Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii sancționați de Poliție refuză să-și plătească amenzile

Ialomițenii sancționați de Poliție refuză să-și plătească amenzile

Din ianuarie și pînă aprilie 2014, polițiștii structurilor operative din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au aplicat un număr total de 26286 de amenzi contravenționale, al căror cuantum este 4 milioane de lei. Potrivit statisticilor oferite de reprezentanții primăriilor din Ialomița, gradul de încasare a sumelor provenite din sancțiuni a fost în intervalul de timp amintit mai sus  sub 10%. Această situație se repetă în fiecare an, pînă cînd toate sancțiunile ajung să se prescrie, iar la bugetul statului ajung sume infime...

Amenzi record în 2013 Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a dat publicității statistici în ceea ce privește numărul sancțiunilor aplicate de serviciile operative din cadrul instituției. Astfel, Serviciul de Ordine Publică, Investigare a Fraudelor sau Serviciul Rutier au aplicat în cursul anului trecut un număr total de 73105 amenzi contravenționale. Exprimată în bani, valoarea acestor sancțiuni se ridică la suma de 16,8 milioane de lei. Respectiva sumă ar fi trebuit să ajungă în totalitate la bugetul statului, însă lucrurile au stat exact invers. Aflată în topul unităților administrativ-teritoriale care ar fi trebuit să încaseze cei mai mulți bani proveniți din amenzile aplicate de polițiști, Slobozia a avut un grad de încasare în 2013 extrem de slab. Aproape jumătate dintre cei care au fost sancționați au mers la ghișeele Serviciului de Taxe și Impozite Locale al Primăriei Slobozia pentru a-și plăti amenzile. Astfel, din cei 3 milioane de lei care ar fi trebuit încasați, s-au strîns doar 1,5 milioane de lei. «Este foarte greu să-i convingi pe oameni să vină să plătească. În fiecare an ne confruntăm cu această problemă. Multe dintre persoane sînt fie cerșetori, fie prostituate, pe care e greu să-i facem să conștientizeze că trebuie să-și achite dările către stat» susține Virginia Adam, șeful Direcției Taxe și Impozite Locale din cadrul Primăriei Slobozia.

Situație la indigo Anul 2014 nu schimbă cu nimic situația în ceea ce privește gradul de încasare scăzut al amenzilor aplicate de polițiști. Oficialii din cadrul IPJ Ialomița susțin că, din ianuarie și pînă în prezent, în județ au fost aplicate un număr de 26286 de sancțiuni, ce vizează toate liniile de muncă ale oamenilor legii. Cuantumul acestora se ridică la suma de 4,8 milioane de lei. Primăriile din Ialomița, în frunte cu Slobozia, susțin că gradul de încasare al sumelor provenite din sancțiuni a fost în primele patru luni ale anului sub pragul de 10%. «Dacă dumneavoastră îi convingeți pe cei amendați să vină la ghișee noi îi primim și le luăm și banii!» declară descurajată o funcționară din cadrul Primăriei Urziceni. S-ar părea că cel mai greu de convins în ceea ce privește plata amenzilor încasate sînt conducătorii auto. Potrivit Serviciului Rutier Ialomița, în perioada ianuarie-aprilie 2014, la nivelul Ialomiței au fost amendați un număr total de 13550 de șoferi certați cu legea rutieră. Fie că au circulat cu viteză, fie sub influența băuturilor alcoolice, aceștia trebuie să scoată din buzunare 120000 de lei. Oficialii din cadrul instituției declară însă că gradul de încasare este de doar 4,7%. «Gradul de încasare? Păi, cum să vă spun eu ca să mă înțelegeți mai bine? O spun direct, este în cădere liberă! Mereu și mereu aceeași problemă, oamenii fie contestă amenzile în instanță, fie le lasă acolo pînă cînd se prescriu» ne-a declarat comisarul șef de poliție Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița.

Alternativă nesatisfăcătoare La somația administrațiilor locale, instanțele de judecată îi pot obliga pe contravenienți care refuză să plătească amenzile la muncă în folosul comunității. Concret, dacă n-au plătit sancțiunile, cei amendați trebuie să curețe străzile orașelor sau parcurile într-o anumită perioadă de timp. Procesele se desfășoară însă pe perioade lungi de timp, iar o hotărîre judecătorească definitivă și irevocabilă în acest sens este greu de obținut. Anul trecut în Ialomița, doar 39 de contravenienți au fost obligați la muncă în folosul comunității de către instanțele judecătorești din județ. Restul, așa cum au făcut și ceilalți, au așteptat împlinirea termenului de 5 ani pentru ca amenzile pe care le-au primit să se prescrie, asemenea deciziilor instanței, definitiv și irevocabil...

19 Mai 2014, 05:15 (6606 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Șeful suspendat al Serviciului Rutier Ialomița rămîne în libertate
Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată
Comisarul Sorin Goagă, urmărit penal într-un dosar al Parchetului Județean

Comentariile cititorilor:


Cosma:
(20 Mai 2014, 11:49)
E inca una din ocaziile in care romanul poate sa profite de slabiciunea sistemului. Ii sta in caracter, ce poti sa-i faci. Tot asa cum si statul roman are obiceiul sa jupoaie toate pieile de pe cetateanul care ii permite asta. La pauza inca nu se cunoaste scorul.
geo:
(20 Mai 2014, 11:34)
Sa nu mai vorbim de ceteteni de etnie roma care au permise obtinute cum bine stim cu totii si care isi permit sa nu plateasca amenzile deoarece nu au nimic trecut pe numele lor.Deci de unde sa-i executi si ce sa le iei??????Sa le i-a permisul ...mama lor de delincventi! Sa vedem daca din autobuz sau maxi taxi mai au manele la maxim.
xyz:
(20 Mai 2014, 06:10)
Măi TOMI din câte știu eu TOMA ALIMOȘ era român și vorbea limba româna TU de ce îți permiți  să-l englezești sau ai uitat să vorbești românește. Du-te nene unde oi vedea cu oghii....................... și lasă-ne
mimi:
(19 Mai 2014, 18:38)
machedonul caraulani sta ilegal in blocul de garsoniere de langa spital destinat medicilor.ce masura luati??
Andi:
(19 Mai 2014, 11:16)
Mentalitatea care domina spiritele romanilor cinstiti si cu un inalt nivel de raspundere morala bine impregnat in ADN-ul lor inca de la nastere: daca merge si asa, da-i pace. Pacifica natie. De la pax romana ni se trage.
Fane:
(19 Mai 2014, 11:08)
Olandezii isi achita in proportie de 98 % amenzile iar bulgarii 68 %. De unde trag concluzia ca noi sintem mai cu mot.
Gigi:
(19 Mai 2014, 11:05)
Exista o propunere de modificare a Codului rutier care prevede masura suspendarii permisului de conducere in cazul in care contravenientul nu-si plateste amenda. Cea mai simpla si mai eficienta solutie. Greu le-a mai venit ideea. Pina s-o concretiza totusi profitati de ocazie si faceti-va planul la incalcarea normelor de circulatie.
Pami:
(19 Mai 2014, 10:46)
Infoiata dezbatere. Lasa ba, nu va mai dezbateti atit, politistul saracu din ce sa mai faca si el de o inghetata. Dai meleonu' si ai scapat de angarale. Nu-l dai, bine faci si lighioana-i la ei in ograda. Neam de descurcareti, asta sintem.
Tomi:
(19 Mai 2014, 10:40)
Doar nu vreti acum sa nu ne mai bucuram de avantajele democratiei. Ne fenteaza statul cu accizele lui, cu celelalte 2178 de taxe, cu economia nesustinuta, sanatatea la pamint, pensiile mizere, salariile rizibile, politicienii de rahat, coruptia desfrinata si noi sa nu ripostam nicidecum? Tot metodele haiducesti au cel mai bun efect. Cum ar zice Toma Alimosh: Screw you, stat roman!
Calin:
(19 Mai 2014, 10:27)
Asa ar trebui, sa le suspende permisul. Daca n-o contesta sau daca judecatorul hotaraste ca trebuie s-o achite si nu face acest lucru, permisul trebuie suspendat de drept. Citeva exemple din astea si opinia publica isi va modifica perceptia. buna idee. O sa i-o propun viitorului candidat la alegerile parlamentare din colegiul meu. M-am saturat de aceasta atitudine retrograda a soferilor tupeisti. Nu mai punem la socoteala ca au si prostul obicei de a da peste pietonii nevinovati pe trecerile rezervate lor. Dar, propun sa incepem cu ce e mai usor, amenzile. Pietonii sa se descurce si singuri.
Eugen:
(19 Mai 2014, 10:14)
Ia bagati inapoi amenzile penale, sa vedem daca mai cricneste cineva. O fi vorba aici si de drepturile omului, dar nici omul sa nu-si bata joc de statul suveran nu e bine. Ma indoiesc ca in Germania lumea isi permite sa scoata limba  si eventual sa arate si degetul obligatiilor legale de orice fel, fie ele si amenzi rutiere. Sint constrinsi in vreun fel sa-si achite obligatiile. Nu-i baga la puscarie pentru o amenda, dar nu mai pune la munca primariile si cu atit mai putin judecatorii, suspenda-i permisul sau talonul sau amindoua si sa vedem daca isi permite sa mai dea cu tifla. Daca iti permiti sa ai masina iti permiti sa platesti si greselile pe care le faci, iar daca nu, incearca sa nu mai ajungi in aceasta situatie.
Cornel:
(19 Mai 2014, 10:02)
Undeva cineva nu-si face treaba. In cazul cersetorilor si prostituatelor mai inteleg, n-au de unde sa plateasca, forteaza-i sa faca munca in folosul comunitatii daca poti. Dar cind e vorba de majoritatea contravenientilor, de soferi adica, de ce e nevoie de cinci ani ca sa-i faci sa achite o amenda? In cazul in care n-o contesta in instanta, ii trimiti somatie de plata si apoi il executi silit, gasesti tu ce sa-i iei din casa, o plasma, un foen, o gaina ceva. Daca o contesta, fie cistiga in cazul in care ea nu a fost sustenabila, fie instanta hotaraste ca trebuie platita sau o comuta in ore de munca si iar se declanseaza procedura executarii silite in caz de neplata. Nu cred ca sint necesari cinci ani ca sa parcurgi toate stadiile necesare achitarii datoriilor. Or fi soferii oți, avocatii șnapani, judecatorii foarte ocupati, dar intervalul de cinci ani e mai mult decit suficient pentru ca prescriptia sa fie doar un deziderat. Cel mai probabil e vorba de delasare, lene, insuficient interes din partea primariilor, sau poate o teama traditionala de a provoca dezaprobarea alegatorilor taxati intr-un fel sau altul, desi in acest caz este vorba de o sanctiune justificata, si de a fi mai putin receptivi cind e vorba de a vota alesii aflati la putere. Ideea e ca daca s-ar dori cu adevarat si fortele raspunzatoare s-ar mobiliza corespunzator, sursa aceasta de venit la bugetul primariilor, si care nu este deloc mica, ar putea fi recuperata in buna masura.