Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Administrațiile locale din Ialomița așteaptă luna iulie pentru a ști dacă vor finaliza investițiile anuale sau, mai grav, dacă vor supraviețui până la sfârșitul anului în curs. Majoritatea primarilor intervievați de noi susțin că la acest moment există «bani de funcționare», dar proiectele de dezvoltare a localităților depind aproape exclusiv de «rectificarea bugetară». Potrivit estimărilor, rectificarea bugetară va fi una pozitivă, însă edilii locali sunt rezervați în privința alocărilor pe care urmează să le primească...

Cine se frige cu ciorbă...
Administrația ialomițeană a început anul cu stângul. Adică fără surse de finanțare certe pentru proiectele multianuale, cu promisiuni nou-nouțe pentru proiectele derulate prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 și cu bani de funcționare cât să ajungă până la rectificarea din iulie sau, în cel mai bun caz, până la sfârșitul anului... În aceste condiții, atitudinea edililor locali în fața promisiunilor liderilor PSD a rămas una circumspectă și, în afara majorărilor salariale, nimeni nu și-a permis aventuri investiționale. La începutul anului, cu bugetele sărăcite de decizia confiscării excedentelor bugetare de la sfârșitul anului 2017, primarii Ialomiței declarau la unison că «bugetul de dezvoltare va fi unul sărac». Singurele potențiale investiții ale administrațiilor locale s-au concentrat în PNDL 2, program guvernamental prin care Guvernul promitea Ialomiței 813 milioane de lei pentru implementarea a nu mai puțin de 129 de proiecte! La 4 luni distanță, la jumătatea lunii iunie 2018, edilii locali se află aproape în același loc. Investițiile demarate continuă să astepte finanțarea, implementarea PNDL 2 bate pasul pe loc, iar promisiunile administrației județene și centrale nu fac decât să irite: «Evident că nu ajung banii... Pentru funcționare am mai avea, dar nu suficienți! Sigur, am putea lua de la „dezvoltare“, că acum se poate, dar nu e normal... Normal e să finalizăm investițiile pe care le-am început și să derulăm investițiile noi, pe care comunitatea le așteaptă. În cazul nostru, de prea mulți ani...» declară Valentin Turiga, primarul comunei Dridu.

Cât și ce?
Pentru a putea oferi o imagine cât mai fidelă a situației din acest moment am solicitat edililor locali din Ialomița răspunsul la următoarele două întrebări: «Pentru cât timp mai aveți buget de funcționare?» și «Ce investiții doriți să finanțați după rectificarea bugetară din luna iulie?». Surprinzător, la nivel declarativ mulți dintre primarii intervievați au demonstrat că sunt responsabili față de comunitate și promisiunile electorale asumate în 2016. Ei au declarat că speră ce e mai bine de la această rectificare bugetară, dar se pregătesc de ce e mai rău. «Noi ne-am ajutat singuri tot anul... Adică ne-am drămuit banii să avem de funcționare și de salarii! Și, pentru că nu cred că vom primii cine știe ce bani la rectificarea asta bugetară, avem și banii de „investiții“... Pentru școală, pentru dispensar, pentru grădiniță, pentru asfaltare, că avem 9 kilometri de drum de asfaltat... N-o să putem tot anul ăsta și nici singuri. Dar ce putem face, facem, că oamenii nu știu că ei ne-au luat banii din conturi... Și dacă știu, nu le pasă! Ei vor drumuri, curățenie, locuri de muncă...» declară primarul comunei Borănești, Adrian Nae. Reamintim că, la începutul anului 2018, Ialomița a pierdut în urma «confiscării» excedentului bugetar din anii anteriori peste 80 milioane de lei. «Nu mai tragem nicio speranță! Atâta timp cât nu există nici măcar o situație clară cu contribuabili, cum să aștept bani din rectificare? Să dea înapoi măcar cei 530 mii de lei pe care i-au luat din excedentul bugetar. Pentru o localitate ca a noastră, pierderea acestei sume a însemnat un blocaj major!» ne-a declarat pe această temă primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică.

Eugen Tocileanu (Sărățeni): «Strângem bani de 5-6 ani!»
«Multe dintre investițiile din Sărățeni au demarat în 2006. Pentru altele, strângem bani de 5-6 ani... Avem bani pentru funcționare până la sfârșitul anului în curs, că noi n-am mărit salariile. Le-am explicat că nu avem de unde și oamenii au înțeles. Pentru dezvoltare, avem banii de co-finanțare... 3%, 10%, 15%... Cât e nevoie ca să nu ratăm vreun proiect! Mai avem nevoie de bani pentru rețeaua de apă și canalizare, pentru stația de epurare, pentru 7 kilometri de șosea. Nevoi sunt multe, facem ce putem și ce ne lasă! Nu cred că există primar în județul ăsta să nu vrea bani pentru dezvoltarea comunității...».

Nicoleta Toma (Țăndărei): «Vrem înapoi cele 2,6 milioane de lei!»
«Orașul Țăndărei are buget de funcționare pentru tot anul, fiindcă noi am redus cheltuielile foarte mult, chiar și cele cu salariile... Dar, pentru dezvoltare avem nevoie de foarte mulți bani! Nu credem că îi vom primi pe toți, dar vrem înapoi cele 2,6 milioane de lei pierdute la început de an. Am vrea să amenajăm un Obor, să reabilităm infrastructura rutieră... Sunt investiții urgente și ne bazăm pe această rectificare bugetară!».

Mădălin Teculescu (Sfântu Gheorghe): «Avem nevoie de 900 mii de lei!»
«Toată lumea are nevoie de această rectificare bugetară. Sfântu Gheorghe, de exemplu, mai poate funcționa fără ea timp de maxim 2-3 luni. Apoi nu mai sunt bani... Iar pentru continuarea investițiilor avem nevoie de 900 mii de lei!».

Constantin Sava (Urziceni): «Nu am nevoie de banii lor!»
«Urziceni nu are nevoie de bani la rectificarea asta bugetară! Avem 3 milioane în conturi, dacă nu mai bine, și fac eforturi pentru a-i cheltui... Să-și păstreze banii și să-i dea la ăia mai săraci, care au nevoie de ei! Eu am făcut deja plățile la investițiile prin PNDL 2, că la Urziceni nu se doarme... Măcar să se muncească peste tot la jumătate din cât muncim noi!».

Adrian Merlea (Perieți): «Aștept banii ca să cumpăr 1000 de pubele stradale!»
«Aștept rectificarea asta cu o condiție... Să fie pozitivă! Avem nevoie de bani pentru reabilitarea drumului spre Fundata, a unei bucăți de drum la Misleanu. Dar astea sunt vise, nu cred că voi primi. Dar aștept banii ca să cumpăr 1000 de pubele stradale! Avem nevoie de ele și e musai să le achiziționez...».

Stroe Vasile (Grivița): «Nu mai am mari speranțe!»
«Noi am fost gospodari și am prevăzut în buget banii de funcționare. Dar încercăm de ani buni să asfaltăm un drum între Smirna și Traian. E vorba despre 400 mii de lei pentru 600 de metri de drum. Măcar de-aș primi o parte din ei... Dar nu mai am mari speranțe!».

Dobrică Pârvu (Fierbinți-Târg): «Asta e o gogoașă! E imposibil să primim noi bani!»
«Norocul nostru e că am câștigat un proces cu o firmă cu care eram în litigiu... 500 mii de lei! Asta ne permite să ne mai mișcăm oleacă. Dar tot nu avem bani de investiții. Avem de asfaltat 3 kilometri de străzi, în primul rând... Oamenii au îmbătrânit așteptând asfaltul ăla. Dar eu nu cred că vom primi vreun leu. Asta e o gogoașă! E imposibil să primim noi bani!».

25 Iunie 2018, 13:40 (3513 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Guvernul României a oferit primăriilor din Ialomița «firimituri bugetare»
Primăriile din Ialomița au nevoie de secretari
Ialomița: Administrațiile locale au renunțat la asistenții personali
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară
Dezastru financiar administrativ în Ialomița

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 27 Nov 2021
176 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 366 367

Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19309, fiind înregistrate 5 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2021, 14:10
(76 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «șantaj»

Un tânăr de 25 de ani, din București, a fost reținut pentru 24 de ore pentru că și-ar fi șantajat fosta iubită. După ce s-a despărțit de tânăra domiciliată în Slobozia, acesta i-a pretins suma de 1000 de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2021, 19:45
(206 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19304, fiind înregistrate 18 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2021, 14:30
(198 vizualizări - 0 comentarii)


3
Protopopiatul Slobozia: Activități dedicate sărbătorii Sfântului Andrei

Protopopiatul Slobozia: Activități dedicate sărbătorii Sfântului Andrei

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot», a organizat vineri, 26 noiembrie a.c., o activitate tematică, denumită «Sfântul Apostol Andrei-patronul spiritual al românilor». Scopul acestui ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2021, 13:15
(179 vizualizări - 0 comentarii)


4

ANAF: Noi reglementări privind organizarea activității de administrare a marilor contribuabili

Începând cu data de 1 ianuarie 2022, intră în vigoare prevederile Ordinului Președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 1721/2021, privind organizarea activității de administrare a marilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2021, 11:30
(182 vizualizări - 0 comentarii)


5

Țăndărei: Focuri de armă trase pentru prinderea unui hoț de mașini

În seara zilei de miercuri, 24 noiembrie 2021, polițiștii din Țăndărei au fost sesizați, prin apel 112, de un bărbat din orașul Țăndărei, cu privire la faptul că i-a fost sustras autoturismul din curtea ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2021, 15:50
(265 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Parfumuri contrafăcute, confiscate de polițiști

Miercuri, 24 noiembrie a.c., polițiștii din Fetești, în timp ce efectuau un filtru rutier pe strada Călărași din localitate, au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 35 de ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2021, 15:40
(145 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19286, fiind înregistrate 22 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2021, 13:40
(144 vizualizări - 0 comentarii)


8

AJFP Ialomița: Formularele de înregistrare fiscală se pot depune electronic

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că în Monitorul Oficial al României a fost publicată o reglementare pentru aprobarea formularelor de înregistrare ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2021, 12:10
(88 vizualizări - 0 comentarii)


9

Grupul de Comunicare Strategică: 46 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 24 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19264, fiind înregistrate 46 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2021, 17:48
(161 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Schema de ajutor de minimis în sectorul apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița (APIA Ialomița) informează apicultorii că, până pe data de 26 noiembrie 2021 inclusiv, se pot depune cereri de acordare a ajutorului de minimis ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2021, 10:25
(205 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

23 Noiembrie 2021, 17:40


12

AJFP Ialomița: Contribuabilii pot beneficia de eșalonarea la plată a obligațiilor fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, prin depunerea unei cereri, pot beneficia de eșalonarea la plată în formă simplificată a obligațiilor fiscale ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2021, 16:20
(195 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Fără permis, la volan

Luni, 22 noiembrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au oprit în trafic, pentru verificări, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 53 de ani, din orașul Țăndărei. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2021, 14:45
(158 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Lemne confiscate

Luni, 22 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,30, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Bărcănești au depistat pe raza localității Bărcănești un transport ilegal de lemne. Aceștia au oprit în trafic un ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2021, 14:35
(200 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni, împreună cu reprezentanți ai celorlalte autorități cu atribuții în domeniu, au continuat acțiunile pentru limitarea răspândirii virusului COVID-19. Forțele ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2021, 14:20
(121 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 34 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 23 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19218, fiind înregistrate 34 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2021, 13:55
(95 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 21 noiembrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele, în timp ce efectuau un filtru rutier pe DN1D, în comuna Bărbulești, au observat în trafic ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 15:20
(246 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 95000 de lei, 32 permise de conducere reținute

Polițiștii ialomițeni au desfășurat 24 de acțiuni punctuale în mediul rural și urban, organizate atât independent, cât și împreună cu Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița, intervenind totdată la ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 15:15
(228 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

În perioada 1-12 noiembrie 2021, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, prin departamentul Relații de Muncă, și-a desfășurat activitatea în conformitate cu Programul Cadru de Acțiuni aprobat de Inspecția ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 14:10
(229 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 25 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 22 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19184, fiind înregistrate 25 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 13:50
(195 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Albești, Făcăeni și Amara

Sâmbătă, 20 noiembrie a.c., în jurul orei 11,15, 3 echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD, la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 12:20
(275 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 2 decembrie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 2 decembrie 2021, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 10:50
(191 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 7 mașini avariate din cauza unei întoarceri efectuată neregulamentar

Coșereni: 7 mașini avariate din cauza unei întoarceri efectuată neregulamentar

În dimineața zilei de luni, 22 noiembrie a.c., în afara localității Coșereni, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a patru persoane. Din verificările efectuate la fața locului a reieșit ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2021, 09:00
(290 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 27 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 21 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19159, fiind înregistrate 27 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2021, 13:40
(242 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 20 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19132, fiind înregistrate 38 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2021, 14:05
(305 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 10 persoane, evacuate din cauza unui incendiu

Slobozia: 10 persoane, evacuate din cauza unui incendiu

Joi, 18 noiembrie a.c., pompierii din Slobozia au acționat pentru stingerea unui incendiu produs la tabloul electric al unui bloc de locuit, situat pe strada Aleea Nordului. Pompierii s-au deplasat la fața ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2021, 15:20
(450 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: Campanie pentru sprijinul persoanelor defavorizate

Protopopiatul Slobozia: Campanie pentru sprijinul persoanelor defavorizate

În colaborare cu Școala Gimnazială «Sfântul Andrei», reprezentanții Protopopiatului Slobozia au desfășurat miercuri, 17 noiembrie a.c., campania umanitară «Prieteni și solidaritate». În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2021, 14:20
(363 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni cu scop preventiv. Cu această ocazie, au fost legitimate 464 de persoane și controlate în trafic 200 de autovehicule, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2021, 13:45
(253 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 23 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 19 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19094, fiind înregistrate 23 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2021, 13:40