Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Camera de Conturi Ialomița a demonstrat

JAF FINANCIAR la Spitalul Slobozia

Cauza care duce la prăbușirea sistemului sanitar din Ialomița, din punct de vedere economico-financiar, este gestionarea frauduloasă a banilor pe care Ministerul de Resort îi acordă. Această ipoteză este demonstrată de Camera de Conturi Ialomița, ca urmare a rezultatelor ultimului control pe care oficialii instituției l-au realizat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Salarii plătite necuvenit, meditații particulare suportate din banii unității, deconturi pentru chirii și plimbări în străinătate din bugetul spitalului și contracte de sute de mii lei încheiate în urma unor licitații trucate. Aceste abateri s-au petrecut, potrivit Camerei de Conturi Ialomița, între anii 2011-2013, cînd spitalul din Slobozia era condus de medicul Vasile Olaru!

Radiografia bugetului Spitalului Județean de Urgență Slobozia
În perioada de timp care a făcut obiectul recentului control pe care Camera de Conturi Ialomița l-a întreprins la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, situația economico-financiară a unității medicale ar fi permis conducerii să poată achita la timp toate obligațiile fiscale. Toate acestea dacă ar fi gestionat corespunzător fondurile pe care Ministerul Sănătății, prin Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, le-a acordat spitalului din Slobozia. Potrivit informațiilor publice de pe site-ul unității,  secțiunea «Buget, venituri, cheltuieli», Spitalul Județean de Urgență Slobozia a avut un buget cuprins între 31,7 milioane lei și 53,2 milioane lei. Cifrele arată că fondurile ar fi fost mai mult decît suficiente pentru ca unitatea să-și desfășoare activitatea din punct de vedere economic și financiar fără probleme. În ciuda acestor aspecte, Camera de Conturi Ialomița arată că fondurile destinate Spitalului Slobozia au luat cu totul alt traseu. Codul penal o numește «deturnare de fonduri», iar noi îl numim «jaf financiar». Ziarul Independent a relatat în nenumărate ediții despre modul fraudulos în care s-au cheltuit banii publici destinați spitalului din Slobozia sub conducerea medicului Vasile Olaru. Astfel, în rîndurile de mai jos, vă prezentăm alte mijloace prin care doctorul Olaru, sub directa îndrumare a juristului Vasile Zamfir, a îngropat din punct de vedere financiar unitatea pe care a condus-o vreme de 3 ani. Detaliile surprinzătoare sînt scoase la iveală la 5 luni de la auditul Corpului de Control al Ministerului Sănătății, ai cărei reprezentanți, la fel ca și în cazul Camerei de Conturi Ialomița, au verificat situația unității între anii 2011-2013.

Cursuri de «mediator» plătite din banii spitalului
Seria dezvăluirilor privitoare la jaful financiar constatat la Spitalul Județean de Urgență începe cu juristul Vasile Zamfir. Auditorii Camerei de Conturi Ialomița care au efectuat recentul control la Spitalul Județean de Urgență Slobozia i-au dedicat juristului Zamfir un capitol întreg în Raportul de Constatare. Potrivit auditorilor, vreme de 2 ani, juristul s-a școlit pe banii spitalului. Astfel, din vistieria unității medicale acesta a cheltuit 15365 de lei pentru meditații particulare și cursuri de formare în profesia de «mediator». Iată cum explică situația Raportul Camerei de Conturi Ialomița: «(...) s-a decontat din bugetul spitalului participarea la cursuri de pregătire pentru admiterea în magistratură și curs de raționament logic (...), cursuri necesare pregătirii profesionale a viitorilor judecători și procurori». Banii au fost cheltuiți ilegal și... inutil în condițiile în care toate încercările juristului Zamfir de a deveni magistrat au fost sortite eșecului. Ultima dată cînd a susținut acest examen (aprilie 2013) s-a făcut de rîs într-un mod lamentabil reușind să obțină nota 4,30! Tot despre juristul Zamfir trebuie adăugat și faptul că a primit fonduri ilegale prin demararea în cadrul unității medicale a programului de screening pentru depistarea cancerului de col uterin. În motivația plății, Zamfir a prezentat documente potrivit cărora ar fi desfășurat activități în cadrul programului. Plăți salariale ilegale în baza aceluiași program național au fost efectuate și către Florentina Nae, directorul de îngrijiri medicale al Spitalului din Slobozia, precum și către Lucreția Mircea, șefa de personal a unității medicale. Valoarea prejudiciului în acest caz însumează 17436 lei. «În cazul Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a constatat că, în anul 2013, din bugetul programului național de depistare precoce activă a cancerului de col uterin au fost achitate lunar drepturi salariale (...) directorului de îngrijiri, consilierului juridic și șefului de birou Resurse Umane pentru că ar fi desfășurat activități în cadrul programului, deși nu există dovezi pentru evidența timpului efectiv de lucrat», specifică auditorii Camerei de Conturi Ialomița.

Medicul Andrei Tron s-a plătit singur cu 48 mii de lei
Despre medicul Andrei Tron, directorul medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Camera de Conturi Ialomița precizează că «a beneficiat necuvenit de sporul pentru condiții deosebit de periculoase  în procent de 75% și de sporul pentru condiții deosebite în procent de 15%, calculat la salariul de bază pentru funcția de director, în condițiile în care prin actul de numire în funcție (...) nu au fost stabilite astfel de sporuri». Respectivele sporuri i-au fost acordate ca urmare a faptului că el ar fi prestat activitate medicală în cadrul Unității Primiri Urgențe a Spitalului.  Potrivit auditorilor Camerei de Conturi Ialomița, sporurile salariale au fost calculate la salariul de bază al doctorului Tron pentru funcția de manager interimar, salariu care în anul 2013 era de 7,7 mii lei lunar. Prejudiciul pe care doctorul Tron l-a creat prin acordarea sporurilor salariale ilegale a fost de 48 mii de lei. Continuăm să dezvăluim date din raportul auditorilor și vă precizăm faptul că, în aceeași perioadă, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a cheltuit ilegal 206369 de lei pentru chiriile medicilor. Astfel, reprezentanții Spitalului Slobozia au dezvoltat un sistem prin care se plăteau din bugetul unității bani pentru chirii unor persoane fizice, iar chiriașii locuiau gratis în respectivele locații. Potrivit Camerei de Conturi Ialomița, medicii puteau închiria apartamente sau garsoniere doar în blocurile ANL! Mai mult, Spitalul Slobozia a plătit 1300 lei pe lună, timp de un an, pentru un angajat care nu a venit la serviciu nici măcar o zi! Respectivul era angajat în baza unei convenții civile pentru a ocupa funcția de operator calcul statistică. În cazul acestuia prejudiciul care s-a creat a fost de 15,6 mii de lei...

Licitațiile trucate atentează la bugetul spitalului
Raportul Camerei de Conturi Ialomița oferă o imagine de ansamblu și asupra contractelor pe care Spitalul Județean de Urgență Slobozia le-a încheiat cu diverși agenți economici. Depășim scandalul legat de firma Andalex Constanța, pe care și de această data auditorii au considerat-o vinovată pentru fraudarea bugetului unității medicale, și vom trece în revistă alte situații similare. De pildă, societatea SC Rodisil Impex SRL a reușit să păcălească sistemul și să beneficieze de un contract pentru închirierea spațiilor din interiorul spitalului redus la jumătate. Astfel, de la 21 euro/mp, societății i-a fost scăzut prețul chiriei la 10 euro/mp, totul printr-o inginerie legislativă pusă la cale de juristul Zamfir. O altă inginerie descoperită de Camera de Conturi Ialomița la Spitalul Județean de Urgență Slobozia este atribuirea prin achiziție directă a unui număr de 7 contracte pentru lucrări de întreținere în spital societății  SC Tehnomini Construcții SRL Slobozia. Auditorii au descoperit faptul că procedura de atribuire a acestui serviciu ar fi trebuit să facă prin sistemul «cerere-ofertă». Cazul a intrat și în atenția Autorității Naționale pentru Monitorizarea și Reglementarea Achizițiilor Publice (ANRMAP) care a considerat că unitatea medicală a încheiat aceste contracte în mod ilegal. Prejudiciul creat în acest caz se ridică la valoarea 176588 lei.

17 Iunie 2014, 12:20 (11318 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Papagalii Marianei Iancu
Juristul Vasile Zamfir cere anularea concursului de manager organizat la Spitalul Slobozia
Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia
SANITAS face trafic de influență pentru protejarea angajaților PFA
Spitalul Județean Slobozia, vaca de muls a tandemului Olaru-Zamfir

Comentariile cititorilor:


Oprea:
(10 Iulie 2014, 14:02)
NAE FLORENTINA este o mare pacoste! Trebuie pusă la punct!!
eu:
(10 Iulie 2014, 10:28)
ceea ce este cel mai grav este ca mor oameni cu zile acolo... infectii pe operatii simple limbaj total neadecvat
ANDREEA:
(23 Iunie 2014, 08:30)
Si ce s-a intamplat? Au fost concursuri...s-au ocupat posturi de infirmiere in Policlinica si...au fost mutate pe Sala de operatii!! Cine e autorul ....dna Nae!! Bravooo! felicitari! Pana acum ati tinut-o pe cea de la Arhiva angajata ca infirmiera iar acum alta!!! Ati schimbat CE????Rusine!
oana:
(20 Iunie 2014, 22:50)
Pt DENUNTATORUL DE SPAGARI....permiteti-mi sa va contrazic,o sa dati.o sa faceti tot ce este omeneste posibil ca sotia dvs si bebe sa fie bine,o spun din experienta,sa le vedeti pe asistente si medici ce bot fac daca nu-i ungi cu ceva si apoi o lasa sa se chinuie,si ar fi pacat.SUNT NESIMTITI APROAPE TOTI DIN SISTEM !!! Spun aproape toti pt ca mai se gasesc si oameni cu suflet!!! Asa ca ...mare grija !!
Bingo:
(19 Iunie 2014, 12:08)
Eu v-am mai zis cu ceva timp in urma ca toata clica,in frunte cu Zamfir ala ar trebui bagati la racoare,dar nimeni nu ia nicio masura,nimeni din organele abilitate ale statului nu se autosesizeaza.Poate acum dupa raportul Curtii de Conturi sa se miste ceva in acest sens.Felicitari lucratorilor Camerei Curtii de Conturi Ialomita care au confirmat oficial ceea ce v-am spus cu ceva timp in urma, jaful de la spital nu mai trebuie tolerat ,bolnavii nu trebuie sa mai sufere ,sa-si cumpere din bani proprii medicamentele necesare.Sa plateasca: Nea Vasile si Zamfir ,si binenteles toata clica  lor, confiscarea averilor ,asta le trebuie ,pe langa puscarie.
Denuntator de spagari:
(18 Iunie 2014, 18:57)
Vaii !! Cati bani au deturnat nenorociti astia !!!  Luna asta  sau cealalta trebuie sa nasca nevasta-mea si daca vreun doctor fereasca-l Sfantu va cerere spaga i-l denunt. In buzunar si eu si sotia o sa tinem telefoanele pe inregistrare ,,,,cum a pomenit de spaga poc i-l inregistrez si la Sfantul DNA ma opresc. Traiasca DNA-ul scaparea si nadejdea celor care nu au de unde sa dea spaga.  Ati auzit d-nilor Doctori ? Da ? deci atentie .
oleee:
(18 Iunie 2014, 16:57)
lasati  ca se intoarce "tatutzu " la conducerea spitalului si sa vedeti voi, astia care scrieti ce o sa patiti! nu a furat nimic, a facut doar bine la lume
dada:
(18 Iunie 2014, 16:57)
Dupa 5 luni s-a sesizat cumva parchetul sau alta institutie? Vaca bugetara  v-a fi mulsa in continuare...... Daca un taran fura un sac de porumb sau o gaina in 2 zile era judecat.Ce sa mai zici LEHAMITE si SCARBA in tara lui basescu voda.
Ialomita judet rosu:
(18 Iunie 2014, 10:20)
Se pare ca pt unii,inapoierea noastra (din tote punctele de vedere tinand cont de pozitia a treia din coada celor 41 de judete) se datoreaza lui Basescu-Udrea-Videanu-etc, nu faptului ca PSD troneaza feuda ialomiteana de zeci de ani. Tot asa se justifica si plagiatorul national,micul Pitulescu,ca nu poate, ca el ar vrea,dar sa dispara mai intai Basescu... Astia chiar ne cred idioti?
altceva:
(18 Iunie 2014, 06:13)
nu se intimpla nimic pentru ca ne-am obisnuit cu aceasta coruptie generalizata si nu luam atitudine nici macar in ziua votului. analizati rezultatele din tot sudul tarii si intrebati-va de ce Ardealul o fi alta tara, pur si simplu, in timp ce noi asteptam sa ne scape altcineva de cei preocupati doar de c sa-si puna la adapost de munca generatiile viitoare. intrati pe comisarul.ro si cititi cat de departe s-a ajuns 
SORIN:
(18 Iunie 2014, 05:54)
Cu câțiva ani în urmă, când scriam despre medicul Tron și familia că sunt niște "escroci liberali", am fost catalogat în fel și chip de d'alde "mike". De la o vreme-ncoace observ că acei mari susținători ai famigliei Băsescu-Udrea-Videanu-Berceanu ș.a., au amuțit, mai ales după "separarea" unora  de marele luptător anticorupție, escrocul dement și fără scrupule de la Cotroceni, Traian Băsescu, secondat de Kovesi, Morar și alte elemente de excelență din Justiția română. Ce să mai comentăm despre Slobozia, un oraș de rahat, din toate punctele de vedere, mai ales din punct de vedere al manageriatului instituțional.
Viorel:
(18 Iunie 2014, 05:29)
Ati auzit ca s-a intamplat ceva in urma acestui control? Toti sunt bine, mersi. Si d-na Nae tot asistenta sefa!!!!!, cea mai "desteapta din spital", juristul Zamfir " hahaie" pe holurile spitalului, si binenteles "d-nul manager" este cel mai tare din parcare. Pana nu va fi data afara toata "clica" nu se va intampla nimic. Pestele de la cap se impute, asa ca Ciuperca ii tine in brate pe toti.
nr 1.:
(17 Iunie 2014, 22:10)
Lasa ca au furat si altii si tot bine va fi....câini latra ursu merge..:)))
Ursul pacalit de vulpe:
(17 Iunie 2014, 18:44)
Deci, spitalul "a muncit" pentru Olaru, Tron, Zamfir, tanti Lucretica, madame Nae, cea priceputa in toate... Si totusi nu se intampla nimic...