Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Lideri USR, acuzați că vor să «confiște» filiala

Cutremur în USR PLUS Ialomița

Lideri USR, acuzați că vor să «confiște» filiala

Miza desemnării candidaților pentru Alegerile Parlamentare acutizează divergențele din cadrul USR PLUS Ialomița. Aflați în plin proces de absorbție, liderii PLUS locali reclamă atitudinea conflictuală a lui Alexandru Horhocea, candidatul USR PLUS pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, precum și abuzurile lui Mihai Tănăsescu, acuzat că a exclus fără motiv ju­mătate din Organi­zația USR Ialomița în urmă cu 2 ani. În replică, cei doi susțin că membrii PLUS Ialomița au o atitudine «denigratoare» și vor să anuleze șansa politică a filialei la Alegerile Parlamentare din decembrie.

Acuzații fără precedent în filiala USR PLUS
Desemnarea candidaților USR PLUS Ialomița pentru Alegerile Parlamentare radicalizează discursurile liderilor locali. Într-o intervenție publică pe Facebook, li­derul PLUS, Octavian Săvoiu, atrage atenția asupra unui derapaj periculos, legitimat de liderii centrali ai USR: «Am sesizat un fenomen periculos în cadrul USR PLUS Ialomița și avem datoria de a lupta pentru principiile în care credem: transparență, meritocrație, colegialitate. Fenomenul de care vorbim este Baronizarea USR Ialomița. Fenomen orchestrat de Mihai Tănăsescu și Alexandru Horhocea cu largul concurs al lui Alexei Dărăbanu, fenomen care face mare deserviciu membrilor USR și PLUS și idealurilor pentru care aceștia au ales să facă pasul către politică. Adio principii, adio promovare oameni după merite și valoare, doar noi și ai noștri. Ce se întâmplă și cum s-a ajuns până aici? Cred că totul pleacă de la București și de la dorința unor grupuri de a controla puterea în USR. Pentru a putea controla partidul trebuie sa controlezi cât mai multe filiale și pentru asta ai nevoie de lideri de carton care vor vota la comandă. Scenariul este simplu, găsești oameni obedienți, fără mari realizări personale dar cu o mare dorință de a parveni prin politică. Le acorzi tot concursul pentru a prelua filiala și atunci când vorbim de filiale cu puțini membri, fără putere politică pentru că sunt oameni din societatea civilă care nu au fost validați prin alegeri de cetățeni, treabă este relativ simplă. Îi instruiești să folosească la maxim statutul și regulamentele, să le ocolească când este cazul și închizi ochii la abuzuri și suspendarea membrilor opozanți!».

«Făină 000» cu Horhocea și Tănăsescu
În replică, cei doi nominalizați susțin că Octavian Săvoiu urmărește interese perso­nale și că atitudinea tuturor membrilor PLUS este una denigratoare. Comentariul lui Mihai Tănăsescu este explicit: «Eu am încercat destul de mult timp să stau departe de toate denigrările voastre. Am considerat ca nu este okay sa ne spălăm rufele în pu­blic. Dar mi se pare destul de aberant să apari cu astfel de opinii în condițiile în care la întâlnirile noastre ne înjurai ca la ușa cortului. (...) Tu vrei să conduci un județ dar nu poți respecta un regulament. Vai de coca noastră!». Poziția lui Mihai Tănăsescu este împărtășită de Alexandru Horhocea. În plus, acesta a anunțat deja că va candida la Alegerile Parlamentare din decembrie pentru o funcție de senator din partea USR PLUS Ialomița. Reamintim că atât Alexandru Horhocea, cât și Mihai Tănăsescu au fost primii pe listele de candidați pentru Consiliul Județean Ialomița și, respectiv, Consiliul Local Slobozia. Scorul obținut de Alianță în aceste condiții a rămas unul mo­dest, USR PLUS Ialomița nereușind să depășească pragul de 7% impus de lege. Pentru a justifica acest rezultat, cei doi au acuzat conducerea PLUS că a retras nejustificat candidatul comun pentru Primăria Slobozia, Ciprian Bocioagă. Retragerea candidatului USR PLUS, Ciprian Bocioagă, a fost una dintre deciziile politice care a permis candidatului PNL, Dragoș Soare, să contrabalanseze campania agresivă a PSD la Slobozia și să câștige Alegerile Locale din 27 septembrie 2020.

13 Octombrie 2020, 14:10 (1939 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Marius:
(15 Octombrie 2020, 19:15)
Unde ati vazut dvs Cv-urile membrilor Usr-Plus?? Ati luat toti membrii la rând,le-ați cautat cv-urile si le-ati citit??? Dacă ne luam dupa cv-uri, pe care fiecare si-l scrie cum vrea, nu prea e relevant sa descrii un om, sau sa-ti faci o idee despre el. Cel mai mult conteaza faptele, realizările fiecăruia, precum și ce au realizat ca partid..Degeaba ai un CV doldora de titluri, licențe, etc. daca nu reușești să convingi electoratul sa te voteze, sa demonstrezi ca esti altfel decât ce a votat pana acum, pentru ca nu meseria ta intereseaza, ci ceea ce propui tu, ca politician si ca bun administrator al orașului, județului, etc. in asa fel incat, oamenii sa aiba speranțe într-un trai mai bun, mai sigur si linistit.
Marius:
(15 Octombrie 2020, 10:27)
Felicitări Mioara pentru comentarii, excelent Daniel Ștefan pentru precizări!
Sunt unul din cei care au crezut foarte mult în noile formațiuni politice, USR și PLUS, atunci când s-au înființat. Chiar am crezut că vor fi capabili să schimbe generația de politicieni interesați doar de afaceri personale.
În schimb, am suferit o dezamăgire cruntă când am constatat cu cine au fost populate aceste formațiuni în plan local. Uitați-vă puțin la CV-urile acestor ''iluștrii necunoscuți'', uitați-vă puțin la pregătirea și studiile pe care le au și încercați să vă închipuiți cum ar putea acești ''neica nimeni'' să ne reprezinte interesele.
Cu excepția lui Octavian S., ceilalți sunt pur și simplu nume care nu spun nimic electoratului, nu s-au remarcat cu nimic, nu au nicio realizare notabilă, pur și simplu sunt necunoscuți alegătorilor.
Să ne ferească Dumnezeu de așa ''elită''!
Daniel Stefan:
(14 Octombrie 2020, 21:16)
Pentru baietii de la USR : ba baieti, v-am votat si pentru consiliul local / judetean, dar n-ati facut nimic. Faptul ca PLUS a renutat la candidatura, am votat PNL. Bagati-va mintile in cap ! Horhocea si Tanasescu: sunteti nimeni fara noi ! V-am votat pentru USR - PLUS !NU PE VOI IN MOD SPECIAL ! NJ AVETI NIMIC SPECIAL ! Nu ati demonstrat nimic pana acum ! Nici macar nu v-am vazut la demonstratii in iarna, cand au votat aia ordonanta 13, in marș pe strazile Sloboziei cand ne aratau oamenii in varsta degetul mijlociu ! Lucrati impreuna sau mergeti acasa ! Nu avem nevoie de pesedisme !
Cetatean:
(14 Octombrie 2020, 18:17)
Era de așteptat această atitudine a Usr-ului.Liderii acestei formațiuni politice nu sunt politicienii de care județul Ialomița are nevoie, dimpotrivă.Caracterul si educatia lor lasa de dorit, fiind prieteni la cataramă cu alcoolul, cu vulgarismul, cu grandomania fiind toti băieți de bani gata...cum sa conduca asemenea oameni un judet???Am mare respect pentru acest ziar, dar înainte de a scrie un articol in care sa lauzi politicienii,indiferent din ce partid fac parte, informati-va inainte de a scrie.Oamenii avand incredere in voi, deoarece ati ramas singurul ziar de incredere, cred ceea ce citesc, iar cand afla din mai multe surse altceva fata de ceea ce prezentati in ziar, se întreabă ce surse ati avut la realizarea unui articol si încet, incet raman dezamăgiți si fara speranta de a citi ceva corect si adevărat.Nu-i cunosc pe cei de la PLUS, poate si ei sunt la fel de dezamăgitori ca cei de la USR, dar acestia din urma, ori își schimbă atitudinea, ori echipa.
Alina:
(14 Octombrie 2020, 16:47)
Infiltratii PSD isi fac treaba. Distrug USR Ialomița
Știați ca:
(14 Octombrie 2020, 16:46)
Tănăsescu n-am ieșit vreodată la o strângere de semnături sau o emisiune neplătita de partid partid! Îl pune pe Horhocea in fața, și în spate "se ocupa el". Se încurcă dacă îl pui sa repete "fără penali" de la atatea abuzuri și cumetrii in propriul partid! Nu cred că îl mai rabdă mult nici Barna!
Meri:
(14 Octombrie 2020, 07:39)
Mda,am avut ocazia sa ii cunosc...cei doi își urmăresc doar interesele proprii. O.S. va încerca să facă ceva bun,însă nu are cu cine.. cei de la usr,dau oamenii buni ,competenți,la o parte,pentru a putea face ce vor. La Fetești,asta au făcut!
Eu cu cine votez?:
(13 Octombrie 2020, 23:31)
Tanasescu a executat 15 membrii USR pentru postul asta caldut in parlament. Octavian Săvoiu daca mai face mult scandal... il exclude si pe el sau pe oricare mai comenteaza. Lasand gluma la o parte, acesti "oameni politici" aveau un singur discurs politic "PSD rau, USR bun! Jos PSD!" iar cand au avut ocazia sa indeplineasca aceasta promisiune au ales notorietatea iar alegatorii au fost lasati inca 4 ani cu PSD. Ciprian Bocioagă a dovedit maturitate politica si a ajutat la intaturarea PSD de la Primaria Slobozia dar... acesti Stan si Bran ai politici locale vor continua sa ne amuze si la alegerile parlamentare. Mi-am facut stoc de popcorn. :))
Mioara :
(13 Octombrie 2020, 20:17)
Este trist că se nasc astfel de conflicte într-un partid aflat la început și care are nevoie de strategii clare, coerente pentru a se impune în fața alegătorilor. Rezultatele obținute la nivelul județului Ialomița sunt modeste și, în loc să gândească modalități de a convinge electoratul, cei care pretind că îi doresc binele, se ceartă și se jignesc (A se vedea tonul agresiv al domnului Mihai Tănăsescu.). Am citit despre fiecare dintre cei trei protagoniști ai scandalului, la care face referire articolul, și fiecare se mândrea cu faptul că a intrat în politică pentru a aduce o schimbare în viața românilor. Se vede că doar dorința pentru mai binele lor i-a mânat în politică, nu interesul românilor! Cu ce se deosebesc de politicienii vechi, cu carențe de atitudine și comportament? Cu nimic. Înțeleg că financiar stau foarte bine, dar le mai rămăsese ceva de realizat: să decidă în numele celor care îi vor alege. Au mai fost și alții care au acumulat averi, singurul obiectiv pe care nu îl realizaseră era acela de a fi acolo sus de tot. Dar s-au convins că banii nu sunt suficienți atunci când depășești cu mult niște limite. Dacă cei trei sau patru, care nu au realizat mare lucru pentru USRPLUS la ultimele alegeri, consideră că merită să ajungă în Parlament pentru a-i reprezenta pe ialomițeni, se înșală amarnic. Este clar că nu au convins. Să încerce cu alți colegi de partid.