Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Fel principal: ȘOMAJ!»

Protest inedit în fața Prefecturii Ialomița

«Fel principal: ȘOMAJ!»

Joi, 15 octombrie 2020, în fața Prefecturii Ialomița, peste 50 de salariați ai industriei HORECA din Slobozia au participat la un protest de o oră. Ei au cerut autorităților să relaxexe măsurile de protecție sanitară impuse la nivelu județului Ialomița. Reprezentanții grupului au fost primiți de către prefectul județului Ialomița, Tonița Manea.

HORECA în stradă Un grup de peste 50 de angajați aparținând industriei HORECA din Slobozia au participat joi, 15 octombrie 2020, începând cu orele 14,00, la un protest în fața Prefecturii Ialomița din Slobozia. Invitația la protest a fost lansată pe Facebook după ce Comitetul Județean pentru Situații de Urgenta Ialomița a aprobat Hotărârea nr. 72/09.10.2020 prin care «activitatea HORECA din municipiul Slobozia a fost suspendată pe o perioadă de 14 zile, cu posibilitate de prelungire». Pe rețeaua de socializare, inițiatorii protestului au susținut că sunt îndreptățiți în demersul lor deoarece «HORECA a respectat toate regulile cu strictețe impuse de autorități. Astfel, nu există niciun caz COVID în acest domeniu de activitate, pe plan local...». Protestul ar putea fi reluat săptămâna viitoare, când protestarii speră să poată mobiliza un grup mai mare de participanți.

Protest civilizat Protestatarii au agitat vreme de o oră foi A4 pe care erau tipărite mesaje pentru autoritățile județene. «Fel principal: ȘOMAJ!», «Nu ne ajutați, nu ne ascultați, doar ne ignorați!», «Fiți corecți, nu abuzivi!», «Susținem HORECA!» sunt doar câteva dintre aceste mesaje. Nicoleta L. e bucătar și a venit însoțită de unul dintre copii la acest protest. «Am doi copii de crescut! De aceea sunt aici... Sper să fim băgați în seamă de către autorități și să ni se permită să muncim. Altfel, cu ce ne creștem copiii?!» s-a întrebat ea retoric. «De mai bine de jumătate de an nu mai pot cânta la evenimente... Până acum am așteptat sperând că se va schimba ceva! Dar nu mai putem rezista, banii s-au terminat demult... Nu ne rămâne altceva de făcut decât să ieșim în stradă!» susține Ionuț Polizu, muzician de profesie. Reprezentanții grupului de protestatari au fost primiți de către prefectul județului Ialomița, Tonița Manea, pentru a-și exprima nemulțumirile. Surse interne instituției confirmă însă faptul că Hotărârea nr. 72 va rămîne nemodificată...

15 Octombrie 2020, 15:05 (4924 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mary:
(19 Octombrie 2020, 09:09)
Subscriu! Un semnal că Slobozia s-a trezit, iar noua generație are multe de spus vis-a-vis de mentalitățile învechite care domină acest oraș de mai bine de 30 de ani.
Vasile:
(16 Octombrie 2020, 11:12)
Si care ar fi problema ca e lautar , asa si eu zic de matale ca esti bagator de seama, agiamiu, te faci ca lucrezi ca na , e pe banii statului. 
Terminati dracului odata cu mascarada si lasati-ne sa ne continuam viata si cu virus si fara virus. Mor oamenii si din altte cauze si nu sunt bagati in seama. Spitalele omor oamenii  asa ca daca vreti sa faceti in asa fel incat sa reduceti rata de infectare incepeti cu adevaratele fabrici de focare(spitale,azile de batrani).
Nu se mai inchide nici o industrie, nici macar pentru o singura zi. Daca statul vrea sa inchida industrii sa inceapa cu ei, sa isi taie salariile si sa stea si ei acasa cel putin o luna si apoi vorbim.
subscriu:
(16 Octombrie 2020, 08:37)
,,muncitor,, ----- bine zis!
subscriu
@muncitor:
(16 Octombrie 2020, 07:05)
Corect! Am vazut ospatari care au stupi, bucatari care cultiva&vand pepeni dar, niciodata lautar sa manuiasca sapa....sau mistria....100 de lei se daruieste masaaaaaaa!!!!! Cand incasau negreala la greu, nu mai ciripeau....
muncitor:
(16 Octombrie 2020, 05:57)
ce ar fi de exemplu daca ar lăsa vioara și pantofii lăcuiți și ar caută altceva de munca?? șofer, construcții, vânzător market? a incercat? sa fie furnica in loc de greiere...
realitatea :
(15 Octombrie 2020, 21:36)
Din pacate, aceasta zona a economiei a fost cea mai afectata. Cred ca niciodata nu va mai fi cum a fost in aceasta activitate, chiar daca apare mama vaccinului, virusul e mai parsiv decat vaccinul iar despre imunitate de grup nici vorba. Peste vreo 50 ani organismul uman va fi capabil sa suporte cu bine acest virus .
cetatean:
(15 Octombrie 2020, 18:39)
Actuala conducere  a prefecturi ar trebui sa inteleaga situatia disperata  din  sistemul horeca ,prefecta actuala are calificarea de baza bucatar ospatar iar sotul de ospatar ,sa nu uite de unde au plecat .