Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

619-1

Pesediștii au împărțit umbrele și s-au rugat privind la cer

«Ploaie pentru Mircea Geoană!»

În ultima zi a campaniei electorale, vineri, 4 decembrie, un comando electoral de peste 100 de pesedei locali, în frunte cu Silvian Ciupercă, s-au rugat social-democrat «să dea Ăl de Sus să plouă». Motivul?! Cele 100 de umbrele roșu-turbat, de campanie, pe care stă scris cu litere de-o șchioapă numele candidatului Geoană.
Și cum săptămînile astea Dumnezeu și-a luat ochii de la noi, făcînd 40 la sută din votanți să vadă doar «sînge» înaintea ochilor în cabinele de votare, ploaia nu s-a lasat așteptată! Ea a lovit scurt, mocănește, fix în Piața Revoluției, acolo unde comando-ul se oprise pentru o clipă, într-o grămadă organizată, să-și mai tragă sufletul din îndemnat electoratul la vot.
Și apropo de îndemnuri, am remarcat vocea strident-convingătoare a neobositei Rodica, consiliera PSD care n-a deschis niciodată gura în Consiliul Local, prezența discretă a deputatului Neacșu, saluturile crispate ale primarului Ionașcu, participant pentru prima oară de la branșarea orașului la sursa subterană la o întîlnire publică și, evident, pălăria social-democrată a președintelui Ciupercă, respectuos înconjurat de unul dintre trepădușii de serviciu ai PNL. L-am numit aici pe Mihai Puia, fostul director al DSV Ialomița.
N-am rezistat pînă la sfîrșit, dar am fotografiat pentru dumneavoastră victimele întîmplătoare acestei ultime acțiuni de comando a PSD. Și credem noi, am reușit să surprindem fără dubii, dezamăgirea de nereprimat a celor care, în locul umbrelelor, n-au primit decît niște pungi goale inscripționate cu PSD. Probabil pentru că pînă acum PSD a avut prostul obicei de a împărți doar sacoșe pline...

4 Decembrie 2009, 13:15 (8513 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Un ialomitean:
(15 Decembrie 2009, 09:00)
Dl. Ciuperca vine cu promisiuni (minciuni) doar cand mai are nevoie de votul ialomitenilor, pe care in cea mai mare parte a reusit sa-i pacaleasca de fiecare data, dar sa atraga investitori pentru a asigura locuri de munca, a realiza proiecte cu finantare UE, a dezvolta infrastructura si mai ales drumurile judetene care sunt la pamant sau mai bine zis de pamant in judetul Ialomita, nu a facut nimic si o sa vina peste aproximativ 2 ani sa ne ceara votul pentru un nou mandat pe care nu-l merita.
Votantzelul:
(5 Decembrie 2009, 19:32)
Tovarase Ciuperca, dumneavoastra nu ati inteles ca poporul asta nu are nevoie de un presedinte care sa se urce pe cruce si sa se sacrifice pentru Romania, cum s-a sacrificat Isus pentru omenire. Sau daca nu intelegeti, nu are nevoie de un presedinte "slab" care sa fie la mana oricui. Obligatia presedintelui nu este sa-mi aduca mie pe masa vin, mancare...sau sa-mi implineasca alte mofturi in timp ce eu stau si vegetez uitandu-ma la televizor. Treaba lui este sa conduca statul, procuratura, serviciile, etc. Sa inteleaga economia tarii, finantele sau celelalte departamente. Ce daca actualul presedinte e bataios, certaret, scandalagiu, tupeist...asta il ajuta sa isi faca treaba . Cand esti inconjurat numai de hiene, nu le alungi numai vorbind frumos. De altfel, daca ar fi fost slab sau incompetent, nu le-ar mai fi fost atatora frica de el. Daca eram o natie de sfinti am fi votat ca presedinte , un preot, un calugar sau un sihastru. Dar numai sfinti nu suntem. In toata istoria noastra am demonstrat ca acest popor nu poate fi condus cu vorba buna. Va dau un exemplu, fara sa-l luati ca o comparatie. L-am canonizat pe Stefan cel Mare desi atunci cand a venit pe tron el si-a ucis o parte din rude...era curvar, betiv...dar a avut un merit...NU SI-A VANDUT TARA ... si a luptat pentru ea. V-ati axat campania pe o prezumtiva palma data de actualul presedinte unui copil. Dar v-ati gandit cati copii ati bagat dvs in spital, cu apa asta murdara care ne-o admnistrati? Daca doar atat ati avut despre el, noi ne bucuram. Dar de ce nu ati spus nimic de cei care au privatizat PETROM-ul, energia, gazele, etc. Nu cumva asta era avutia poporului si nu apanajul conducatorului? Tara asta a fost distrusa pe timpul regimului psd-ist, iar acum incercati sa mascati asta. Intelegeti odata pentru totdeauna, ne-am saturat de comunisti. Vrem sa fim apreciati pentru valoarea, studiile, capacitatea si inteligenta noastra. Vrem sa reinvie in noi, din nou, spiritul patriot si sa curatam tara asta de oameni ca Iliescu...sau ca dumneavoastra tovarase Ciuperca. Va dau un sfat: lasati pe cei tineri sa se afirme, inainte de a se compromite. Iar dumneavoastra sau Vanghelie, Iliescu, etc...plecati. Plecati fara sa va mai uitati inapoi pentru ca nimeni nu va va duce dorul.
Votantzelul:
(4 Decembrie 2009, 18:26)
Dl Ciuperca, olitze rosii nu aveti?...ca la ce vremuri cacacioase traim, ne mai apuca treburile alea lumesti, pe drum... Si ar fi pacat sa murdarim noroiul care iese din gropile lui Ionascu...Apropo, pe domnul primar de ce nu l-ati invitat la impartirea pomenilor? V-a fost frica sa nu ramanenti fara el? Ca stiu multa lume disperata carora li s-au imbolnavit copii din cauza mizeriei care curge la robinet...
cineva care stie:
(4 Decembrie 2009, 15:49)
Nu stiu de ce ati mai iesit pe strada hotilor! Ma refer aici la tot neamul PSD plus cateii PNL care prin protocolul national de tot rahatul, care oricum nu ii ajuta, au cuplat liberalii cu ciuma rosie. Pacat ma baieti pentru voi ca acolo sus exista un D-zeu care vede cat ati furat si cat poate Geoana. Base presedinte!
Un fomist:
(4 Decembrie 2009, 14:22)
...Dle Ciuperca...in pungi ce ati bagat?.. sunt curios cu ce ne mai momiti acum...