Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Înșelăciune cu telefonul mobil: Două tinere, «furate» prin SMS

Două persoane au sesizat Poliția Slobozia despre faptul că în cursul zile de marți, 5 octombrie a.c., ar fi fost prejudiciate cu sume de bani după ce au dat curs solicitărilor unor persoane necunoscute. În fiecare caz, păgubiții au fost contactați telefonic sau prin sms și au fost informați că urmează a fi beneficiarii unor premii substanțiale, cu anumite condiții.
Prima victimă, o tînără de 21 de ani din localitatea Ograda s-a prezentat la sediul Poliției Municipiului Slobozia sesizînd că a fost victima unei înșelăciuni prin metoda SMS. Aceasta a declarat polițiștilor că în aceeași zi a primit pe telefonul mobil un mesaj de la un număr de telefon pe care nu îl cunoștea, în care era anunțată că este cîștigătoarea unui premiu în valoare de 2000 de euro, iar pentru alte detalii trebuie să sune la un număr de telefon care îi era indicat în mesaj. Partea vătămată a sunat la numărul de telefon respectiv și a răspuns un bărbat care a pretins ca, pentru a intra în posesia premiului, tînăra trebuie să cumpere cartele telefonice de reîncărcare. După ce victima a cumpărat cartelele, a reapelat numărul bărbatului care i-a cerut codurile de reîncărcare precum și codul numeric personal al tinerei și i-a solicitat să se deplaseze la sucursala unei bănci și să aștepte să fie sunată. Între timp, bărbatul a sunat-o și i-a cerut să cumpere încă o cartelă reîncărcabilă de 20 de euro, moment în care tînăra și-a dat seama că este o farsă și s-a deplasat la Poliție.
La nici două ore, o altă tînără de 25 de ani, din Slobozia, a sesizat polițiștii Biroului de Investigații Criminale despre faptul că a fost victima unei înșelăciuni prin metoda apelului telefonic. Tînăra a fost sunată pe telefonul mobil de către un bărbat care susținea a fi angajat al unei firme de telefonie mobilă, iar pentru corectarea unor neclarități i-a solicitat victimei să îi comunice datele personale, precum și codul numeric personal. La scurt timp, tînăra a primit două mesaje de la rețeaua de telefonie mobilă, care o anunța că a reîncărcat cu suma de 10 euro o cartelă telefonică, moment în care și-a dat seama că a fost înșelată.
În ambele cazuri, polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale au întocmit dosare penale pentru comiterea infracțiunii de înșelăciune, cercetările fiind continuate atît pentru identificarea autorilor cît și pentru recuperarea prejudiciului cauzat.

6 Octombrie 2010, 15:56 (15926 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Arestat pentru «fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată» și «înșelăciune»
O femeie din Ograda a înșelat vânzătoarea unui magazin din Slobozia
Agenția Terra Tourism din Slobozia și-a țepuit clienții

Comentariile cititorilor:


...:
(7 Octombrie 2010, 09:42)
prostia se plateste!
mare ti-e ograda..:
(6 Octombrie 2010, 16:09)
dar cand se vor emite dosare penale pentru comiterea infractiunii de prostie,de lacomie sau de itiotenie? tantalaii astia sunt aia de ma incurca pe strada tot timpul cu nasul in ecranul mobilului?