Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Știucă moare dar nu se predă: «Rămân la Prefectură»

Știucă moare dar nu se predă: «Rămîn la Prefectură»

Cu toate că nominalizarea sa ca prefect a fost făcută de social-democrați, iar miniștrii PSD din Guvernul Boc au demisionat în bloc, prefectul Știucă ne-a declarat că va rămîne la Prefectură. «Alături de colegii mei subprefecți, voi rămîne în funcție. Nu voi demisiona. Însă, acest aspect, că oricine poate deveni prefect, reprezintă pentru mine cea mai mare dezamăgire pe care am trăit-o» ne-a precizat Alecsandru Știucă. În continuare, profesorul Știucă a accentuat ideea decridibilizării Instituției Prefectului, spunînd că «atîta timp cît oricine, chiar oricine, poate fi nominalizat pentru această funcție, de prefect, Instituția are de suferit». «Nu voi demisiona!» a încheiat prefectul Alecsandru Știucă.

1 Octombrie 2009, 12:08 (17505 vizualizări - 22 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Geronimo:
(2 Octombrie 2009, 07:44)
Vreau sa fac abstractie de modul agramat in care s-a exprimat Nana si sa accentuez un lucru. Intr-adevar cand un om ajunge "cineva" sau "undeva" , prin munca si efort propriu, tot respectul. Totodata daca acel om isi aduce contributia in locul in care a ajuns sau a fost pus, astfel incat ramane intiparit in memoria celorlalti, prin faptele bune sau deciziile luate, atunci consideram ca acel om nu a trait degeaba. Dar cand esti pus undeva doar prin simplul fapt ca ai pupat un cur ,cand si unde trebuia, atunci acel om trebuie sa-si asume responsabilitatea gesturilor sale. Deoarece romanul este un individ ingaduitor, chiar daca unul din ai lui a urcat pe treapta sociala, prin gesturi si reactii neortodoxe, ii uita pacatele daca dovedeste ca este bun acolo unde a ajuns. Dar dl Stiuca nu a dovedit asa ceva. Eu sincer il situez pe acelasi loc cu cretinul nostru de primar, iar pentru faptul ca si-au batut joc de orasul asta care arata ca dupa bombardament, ca spitalul e plin de copii cu probleme intestinale datorita consumului de apa industriala platita ca apa potabila, ca sunt niste nevertebrate carora le tzatzaie fundul acum...sunt de condamnat...si isi merita soarta
poisson d'avril:
(2 Octombrie 2009, 06:04)
Draga, NANA, o idee de adanca expresie launtrica ti-a venit tie pe acolo, in esenta ai tu o frustrare si o nemultumire, nu asta contestam dar ne este imposibil sa o sesizam datorita greselilor gramaticale si nu ma refer la vreo litera lipsa pe ici pe colo, se mai intampla. Greul este atunci cand nu e un acord intre subiect si predicat , articulari pierdute si ideea de fir logic a unei propozitii. Vezi tu, aici fata in fata nu suntem. Ca idee, prima impresie conteaza, asa ca prima impresie pe care ne-o dai tu este ca nu stii sa te exprimi coerent de aceea nu ai sa reusesti sa te faci inteleasa. Poate ti-am imbratisa ideea si convingerile, poate le-am adapta discutiei si subiectului dar nu prea reusim sa le sesizam, cu parere de rau.
NANA:
(2 Octombrie 2009, 05:06)
GINA NU SINT ANALFABETA . FIECARE OM ARE DREPTUL SA SE MANIFESTE . LA ALEGERI NU S-A PUS CONDITIA SA A-I STUDII .ACESTI PROSTI A ALES PSD. - ACUM SINTEM PROSTI CA SPUNEM ADEVARUL ? POATE NU A-I CITIT VIATA LUI ELVIS P.IN CARE SE MENTIONA CA ERA UN ,,DOMN"-PINA SI GRADINARULUI II SPUNEA ,,DOMNULE". EL CONSIDERA CA FIECARE OM PENTRU CEACE ESTE ,A MUNCIT SA AJUNGA UNDE ESTE SI CIT ESTE . ASA CA NU CUNOSTI PSIHOLOGIE CA SA A-I ACELEASI PRETENTII DE LA OAMENI .ASTEPT RASPUNS .
Geronimo:
(1 Octombrie 2009, 21:45)
Draga Gina, de ce le blestemi. Pai cand or sa termine scoala primara (ca facultate au deja) vor fi nevoite sa iasa la pensie. Legat de domnul actual prefect si viitor om in cautarea altei functii, permite-mi sa am cateva indoieli. In primul rand in afara de a-i vedea poza prin cateva ziare, domnul Stiuca nu a iesit cu nimic in evidenta. Nu a facut nimic ptr acest judet si nici macar nu a incercat sa para ca ar vrea sa faca ceva. Mi s-a parut a fi un om politic sters fara puterea de a se impune in fata dl Ciuperca precum si un functionar de rang inalt alunecos, dornic sa nu deranjeze pentru a nu-si periclita pozitia calduta. Asta e parerea mea si nu vreau sa jignesc pe nimeni cu asta.
Gina:
(1 Octombrie 2009, 19:58)
Stiuca a spus ca nu va demisiona. Adica, nu va pleca din proprie initiativa. Insa, cu sau fara voia lui, va pleca. Deja s-a semnat ejectarea prefectilor care au fost propusi de PSD. Nu stiu ce a facut sau nu in calitate de profesor, insa ca prefect mi s-a parut mult mai dedicat fata de predecesorii sai. Poate a fost prea sever cu puturosii, cu prostii si, cateodata, plictisitor pentru oamenii superficiali. Dar nu voi face acum apologia lui Stiuca. Voi face, insa, cateva mentiuni legate de comentariile aparute. Invatati, <dragelor>, sa scrieti corect romaneste si apoi sa va manifestati public nemultumirile. Se vede de ce pleaca unii cu lacrimi pe obraz...Si se vede de la o posta ca atat Nana cat si Iulia sunt una si aceeasi persoana, pentru ca in ambele comment-uri s-au <comis> aceleasi greseli gramaticale. Deci, draga mea, iti propun sa mai treci pe la scoala... Si iti dau si un sfat: sa nu pleci de acolo decat in momentul in care ai reusit sa inveti sa scrii romaneste.
NANA:
(1 Octombrie 2009, 13:30)
CITI OAMENI A-I AJUTAT CIND AU VENIT LA TINE?CITE PERSOANE AU PLECAT CU LACRIMILE PE OBRAZ . IN CALITATE DE PROFESOR PRIN CE TE-AI REMARCAT SI PE CINE A-I AJUTAT .TI-AI BATUT JOC DE TOTI PROFESORII .
iulia:
(1 Octombrie 2009, 13:21)
nu renunt la prefectura pentru ca o viata întreaga nu a-i predat la catreda ai fost pe funcție de director ți la cercul de pionieri și a-i știut sa investești în funcția de director un călău ca și tine (S.C.-LICEU)