Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fără donații pentru medicii din Policlinica Spitalului Slobozia

Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița», mazilită la comanda Ministerului Sănătății

Fără donații pentru medicii din Policlinica Spitalului Slobozia

De o săptămînă, medicii care ofereau consultații în Policlinica Spitalului Județean de Urgență Slobozia nu mai încasează sporuri salariale sub formă de donații! Decizia a fost impusă de Ministerul Sănătății, ca urmare a auditului efectuat în urmă cu o lună. Oficialii veniți de la București au cerut încetarea oricăror raporturi de colaborare între unitatea medicală și Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița», entitatea creată special pentru a permite acest sistem de plată al doctorilor. De acum, pacienții vor beneficia de asistență medicală în ambulatoriu pe baza bonurilor de ordine și a numărului de consultații decontate de Casa Județeană de Sănătate. Dacă s-a depășit limita, bolnavii vor fi reprogramați în funcție de disponibilitatea medicilor și de buget...

Mărirea și decăderea Asociației «Ajutor pentru Sănătate Ialomița»
În anul de grație 2013, Spitalul Județean de Urgență Slobozia înființa Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița». Asociația a fost creată cu scopul de a suplimenta veniturile celei mai mari unități medicale din județul Ialomița. Deși s-a considerat ilegal modul în care funcționează, pacienții fiind obligați să cotizeze cu cîte 40 de lei sub formă de donații pentru a beneficia de consultații medicale în Policlinică, Asociația a reușit să strîngă într-un an peste 150000 de lei... Oficialii Spitalului Slobozia susțin că banii au fost folosiți pentru îmbunătățirea actului medical. Concret, această sumă a fost investită în achiziționarea de materiale sanitare și plata orelor suplimentare ale medicilor care ofereau consultații în ambulatoriu, peste program. În urmă cu o lună, Ministerul Sănătății a trimis Corpul de Control pentru efectuarea unui audit la Spitalul Slobozia. Oficialii de la București s-au interesat și de activitatea Asociației, considerînd că este mai bine să-i suspende activitatea... Astfel, de o săptămînă, Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița» nu-și mai are sediul la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Informația a fost făcută publică de Adrian Berbece, în cadrul unei conferințe de presă. «Asociația și-a întrerupt activitatea din cadrul Spitalului Slobozia. Așa a decis Corpul de Control al Ministerului Sănătății în urma controlului... Nu vom renunța însă la colaborarea cu această ONG!» a declarat public Adrian Berbece.

Efectele deciziei ministeriale asupra pacienților
Decizia Ministerului Sănătății de a întrerupe plata donațiilor către medici va avea efect direct asupra pacienților. Astfel, în Policlinica Spitalului Județean de Urgență Slobozia se vor efectua consultații în funcție de fondurile stabilite în contractul-cadru încheiat cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate și pe baza bonurilor de ordine. În cursul anului precedent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a decontat în medie, pe lună, între 6 și 28 de consultații efectuate la Policlinică, al căror cuantum nu depășea 20000 de lei. Dacă într-o lună fondurile se epuizau, bolnavii beneficiau în continuare de consultații, întrucît remunerația medicilor se făcea în baza donației de 40 de lei. De acum înainte, consultațiile în ambulatoriu se vor efectua doar în funcție de buget. O dată epuizate fondurile, bolnavii vor fi reprogramați pentru luna următoare sau vor fi nevoiți să bată la ușile cabinetelor medicale private unde, pentru o singură consultație, vor scoate din buzunar și 60 de lei...

17 Februarie 2014, 08:40 (6949 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Consultații cu programare la Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia
Relocarea cabinetelor din Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia
Relocarea cabinetelor medicale ale Ambulatoriului Spitalului Slobozia, misiune imposibilă pentru autorități

Comentariile cititorilor:


asistent:
(23 Februarie 2014, 06:30)
i-a dat primaria casa lu mosu caraulani..servici la care nu face nimic.doar bea .iubita in spital..si altii isi amarasc viata pentru temir ce salariu.unde e dreptatea??dnu director??
dan:
(23 Februarie 2014, 05:12)
bravo dn.BERBECEA se vede ceva.tot spitalul a intrat in spasme bravo....
Vali:
(22 Februarie 2014, 21:42)
@dada: acum ești in asentimentul meu. Vezi ce frumos arată când exemplifici ? Tot la personalul de acolo făceam și eu referire, doar că tu in primul tău post i-ai băgat pe toți in aceeași oală. P.S. : după nume am crezut că ești damă. Salut.
dada:
(22 Februarie 2014, 10:12)
@prestari....KKT-ul propun sa-l impartim(sunt generos nu proasta!!) si  nu am analizat competenta ca nu sunt abilitat, eu am remarcat numai lefurile mari care se dadeau pe prestari...daca vrei o sa scanez cativa fluturasi de sal., cei pe care comisia i-a analizat si o sa- postez....ma refer in special la tesa , bucatarie, mecanici ... nu am facut referire la pers. medical.
machedon.:
(21 Februarie 2014, 12:29)
Cum sa fii mai rezervat cind cu prestari este si acest neica nimeni de C.araulani care nu face nimic este beat in fiecare zi si nu vede nimeni Sunt dezgustat. Astept sa se faca dreptate.
Prestări :
(20 Februarie 2014, 18:23)
Pentru Dada: mănanci KKT. Proasta ești tu pentru ca vorbesti in necunoștință de cauza. 1800 lei cel mai mic salariu? Unde? Habar nu aveți ca acești oameni angajați cu prestări servicii ( conventii) s-ar putea sa fie mult mai capabili decât mulți dintre cei angajati cu "contract" de munca ,din punct de vedere profesional vorbind. Ghinionul lor ca la angajare nu s-au putut scoate la concurs posturi. Așa cică . Si nici nu era profitabil pt conducere sa fie scoase. Slobozia este oricum singurul oraș din tara unde nu s-au deblocat posturi. Poate așa a vrut domn' prefect. Poate avea de plătit niște polițe. Cine știe ? Oricum ei au fost prinși in tot acest circ politic ( sigur așa este) si acum nu le-a rămas decât sa spere. Gândiți-vă la toate " conțopistele" care stau la birouri( prea multe de altfel) si încasează salarii mult mai mari dacât trepadușele care lucrează pe secții . Cu noroi aș arunca și eu, dar nu la grămadă. Aș fi mai selectiv. Nu toți merita tratamentul ăsta. Așa ca vă rog : fiți mai rezervați. Chiar nu merită să te uiți peste umăr mereu in timp ce mergi.
mimi:
(20 Februarie 2014, 16:13)
Acestea sunt masuri?Au strins telefoanele?N-i dau afara pe cei angajati ilegal???????????
dada:
(20 Februarie 2014, 15:10)
Daca pana acum am fost sceptica in privinta masurilor care se vor lua si de fermitatea noului director Berbece ,iata acum pot sa spun ca totusi s-au urnit lucrurile.Ieri au fost stranse toate telefoanele mobile (caci toti simpatizantii si simpatizantele PSD aveau)care se decontau din banii spitalului!!!!! , si nu erau putine.S-au analizat si salariile celor care erau cu prestari   si ce salarii.......cel mai prost lua 1800 lei....Se fac controale in sectii si sa vedeti ce forfota e de personal, care stateau si nu dadeau doi bani pe pacienti.Toti acum il plang pe "taticu Olaru".Iar cu Asociatia ... era vaca de muls... sponsorizarile chipurile facute de anumite firme faceau si facturi... dar un bob zabava si v-a iesi si asta la lumina.Contabila Asociatiei vetita doamna Nuty lua sal de la asociatie 2000 lei ,iar penalul jurist Zamfir la fel.
N.B.:
(19 Februarie 2014, 23:37)
Ce e smen, ca smenu trece, Eu ma simt Adrian Berbece. Daca-i cabinet privat, Ce rost are sa mai dam la stat? Mai bine 60 de lei o data Decat 60 la fiecare chenzina'ncasata!
Lavinia:
(19 Februarie 2014, 13:41)
No coment!   annnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn prost!