Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare. Proiectele, realizate exclusiv cu forțe proprii, vizează dezvoltarea capacității administrative a instituției, menținerea standardelor de calitate ale actului administrativ, dar și identificarea de soluții menite să asigure o piață a muncii solidă la nivelul județului. Singurul proiect intrat în derulare la acest moment este cel privind incluziunea socială a rromilor din județ. «Programul urmărește îmbunătățirea relațiilor de parteneriat între comunitățile de rromi vulnerabile și instituțiile publice la nivel local, județean, regional și național, în vederea creșterii incluziunii sociale a rromilor din România prin dezvoltarea rețelei de experți locali pentru rromi, la nivel național». Valoarea totală a acestor proiecte este de 27 de milioane de lei, iar termenele finale ale implementării proiectelor nu depășesc orizontul anului 2011.

22 Septembrie 2009, 14:11 (13250 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


poisson d'avril:
(28 Septembrie 2009, 15:02)
Am invatat un nou termen: "Limba de lemn" folosita in proportie de 99% in politica. Adica mai pe romaneste, cuvinte multe si de efect(sonor) care nu vor a spune nimic , nu lamuresc niciodata nimic, insa umplu bine spatiu si lasa cu gura cascata prostimea, minunata de desteptaciunea celui ce o cuvanta. Acum babeste ce vrea sa fie:"dezvoltarea capacitatii administrative a institutiei" si "mentinerea standardelor de calitate a actului administrativ"? E vre-un STAS si ptr actul administrativ? Trebuie sa contina un anumit gramaj de imbecilitate, unul de ineficienta si altul de vrajeala obosita care nu serveste decat a umple dosarele? Mda , in fine ramasei in plop la ideea acestor proiecte carora nu le vad rostul si sa trec la cel aprobat. EEEE, alta viata, aici pricepui direct ca trebuie sa invatam rromii a spune "saru'mana" fara urmarea aceea "..da si mie un ban". Eu acum vreau sa intreb stimabila institutie a prefecturii, care sunt expertii aia in rromi si in ce consta statutul asta de expert? Ca eu chiar am nevoie de un job si ma gandeam poate, poate... "Janes romanes", mai "Cai jas " nene, le am asa oleaca, m-oi descurca. Dar mai am o intrebare. Ce relatii de parteneriat sunt intre rromii vulnerabili(!!!???) si institutiile publice la nivel local? Cautand in DEX parteneriat=asociere a 2 sau mai multi parteneri(de afaceri). Sa intelegem ca la nivel local se fac afaceri cu "vulnerabilii" rromi? in fine aici e o intrebare fara raspuns, sa trec la ideea principala a proiectului. Asadar se urmareste prin acest proiect de 27 milioane, extiderea retelei de experti (ptr rromi) locali la nivel national. E scris negru pe alb. Care e interesul la nivel judetean ptr cetatenii de rand ptr a fi acesta un proiect la nivel de prefectura? De asta se ocupa organizatiile nonguvernamentale, de integrare a minoritatilor si bla bla, cine mai vrea. Acum chiar, asta era oful cel mai mare in judet? Pana si comunitatea aia vulnerabila de rromi ar fi fost mai incantata de ceva mai concret de mancare si de baut, sau niste locuri de munca, ceva scolarizare decat bla bla de asta de 2 lei pe care nici nu-l pricep. Sa fim seriosi, o mare tampenie, MARE
Geronimo:
(22 Septembrie 2009, 20:49)
Mai fratilor, ne meritam soarta noastra de milogi. Adica singurul proiect aprobat de domnu' prefect este cel privind incluziunea sociala a rromilor la nivelul judetului? Pai trebuie sa se aprobe un proiect, sa se cheltuie o multime de bani, ca sa intelegem ca un rrom dintr-o multime de rromi apartine si unei multimi de romani. Maine, poimaine ne trezim cu rromii ca ne umbla nestingheriti prin apartament motivand ca au fost incluzionati social in familia noastra. Domnul prefect, daca dovedea un spirit civic si putin nationalist, aproba un proiect cu tema "excluziunea sociala a rromilor " din judetul asta. Si ne intrebam noi asa, cu gura cascata, cum masa (adica mama lor) tot rromii sunt vulnerabili???...De ce?...ca urla daca ii atingi cand ii prinzi cu mana in buzunarul tau?...Dupa ce ca ne-au tavalit ungurii acum ne trebuie si experti locali pentru a intermedia comunicarea cu rromii, mancatziash'..? Chiar asa de rau am ajuns? Ma' Stiuca, ma baiatule...batraneste iti spun...dupa ce ca suntem asa de saraci ca am ajuns sa ne bucuram si cand capatam gratis o gripa, in loc sa cheltuim banii astia pentru promovarea copiilor astia destepti din judet, noi aruncam cu banii ca sa promovam palatele tiganesti? Nici daca te-ar fi obligat U.E. sa promovezi minoritatile astea cu doi de r nu trebuia sa aprobi un proiect privind incluziunea lor, realizat exclusiv cu forte proprii. Va mai si laudati cu asta. Daca tot aveti bani de cheltuit cumparati macar bilete de tren si oferiti-le o excursie, numai dus, in Germania. Poate ne ajuta Domnul si au ramas nemtii cu gloantele netrase...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 28 Mai 2022
68 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 363 364 365 367 369 370 371 388 389

Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 10:50
(29222 vizualizări - 0 comentarii)


1

Angajații «bolnavi», urmăriți de Ministerul Sănătății și Poliție

Guvernul a modificat legislația în privința acordării de concedii medicale, prin introducerea unor reglementări care vor da posibilitatea unei verificări mai eficiente a modului de acordare a acestora, ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 07:18
(22570 vizualizări - 0 comentarii)


Gropile din șosele fac victime: Accident la ieșire din Slobozia Nouă

Unul după altul, craterele fac drumurile județene aproape impracticabile, iar traseele de parcurs adevărate coșmaruri pentru șoferi. Iar asta nu este tot. Gropile din carosabilul ialomițean fac și victime ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 14:36
(15697 vizualizări - 0 comentarii)


3
«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 16 aprilie 2010, faza locală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului județean de folclor «Zărzărică ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 14:33
(28141 vizualizări - 0 comentarii)


Pietonii, în atenția polițiștilor

Începînd de astăzi, 14 aprilie a.c., polițiștii rutieri acționează pe șoselele din municipiul Slobozia pentru a verifica modul în care sînt respectate dispozițiile legale referitoare la acordarea priorității ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 14:23
(23043 vizualizări - 0 comentarii)


5

Focuri de armă pentru prinderea unui «șofer» fără permis

În cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 13 spre 14 aprilie, un agent din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Fetești a folosit armamentul din dotare pentru prinderea unui conducător ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 14:18
(17654 vizualizări - 0 comentarii)


6

Transport ilegal de animale

Marți, 13 aprilie, în jurul orei 18,00, un echipaj din cadrul Biroului Rutier Slobozia a oprit, pe șoseaua Amara, un autovehicul în care se aflau 3 pasageri. Procedînd la legitimarea ocupanților mașinii ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 14:18
(29913 vizualizări - 0 comentarii)


7

Acțiunea «Autoturisme cu defecțiuni tehnice, afară de pe șosele!» continuă

Marți, 13 aprilie a.c., în intervalul orar 10,00-14,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Fetești în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au continuat acțiunea demarată ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 14:15
(25815 vizualizări - 1 comentariu)


Pietonii ce traversează neregulamentar, sancționați

Poliția Rutieră a derulat, în ultimele 48 de ore, acțiuni ce au avut drept scop conștientizarea participanților la trafic cu privire la riscul pe care-l reprezintă abaterile de la normele rutiere în vigoare ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 14:12
(23905 vizualizări - 0 comentarii)


9
Reviga: Focul i-a ars casa

Reviga: Focul i-a ars casa

În această dimineață, miercuri, 14 aprilie, flăcările unui incendiu au mistuit casa unei femei din comuna Reviga. Incendiul a fost semnalat pompierilor, însă pînă la sosirea acestora focul cuprinsese întreaga ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 14:09
(30409 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 17:01
(17948 vizualizări - 0 comentarii)


TE DEUM LAUDAMUS, concurs inițiat de Protoieria Urziceni

TE DEUM LAUDAMUS, concurs inițiat de Protoieria Urziceni

Luni, 12 aprilie 2010, Protoieria Urziceni, în colaborare cu World Vision România, au organizat concursul «Te Deum Laudamus». Evenimentul a devenit o tradiție în Protoieria Urziceni, anul acesta organizîndu ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 16:00
(27025 vizualizări - 1 comentariu)


12

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 15:45
(16104 vizualizări - 0 comentarii)


Minori cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de luni, 12 aprilie, un slobozean a sesizat Poliția Orașului Căzănești despre faptul că persoane necunoscute au pătruns într-un garaj situat în curtea unei locuințe pe care o deține în ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 15:20
(17092 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturisme cu defecțiuni tehnice, scoase din circulație

La începutul săptămînii, luni, 12 aprilie în intervalul orar 10,00-13,00, polițiști din cadrul Biroului Rutier Fetești în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 15:20
(18152 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru deținerea de substanțe toxice

În baza unui plan național de acțiune pentru prevenirea, identificarea și sancționarea faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție a plantelor, în cursul zilei de luni ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 15:18
(30707 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant după ce au furat 120 metri de cablu

Trei bărbați, doi din orașul Fierbinți-Tîrg și unul din comuna Moara Vlăsiei, județul Ilfov, au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore și încarcerați luni, 12 aprilie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 15:17
(16346 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Amenința că se aruncă de pe un stîlp de electricitate

Un tînăr de 21 de ani, din comuna Săveni, a pus pe jar pompierii din Țăndărei după ce s-a cocoțat pe un stîlp de electricitate, amenințînd că se va sinucide. Evident, toată tărășenia s-a petrecut după ce ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 15:11
(15007 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă disponibile în Italia

Agentia Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că, la această dată, prin intermediul rețelei EURES, se fac înscrieri pentru locuri de muncă în Italia, în ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 12:35
(19231 vizualizări - 0 comentarii)


19

Neatenția unui pieton, cauza accidentului

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orei 11.00, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată prin Serviciul Național Unic Apel Urgență 112, despre faptul că în localitatea Gîrbovi a avut loc un accident ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 12:25
(21659 vizualizări - 0 comentarii)


Patru copii din Căzănești, autorii unui furt

În dimineața zilei de sîmbătă, 10 aprilie a.c., în jurul orei 9.00, Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată de un localnic, în vîrstă de 68 de ani, despre faptul că în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 12:24
(17932 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii rutieri, permanent pe arterele din județ

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au urmărit depistarea și sancționarea celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent.
Cu ocazia acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 12:23
(17482 vizualizări - 0 comentarii)


Fura calea ferată

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orei 19.00, lucrătorii Postului de Poliție Transporturi Feroviare au fost sesizați de personalul de serviciu în stația Urziceni, cu privire la faptul că aparatul de comandă ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 12:23
(20647 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune în sistem integrat

Sîmbătă, 10 aprilie a.c., în intervalul orar 23.00-3.00, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, împreună cu agenți din cadrul Postului de Poliție Gheorghe-Doja și lucrători ai Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 12:22
(18539 vizualizări - 0 comentarii)


Și-a incendiat autoturismul

Sîmbătă, 10 aprilie a.c., în jurul orei 1.00, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că un bărbat, de 32 de ani, din municipiu, după ce a achiziționat un autoturism înmatriculat în Spania, l-a incendiat ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 12:22
(21550 vizualizări - 1 comentariu)


Suspect de furt, identificat

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orei 18.00, agenții Postului de Poliție Grindu, au fost sesizați de un bărbat, de 59 de ani, din comuna Movilița, agent de pază la o stație de apă din localitate, despre ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 12:21
(18549 vizualizări - 0 comentarii)


«Mascați» la Grindu

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul prînzului, agenții Postului de Poliție Grindu aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei au solicitat sprijinul Poliției Municipiului Urziceni pentru aplanarea ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 12:06
(20005 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Fierbinți-Tîrg, intervenții SMURD la Ciocîrlia și Ion Roată, animale împotmolite la Țăndărei

Incendii, salvări de animale, urgențe medicale sînt doar cîteva dintre evenimentele finalului de săptămînă ce au necesitat intervenția de urgență a pompierilor ialomițeni.
Duminică, 11 aprilie a.c., ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 12:00
(15620 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Alege viața»

Direcția Rutieră din cadrul IGPR a desfășurat vineri, 9 aprilie, între orele 10.00 și 20.00, o acțiune la nivel național pentru combaterea vitezei excesive și a altor abateri grave ce pun în pericol siguranța ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2010, 04:09
(19857 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj de condoleanțe al premierului Emil Boc

Primul-ministru Emil Boc a transmis un mesaj de condoleanțe omologului său polonez Donald Tusk, pentru a-și exprima regretul față de tragicul accident în care și-au pierdut viața Președintele Poloniei, ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 14:11