Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Lege și Ordine» la salonul de nunți

ALO lovește din nou

«Lege și Ordine» la salonul de nunți

De luni de zile politica locală este sublimă, dar lipsește cu desăvîrșire. În acest context, conferința de presă a Alianței Lege și Ordine, susținută la salonul de nunți «Taboo» din Slobozia, poate fi considerată un eveniment. Felicitările, masa și dansul au fost asigurate de inepuizabilul Gheorghe Dinu, candidatul din 2004 la Președinția României și dovada indubitabilă că Dumnezeu nu are gardul prea înalt la grădina Sa...

Mare e grădina politică a lui Dumnezeu...
...Și mulți nebuni i-au sărit gardul, spune o zicală populară! Însă Gheorghe Dinu nu a trebuit să facă efortul de a sări gardul nimănui. La Slobozia, de exemplu, el s-a întors vineri, 20 septembrie, cu același discurs cu care ne-a obișnuit. De astă dată, gazda elucubrațiilor sale politice a fost salonul de nunți «Taboo» din Slobozia, unde a perorat aproape neîntrerupt vreme de o oră.  Efortul său ar fi trecut însă neobservat, ca de obicei, dacă acesta nu ar fi ținut morțiș să prezinte opiniei publice o garnitură pestriță de simpatizanți, membri și președinți de ocazie ai viitorului partid și structurilor sale teritoriale... Dar să nu ne grăbim și să nu anticipăm pentru că Gheorghe Dinu, ca orice nebun autentic, e omniscient. De aceea, de la Roșia Montană și pînă la cîini maidanezi și de la masonerie pînă la ortodoxie, nimic nu i-a scăpat și de nimic nu a fost străin. De aceea preluăm, în ordinea emiterii lor, cîteva dintre mesajele transmise în cadrul conferinței de presă: «În problema Roșia Montană, Ponta ori e demagog, ori e instabil psihic! Și îmi asum ceea ce spun!». «Parlamentul României e neconstituțional. (...) Orice lege e neconstituțională!». «Eu am candidat la Președinția României în 2004. (...) Am făcut țara la talpă! (...) Am fost amenințat cu moartea! Și sînt singurul împotriva căruia Guvernul a emis o ordonanță care să blocheze accesul meu în turul II (...)». «Statul român este un stat constituțional mafiot!». «Am cerut desființarea Curții Constituționale din cauză că este excesiv politizată și transferarea ei către Curtea de Casație și Justiție! (...) Iar demersul nostru este întemeiat pentru că noi pledăm pentru cea de-a patra putere în stat, puterea intelectual-științifică...».

Emulii viitorului președinte
Și dacă ne veți acuza că sîntem singurii care mediatizăm aceste semne clare de nebunie, pardon, derapaje verbale, vă contrazicem cu vehemență. Gheorge Dinu a avut alături, la conferința de presă de la Slobozia, o garnitură completă de emuli din toate categoriile socio-profesionale. Am remarcat-o pe noua achiziție a Alianței pentru funcția de președinte al filialei locale, profesorul de muzică Elena Radu, pe președintele organizației de tineret, George Sebastian Zevedei și, perla coroanei, pe  medicul ginecolog Alice Florescu, prezentată drept viitorul ministru al Sănătății. Însă cel mai pitoresc dintre toți rămîne masonul Bartolomeu Constantin Săvoiu, un general în rezervă cu 348 de lei pensie de la statul român, dar «cu un trai decent din pensia mea din Franța, unde am emigrat în ’70 și m-am întors după Revoluție...». Fiecare dintre aceștia și toți deopotrivă au declarat că îl susțin necondiționat pe viitorul președinte al României, Gheorghe Dinu, și visele sale demiurgice. Iar acestea nu sînt puține. Gheorghe Dinu promite românilor o Românie a legii și a ordinii, condusă musai de el, un procent de 10 la sută la alegerile europarlamentare și de trei ori mai mult la alegerile parlamentare din 2016. Iar pentru a ajunge acolo, Gheorghe Dinu a anunțat oficial că a reușit să strîngă 25 de mii de semnături, din 18 județe și de pe Facebook, fapt care îi va permite «în cel mai scurt timp posibil» să transforme Alianța în partid politic. Iar de aici la jilțul ceresc nu e decît un pas, căci Ghoerghe Dinu susține că are soluții la care nici măcar Dumnezeu nu s-a gîndit. «ONG-ul nostru se ocupă cu apărarea drepturilor și libertăților cetățenești. Avem un inventar al tuturor abuzurilor și victimelor din țară. Vom da în judecată statul! Iar, o dată ajunși la Putere, avem soluții la toate problemele grave ale României!» a declarat acesta apoteotic, în finalul conferinței.

30 Septembrie 2013, 04:18 (6181 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Jhon:
(2 Octombrie 2013, 10:13)
Domn profesor de Drept Civil vrea presedinte? Nu se mai ajunge cu salariu. Imi amintesc cum dadea doar note de 5 studentilor iar studentelor note functie de zodia in care s-au nascut.Vai de capul lui. 
nea fane:
(1 Octombrie 2013, 20:00)
Sebi Zevedei, un tanar promitator ! Sebi Zevedei, primar la Amara !
HULIGAN:
(1 Octombrie 2013, 12:18)
Până  în 2008,  securistul Gheorghe Dinu , fost șef la doi și o pătrime din Constana, era președintele Partidului Republica, care a fos dizolvat..Și atunci i-a venit ideea să candideze independent  la președinție. Mi se pare că nu a ieșit. Și atunci s-a enervat și a candidat pentru postul de primar al Constanței, din partea" Partidului" Nici  Nu Știți   Ce  pierdeți' '!Și a pierdut,  pentruo cutie de mazăre. Acum face lege și ordine.Dacă are în alianță și un ginecolog, se zvonește , că membrii vor putea să beneficieze de avorturi în mod gratuit și de cezariene cu plata în 12 rate.