Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

150 mii euro pentru rromii din cartierul Bora

Primăria Slobozia vrea Centru Multifuncțional pe banii Băncii Mondiale

150 mii euro pentru rromii din cartierul Bora

La sfîrșitul săptămînii precedente, Consiliul Local a aprobat în cadrul unei ședințe extraordinare trecerea în patrimoniul municipiului a unei suprafețe de teren de 1800 de metri pătrați. Decizia reprezintă prima etapă din derularea unui proiect prin care autoritățile locale speră să atragă 150 mii euro pentru dezvoltarea unui Centru Multifuncțional în cartierul Bora din Slobozia. Potrivit datelor oficiale, în cazul în care proiectul va fi selectat, fondurile vor fi asigurate de către Banca Mondială, autoritățile locale urmînd să contribuie cu o cofinanțare de 6 la sută.

Slobozia, una dintre cele 73 de localități eligibile
Cartierul Bora din Slobozia ar putea beneficia de un proiect integrat de 150 mii euro, finanțat de către Banca Mondială. Proiectul face parte din Programul de Intervenții Prioritare (PIP) promovat de Fondul Român de Dezvoltare Socială (FRDS), organism care susține promovarea unei perspective integratoare asupra dezvoltarii locale prin finanțarea proiectelor integrate și mobilizarea actorilor locali interesați. Proiectele finațate în cadrul acestui program cuprind două componente principale: una de infrastructură și alta din sfera serviciilor sociale. În acest context, autoritățile locale din Slobozia au considerat că avem șanse reale pentru obținerea unei finanțări de 150 mii euro.
Alegerea cartierului Bora pentru un Centru Multifuncțional pentru cetățenii rromi nu este o întîmplare, susțin autoritățile locale. La nivelul României există 73 de localități care au fost declarate eligibile pentru acest tip de proiect. În cadrul viitorului Centru (o clădire nouă în care vor fi investite peste 70 la sută din fondurile proiectului!), autoritățile locale intenționează să asigure, pe lîngă serviciile sociale de bază, și cursuri de formare profesională pentru forța de muncă din cadrul comunității rrome din Bora. Potrivit estimărilor oficiale, numărul de familii care ar putea beneficia de aceste servicii se ridică la 400.

Milioane de euro pentru voturile din Bora
Preocuparea autorităților locale pentru comunitatea din Bora nu este întîmplătoare. Încă de la preluarea mandatului de primar de către Gabi Ionașcu, cartierul a beneficiat de investiții considerabile în infrastructură și servicii sociale. Sistemul de canalizare, centrul social din cadrul școlii, cantina socială, lucrările de infrastructură rutieră sînt numai cîteva dintre investițiile care au asigurat un număr constant de voturi pentru PSD la alegerile locale și generale.
Acestă opinie este confirmată și de Cazacu Marinică, liderul PD-L Ialomița: «Cartierul Bora este un bazin tradițional de voturi pentru PSD. Nu spune nimeni că rromii de acolo nu au nevoie de sprijin și servicii care să le permită o integrare mai rapidă în societate. Dar este evidentă preocuparea administrației locale pentru acest cartier în detrimentul celorlalte. Nimeni nu vorbește, de exemplu, despre situația locuitorilor din Slobozia Nouă, unde oamenii plătesc de ani buni ceea ce nu au...». Potrivit estimărilor oficiale, valoarea investițiilor derulate în ultimii ani în cartierul Bora depășește 5 milioane euro.

18 August 2011, 15:57 (16730 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia
Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica
«Administrația Stoica nu este calificată pentru a conduce Slobozia!»
Consiliul Județean Ialomița, grad de absorbție de 98,2% a fondurilor europene
Slobozia are nevoie de 4 milioane de lei pentru reabilitarea sediului Primăriei

Comentariile cititorilor:


...:
(24 August 2011, 09:20)
vrem apaaaaaaaaaaaaaaaa...urc 10 l de o luna de zile pe scari (et 10 ) sant la zi ....platesc apa de 2 ori si plata si cea cu fier...
cineva care stie....:
(23 August 2011, 09:20)
Un proiect asemanator realizat cu succes in comuna TRAIAN.Felicitari d-le PRIMAR,ar trebui sa candidati la Primaria Slobozia