Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Lecția de înot de la Laguna Blue

Lecția de înot de la Laguna Blue

La 7 kilometri de Slobozia, în plină iarnă, singura piscină acoperită cale de trei județe în orice direcție, funcționează la întreaga capacitate. Oferta e diversificată, serviciile sînt la standarde europene, iar cei 10 mii de beneficiari care au trecut pragul acestui resort în cei 2 ani de cînd și-a deschis porțile, sînt dovada că se poate face turism și în extrasezon. Însă motivul pentru care am trecut pragul Laguna Blue în plină iarnă este altul. În fiecare luni și marți, cele 3 piscine ale Centrului sînt asaltate de copii de toate vîrstele, dornici să învețe să înoate. Independent a decis să mediatizeze acest fenomen, imposibil de imaginat pînă acum, dar și oamenii care l-au făcut posibil grație seriozității și exemplului personal.

Ora de înot
Ora de înot la Laguna Blue începe la orele 17,00, dar copiii vin mai devreme. Au vîrste cuprinse între 4 și 12 ani, cască, ochelari de protecție și, musai, prosop. Se așează cuminți în șezlonguri și așteaptă fluierul instructorului. Andrei are 6 ani și vorbește graseiat. «Îmi place să vin aici ca să fac mușchi. M-a adus tati, ca să mă distrez. Îmi place aici că vin copii și mă împrietenesc cu ei. În apă îi întrec pe toți, că mă țin de bară!». Bianca Maria are 8 ani, vine aici de iarna trecută și a învățat tot ce se poate învăța despre înot. «Îmi place mai mult înotul decît handbalul sau baschetul. Am învățat să înot în mai multe feluri și nu-mi mai e frică de apă. Nu e greu, e distractiv...». Pe Isabela aveam să o descoperim mai tîrziu, în apă, cîntînd în legea ei și bălăcindu-se fericită: «Vin de o lună de zile. Îmi place, e distractiv. Fac bolboci, înot cu bagheta, mă joc cu copiii. Dar e prea puțin, eu vreau mai mult. Să știți că eu fac și karturi, iar în februarie o să mă înscriu și la dansuri. Odată m-am bușit cu kartul, dar n-am pățit nimic, că nu mergeam tare...». La 17,00 fix, Bogdan, instructorul de înot, fluieră și copiii se aliniază ață în fața piscinei. Dau «bună ziua» militărește și sînt invitați să se încălzească. Gimnastică, genuflexiuni, sărituri în bazinele mici, mersul piticului prin apă, pluta... După un sfert de oră clasa se împarte în două grupe. Începătorii rămîn în bazinul mic, «la baghetă». Bagheta e un cilindru lung, de plastic, care îi ajută să-și păstreze echilibrul în timp ce înoată. Cei mari cer placa și intră în bazinul mare. Un sfert de oră de înot, în trei stiluri, cu placă ajutătoare. Asaltat din toate părțile, Bogdan se transformă în titirez. Aici ajustează ochelarii pentru înot, dincolo îndreaptă ținuta unui copil începător, în bazinul mare organizează un concurs, un copil cere în brațe, altul cere la baie, toți cer să înoate. Ultimul sfert de oră e pentru distracție și socializare. Locul înotului e luat de jocurile în apă. Copiii sînt bucuroși de atenția care li se acordă, fericiți că se pot bucura de apă, dornici să fie împreună. Ora de înot se termină întotdeauna prea devreme. La plecare, copiii salută din nou militărește. «La revedere, clasă!». «La revedere, Bogdan!».

Înotul ca sport de iarnă
Bogdan Lupu s-a alăturat proiectului inițiat la Laguna Blue încă de la început, în urmă cu 2 ani. A înotat împotriva curentului și a reușit să ofere copiilor interesați de înot, în locul unor ore plicticoase, ceea ce pretențios numim educație non-formală: «Încă de la început am decis că nu contează vîrsta cursanților și nivelul lor de pregătire, atîta timp cît facem mișcare și socializăm. Chiar obișnuiesc să glumesc, spunînd părinților că podiumul pentru campionatele mondiale și olimpice sînt ocupate. De aceea, repet, cel mai important lucru e să facem mișcare și să socializăm. Este o alternativă reală la computerul de acasă și la gadgeturile de tot felul care au inundat viața copiilor noștri. Aici am văzut copii de 12 ani care reînvață să se joace și să comunice cu copii de 4-5 ani. Este o reușită cu care ne mîndrim și pe care o vrem extinsă!» ne-a declarat instructorul Bogdan Lupu. Pentru cei interesați de cursurile de înot, înscrierile se pot face la numărul de telefon 0374/900.261. Pentru prima oră, copiii au nevoie de cască, ochelari, aripioare, prosop și papuci de plajă. Dat fiind suscesul proiectului, Bogdan, alături de conducerea Complexului Hotelier Ialomița, a luat decizia de a organiza cursuri de înot pentru adulți. «O să spuneți că nu-i adevărat, dar există cerere. Mereu am fost întrebați în ăștia 2 ani... Dar ne-a fost greu să luăm o decizie. Pînă cînd, prin luna decembrie, am avut o solicitare de la o firmă. Ne-au întrebat dacă pot plăti un curs de înot pentru angajați... Ne-am gîndit și am spus: de ce nu?» ne explică Bogdan decizia de extindere a ofertei. Chiar dacă nu oferă cursuri de înot și în timpul săptămînii, Laguna Blue își deschide porțile zi-lumină pentru toți cei interesați să petreacă o după-amiază de iarnă într-un jacuzzi, ori să beneficieze de cele 4-5 tipuri de saună existente, ori, pur și simplu, să se bucure de un cocteil în intimitatea barului de deasupra piscinei...

Un proiect de 1 milion de euro Resortul Laguna Blue aparține Complexului Hotelier Ialomița, condus de către Liviu Ionescu. Acesta ne-a declarat că este bucuros de succesul de care se bucură investiția făcută aici: «Este, din cîte știm noi, una dintre cele mai mari piscine acoperite din țară. Mai există două asemănătoare, la Brașov și la Deva. Iar cea de la Brașov este realizată după proiectul Laguna Blue. Ce pot să vă spun? Mă bucur că am reușit, alături de autoritățile locale, să promovez o investiție care să se bucure de un succes atît de mare. Spun asta pentru că, în cei 2 ani de activitate, am constatat că vin oameni din toate județele din jur. De la Călărași, cei mai mulți, dar și de la Brăila, și de la Galați... Și, spre surprinderea mea, chiar și de la București, pentru că prețurile noastre sînt mai mici, iar serviciile oferite sînt de mai bună calitate!». Valoarea estimată a investiției depășește un milion de euro și este cea mai mare investiție privată din turismul balnear de la Amara. Cea mai bună soluție pentru a profita din plin de oferta Laguna Blue o reprezintă «Week-end-ul Laguna Blue», alegere care presupune cazarea la hotel pentru o noapte. Astfel, cei interesați pot profita din plin de saună, de hammam, de grota cu apă fierbinte, sau de dușurile scoțiene incluse în oferta de 50 de lei, prețul unei zile întregi petrecute la piscină. Complexul Hotelier Ialomița intenționează să extindă gama de servicii turistice oferite potențialilor clienți prin susținerea unui proiect mai amplu, intitulat «Amara Winter». În acest fel, susține Liviu Ionescu, Amara ar putea deveni o destinație turistică și pe perioada iernii, oferind celor interesați de petrecerea concediului, o alternativă la stațiunile turistice montane, extrem de aglomerate în perioada de iarnă.

27 Ianuarie 2015, 16:05 (14301 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Bazele de tratament din Amara au nevoie de turiști
157 de persoane, în izolare la Hotelul «Ialomița» din Amara
Plajă cu acces restricționat în stațiunea Amara

Comentariile cititorilor:


ZAHARIE:
(13 Iunie 2021, 23:58)
(...), COMPLEXUL LAGUNA BLUE  ESTE AL CASEI DE PENSII, DE UNDE AI SCOS CA ESTE CEA MAI MARE INVESTITIE PRIVATA ??? CASA DE PENSII ESTE STAT.
TOT COMPLEXUL HOTELIER IALOMITA ESTE DE STAT, INCLUSIV LAGUNA BLUE
Dora:
(8 August 2017, 08:53)
In complexul acesta nu se da bon fiscal? Ba ca nu merge sistemul informatic, ba ca-i blocata casa, ba e inventar..... 4 zile la rand nu mi-au dat bilet la intrare la acest complex. Astia fac evaziune fiscala. ANAFule unde esti?
Cristina:
(20 Decembrie 2016, 23:27)
Am fost cu copilul in piscina acestui complex. Jeg. Apa cu tone de clor -copilul a facut intoxicatie cu clor.
Prin zona se plimba directorul Liviu Ionescu si ne mintea ca totul este in regula. Complexul este al casei de pensii....nu se poate sa aiba asa conditii jegoase. 
Onete:
(4 Octombrie 2016, 15:13)
 Sa se mai incalzeasca apa, este rece. Este si super jegoasa, are ciupercute prin bazin.
Ionescu isi bate joc de clienti.
giculete:
(2 August 2016, 23:36)
Apa jegoasa, mizerie pe gresie,  atitudine de doi bani a directorului Ionescu Liviu. Jalnic individul. 
OANA:
(2 Februarie 2015, 12:21)
 APA ESTE RECE.MAI PUNETI NISTE GRADE IN TERMOMETRE.RACESC COPIII!!!!!! IN REST NE PLACE.
Gigi:
(29 Ianuarie 2015, 14:48)
Intelegeam sa l laude tac'su la Antena Slobozia dar la voi aveam pretentii........
inotator:
(28 Ianuarie 2015, 19:17)
Care STANDARDE EUROPENE??? Apa este FOARTE RECE!!! Daca te duci la piscina in zile lucratoare cam pe la ora pranzului si esti chiar primul, de abia atunci dau drumul la caldura! Apa este GHEATA! Penibil! Am mers de 4 ori,am considerat ca este o simpla intamplare, dar nu, este REGULA la ei sa isi bata joc de oameni!  RUSINE!
EA :
(28 Ianuarie 2015, 11:52)
APA ESTE RECE !!!!!  NU MAI MERGEM 
Vas:
(28 Ianuarie 2015, 11:34)
daca ati încălzii si apa in bazin ar fii perfect..:)
el:
(27 Ianuarie 2015, 19:56)
apa tot rece este? si uscatoarele de par defecte.