penale pentru trafic de influenta i-ar veni manusa lui Tinel. A contribuit numai el stie cum (altgorim politic) la instaratea duduiei prefect si director ocpi ialomita. O fi, no fi, trafic de influenta, vedem ce spune, politia si
gogu: