Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Prefectura recomandă slobozenilor apa plată

Luni, 5 octombrie, la Prefectura Ialomița a avut loc o întîlnire legată de situația apei potabile în Slobozia. La aceasta au participat, alături de responsabilii locali implicați în monitorizarea calității apei, respectiv Primărie, SC Urban și Prefectură, și reprezentanții SC Amonil. Deși concluzia celor prezenți a fost că apa nu este potabilă, pînă la acest moment niciuna dintre instituțiile nominalizate nu a făcut public acest fapt. Solicitat să ofere un punct de vedere față de starea de fapt existentă, prefectul Mădălin Teculescu a declarat: «recomandarea mea este ca să bem, pe cît posibil, apă plată. Este evident că apa furnizată pe rețea nu este bună. De aceea căutăm soluții rapide care să îndepărteze orice urmă de îndoială și să asigure siguranța deplină a cetățenilor». Imediat după întîlnire, Prefectura Ialomița a înaintat o adresă către Institutul de Sănătate Publică București, în care a prezentat situația existentă în Slobozia și a cerut, printre altele, controlarea celor două laboratoare de analiză a apei din Slobozia. Deși demersul este tardiv (sute de copii din grădinițele județului beau deja apă improprie consumului, iar Institutul de Sănătate Publică București a fost informat încă de acum 4 luni), acesta este primul pas către rezolvarea problemelor legate de potabilizarea apei. Sau, mai bine spus, prima recunoaștere oficială a faptului că apa NU este potabilă.

6 Octombrie 2009, 10:51 (9152 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


poisson d'avril:
(7 Octombrie 2009, 08:17)
Deci se cauta solutii rapide ptr a inlatura orice urma de indoiala. De indoiala ptr ce? Ptr ceea ce tocmai a declarat, cum ca e evidenta proasta calitate a apei? Sau indoieli cum ca ar fi intr-atat de insalubra? Pai omul asta se contrazice singur , orice varianta ai alege. Totusi recomanda populatiei apa plata intr-un final, deci tindem sa credem ca se referea la indoieli ale unora cum ca nu ar fi curata. Asa da! Asta stim si noi. Ca cei responsabili se "indoaie" in partea cealalta cand li se aduc la cunostinta problemele. Fiind indoiti spre stanga sau dreapta, depinde de curent, nu aud cu cealalta ureche datorita distantei.Prin urmare au indoieli cu privire la ceea ce au auzit. Dar nu-i bai, sistemul nostru romanesc are intotdeauna solutii rapide si foarte rapide ptr orice.Cel mai rapid ar fi sa ajungem direct la sfarsitul problemei, adica nu s-a rezolvat nimic si nu s-a facut nimic. Nu are rost sa mai cheltuim birocratic banii "nostri" pe comisii si comitete, pe protocoale de intalniri ptr discutii, pe proiecte si propuneri pierdute prin birouri si chiar pe hartia pe care am putea scrie o petitie. Fiind relativ constienti de sortii de izbanda ar fi cea mai rapida solutie, pe vremurile astea....
Geronimo:
(6 Octombrie 2009, 13:26)
Bine frate ca v-ati trezit si voi. Dupa ce ca ni se lipesc toti magnetii de piele acum trebuie sa mai cumparam si apa plata. Dar intrebarea care o pun eu autoritatilor locale este: de ce inca platim, la urban, apa menajera la pret de apa plata?... Si daca tot ni se recomanda sa cumparam apa plata sa ne spuna si de unde sa facem rost de bani. Pentru ca urmatoarea recomandare a prefectului va fi sa ne schimbam centralele termice, masinile de spalat, fiarele de calcat, etc. Iar cei care obisnuiau sa poarte tricouri albe, sa-si ia gandul de la ele. In alta ordine de idei, stimabilul nostru primar cu mustata de criminal, cand va raspunde penal pentru faptul ca a otravit atatia copii, luni de zile.