Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Curtea de Conturi a României reclamă

«Găuri negre» în bugetele locale de 9,5 milioane de lei!

Curtea de Conturi a României e remis recent publicității raportul activităților de control întreprinse în cursul anului 2013 în cadrul administrațiilor publice locale din Ialomița. Documentul demonstrează, încă o dată!, proasta gestionare a fondurilor publice de către oficialii primăriilor din județ. Inspectorii Curții de Conturi au descoperit o sumedenie de nereguli financiar-contabile și fiscale. Toate aceste abateri reprezintă «găuri negre» în bugetele administrațiilor locale de 9,5 milioane de lei...

Bugetele locale, «văduvite» de 9,5 milioane de lei
Raportul general al Camerei de Conturi Ialomița prezintă date și detalii referitoare la modul de administrare și întrebuințare a banilor publici în exercițiul financiar al anului 2012, în baza Programului Anual de Activitate aprobat de Plenul Curții de Conturi. Potrivit documentului, instituția și-a centralizat activitatea de control, Camera de Conturi Ialomița avînd de efectuat un număr total de 38 de acțiuni de verificare, din care 24 misiuni de audit financiar asupra conturilor anuale de execuție ale bugetelor locale, 7 acțiuni de control și 7 misiuni de audit al performanței modului de utilizare a fondurilor publice. Concluziile la care au ajuns inspectorii din cadrul Curții de Conturi Ialomița scot în evidență un adevărat «jaf» administrativ, realizat din cîte se pare cu bună știință de oficialii primăriilor din Ialomița. Principala linie de control a inspectorilor instituției a vizat, execuția bugetului local pentru anul 2012. Datele arată că administrațiilor publice locale supuse controlului le-au ieșit «găuri negre» în buget de 9,5 milioane de lei. Toate acestea întrucît valoarea cheltuielilor efectuate a fost mai mare decît cel al încasărilor... Astfel, în cursul anului 2012, primăriile din Ialomița controlate de Camera de Conturi Ialomița au avut încasări de 41,19 milioane de lei și au cheltuit 42,14 milioane de lei. Deficitul bugetar înregistrat este cauzat, spun oficialii Camerei de Conturi Ialomița, de încasările extrem de mici pe care administrațiile locale le-au realizat în 2012. Totodată, reprezentații Camerei de Conturi Ialomița au apreciat faptul că primăriile ialomițene continuă să se confrunte cu probleme în ceea ce privește încasările la nivel local, cele mai multe fonduri din bugetele locale depinzînd, în mare măsură, «de alocările de la nivel central sub forma sumelor defalcate din taxa pe valoarea adăugată și a subvențiilor» după cum precizează oficialii instituției în raportul întocmit.

Facturi umflate pentru buzunarul vicelui Fănică Parcurgînd filele raportului Camerei de Conturi Ialomița ne-am oprit asupra neregulilor constatate în documentele fiscale ale Primăriei Albești. În cazul administrației locale mai sus amintite, inspectorii Camerei de Conturi au descoperit faptul că firmele care au realizat reparația gardurilor de la biserica și parcul din satul Marsilieni au «umflat» facturile... «Acest lucru a condus la acceptarea la plată a unor situații de lucrări în care au fost înscrise articole de deviz în cantități mai mari decît cele executate» specifică reprezentanții Camerei de Conturi Ialomița. Ceea ce este și mai interesant este faptul că societățile care au realizat respectivele lucrări aparțin vicepreședintelui Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu. Este vorba despre societățile SC SAM GPL SRL Slobozia și SC PROJECT CONSTRUCT SRL Slobozia... La toate acestea, se adaugă și alte abateri contabile care însumează fix 397000 de lei. Probleme cu amenajarea parcurilor a avut și Primăria Fetești. Camera de Conturi Ialomița a constatat faptul că administrația locală a municipiului a încasat necuvenit suma de 148000 de lei din bugetul Fondului pentru Mediu, în scopul finalizării lucrărilor de extindere a parcului public... Iar exemplele pot continua...

14 Februarie 2014, 14:40 (6072 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Camera de Conturi Ialomița reclamă «slaba gestiune a bugetelor locale»
Administrațiile locale încurajează neplata taxelor și impozitelor locale
Camera de Conturi Ialomița a descoperit prejudicii financiare de peste 59 milioane de lei
Prejudicii de 17 milioane de lei în Ialomița

Comentariile cititorilor:


citizen:
(17 Februarie 2014, 12:57)
        Sunt tânăr, aștept finalizarea.
Mary:
(17 Februarie 2014, 10:22)
"Ceea ce este și mai interesant este faptul că societățile care au realizat respectivele lucrări aparțin vicepreședintelui Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu. Este vorba despre societățile SC SAM GPL SRL Slobozia și SC PROJECT CONSTRUCT SRL Slobozia... "                  DA DOAMNELOR SI DOMNILOR ALEGATORI, V-ATI FACUT DATORIA DE CATATETI EXEMPAR, DE 23 DE ANI DATI  VOTUL VOSTRU UNOR HOTI PENTRU CA EI SA O DUCA BINE !  FAC APEL PE ACEASTA CALE SI SOLICIT ORANIZATIEI DE PARTID AL P S D IALOMITA, CA DOMNUL STEFAN MUSOIU, SA FIE SUSPENDAT DIN FUNCTIA PE CARE O DETIN IN PREZENT IN CADRUL CONSILIULUI JUDETEAN IALOMITA. DACA AR EXISTA PUTINA DECENTA STEFAN MUSOIU, SI-AR DA DEMISIA DE ONOARE ...
bizidei:
(15 Februarie 2014, 16:35)
Ma mir ca la Albesti s-a indraznit sa se umble la facturi, cand domnul subprefect Costica  si fost primar al acestei comune,  mai are de terminat conacul cumparat si refacut  din leafa lui de primar si acum sbprf,mai ales ca acolo lucreaza un alt oficial,Stefan Musoiu,vasnicul vicepresedinte , prieten la catarama si coleg de partid cu susnumitul  din Albesti.Ramane  de vazut daca insa se va intampla ceva, vorbind de cercetari , etc.
Andra:
(15 Februarie 2014, 13:39)
Hopa,Curtea de Conturi gaseste prejudicii de mai multe sute milioane euro/diverse domenii,adica deja am trecut la miliarde euro prejuditii...Bai,noi suntem o natie zdravana la creierii capului???
Nelu:
(15 Februarie 2014, 09:28)
Si,ii doare-n cur,pardon?Platiti fraierilor taxe si impozite sa aiba jegurile ce fura!