Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Războiul politic pentru Slobozia a început

Fumigenele electorale ale PNL Ialomița

Războiul politic pentru Slobozia a început

Slobozia reprezintă una dintre mizele principale ale alegerilor locale din 2016. Deși ruinată financiar, capitala județului Ialomița reprezintă un trofeu pe care fiecare partid politic local și-l dorește în panoplia sa. Din păcate, niciunul dintre aceste partide, nici măcar PSD, nu are un vînător, pardon, un candidat suficient de carismatic pentru a obține acest trofeu. Pentru a compensa acest handicap, PNL lansează pe piață candidaților locali, sub paravanul unei competiții interne, cîteva nume. Dintre cei nominalizați, susține conducerea partidului, cel care va fi cel mai bine plasat în sondaje va fi confirmat oficial în funcție la 1 august 2015.

Un context politic penal
Nominalizarea candidaților pentru fotoliul de primar la Slobozia se dovedește a fi mai dificilă decît părea la începutul acestui an. Împinși în corzi de procesele în care sînt implicați (plus investiția falimentară din Piața Revoluției!), primarul Alexandru Stoica și viceprimarul PSD Valentin Băcanu nu reprezintă, deocamdată, soluții politice «curate». Pe de altă parte, nici PNL nu este ușă de biserică. Săptămîna trecută primarul Constantin Sava de la Urziceni a dat cu subsemnatul la Parchet pentru «instigare la abuz în serviciu», iar viceprimarul orașului Fetești, condus tot de un primar PNL, este suspect într-un dosar de «fals intelectual» și «complicitate la abuz în serviciu». Despre candidații celorlalte partide, indiferent care, este prematur să vorbim. Și inutil, credem noi, în condițiile în care candidați precum Radu Paros sau Mădălin Teculescu, nume vehiculate în anii din urmă, susțin că nu sînt interesați de această competiție.

Candidații PNL mor speranțe
În acest context, nominalizarea publică a candidaților PNL, «din cadrul competiției interne», săptămîna trecută, este catalogată drept «o fumigenă electorală». Deloc surprinzător, pe listă apar numele lui Cezar Zamfir și Gabriel Ioniță. Acesta din urmă însă, susțin surse din cadrul Organizației, a spus doar că «se mai gîndește» dacă va candida în competiția internă, într-o încercare politicoasă de a refuza implicarea sa. Surprinzător este faptul că președintele PNL, Ioan Martin, cel care săptămîna trecută declara că este interesat și de o eventuală candidatură la Primăria Slobozia, se mulțumește acum să concureze intern doar pentru o funcție de consilier județean. «Nu e nimic ciudat. Mă gîndesc serios la retragere. Acesta este motivul pentru care nu mă regăsesc pe listă. Și-apoi, așa cum am mai spus-o, nominalizarea candidatului depinde de rezultatele sondajelor care se vor face. Cel mai bine plasat va deveni candidatul oficial al PNL!» a declarat Ioan Martin.

Marginalizații de la PD-L
În mod surprinzător, lista de candidați pentru Primăria Slobozia, făcută publică de către PNL, conține doar numele unui fost pedelist. L-am întrebat pe consilierul local Gigi Manea, fost președinte al Organizației PD-L Slobozia, cum își explică acest aspect. «Nu-mi explic în niciun fel. Și eu mi-am anunțat intenția de a candida! Dacă aflu sau doar mi se pare că sondajele sînt trucate ca să iasă unul sau altul, atunci mă retrag din partid! Și nu e exclus să candidez ca independent sau din partea altui partid. Dacă rezultatele sondajelor vor fi corecte, atunci sînt dispus cu dragă inimă să susțin orice candidat care poate învinge PSD. Eu cred că numai o alianță a partidelor de Opoziție va putea scăpa orașul de PSD!» a declarat acesta fără să poată detalia cum ar putea apărea «sondaje trucate». Declarația lui Gigi Manea, ca și declarațiile publice ale altor «foști» membri PD-L, confirmă existența unor disensiuni insurmontabile în cadrul filialei și absența unei soluții politice viabile pentru alegerile din 2016.

28 Iulie 2015, 16:35 (5176 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
PSD a recucerit Ialomița, Mocioniu l-a învins pe Martin la Slobozia
3 probleme-3 soluții pentru Slobozia
Ionașcu, arbitrul alegerilor locale din 2016
Ialomița: 208 candidați pentru administrațiile rurale
Ialomița caută primari pentru alegerile din 2016

Comentariile cititorilor:


lili:
(1 August 2015, 11:45)
un om bun pentru a candida e domnu zanfir cezar e un om corect cu mult bun simt un om care poate face ceva pentru oras cit a fost vice nu iau dat voie stoica si bacanu sa se afirme lau marginalizat le era frica ca le ia locu
andu:
(30 Iulie 2015, 16:37)
Nu putem noi hotari ce sa faca Dl Ionita si nu putem sti acum unde ne-ar fi noua mai de folos. Cert este ca reprezinta cel mai bun produs local, daca mi se permite asa o expresie. Insa, de un intelectual adevarat, om de mare omenie si un politician onest are mare nevoie si primaria.   
ADRIANA:
(30 Iulie 2015, 11:31)
Lăsați-l în pace pe prof. Ioniță Gabriel! Avem nevoie de profesori ca el! Bănuiesc că și dânsului i s-a calmat entuziasmul in politică! La catedră îi stă cel mai bine. După ce că nu mai avem adevărați profesori, se duc cei buni în politică! Satisfacții? Nu. Mocirlă? Politica e toată împuțită. E de ajuns că Barcari e mare politiciană manipulată. Domnul Ioniță G.să rămână profesor!
slobozean:
(30 Iulie 2015, 09:03)
PNL ule daca vrei sa castigi , cautati ceva mai serios , gen prof ionita, daca va respectati.
ion:
(29 Iulie 2015, 10:39)
Vai De Noi! Nu avem oameni politici care sa ne reprezinte. Care partid? Ce partid? Avem noi asa ceva?
SORIN:
(29 Iulie 2015, 10:11)
Nu știu dacă a fost chelner la Iulică, știu că a fost angajat la 'nea Gicu Ene, la Malu. De fapt nu asta e important, fiindcă și la nivel național mulți analfabeți au ajuns în funcții-cheie, după ce au "terminat" jdemii de facultăți. În ceea ce-l privește pe Gigi Manea, nu cred în antipesedismul său. Este așa, de fațadă, pentru cei ce nu știu cât e de cameleonic. Totuși, este un "băiat bun", față de alde Radu Paroș, un gargaragiu sadea, zis și Mihăiță. Surprinderea mea este refuzul ex-prefectului Teculescu de a candida la Primăria Sloboziei. Cred că ar fi un contracandidat redutabil pentru oricare din cei al căror nume se vehiculează nesigur deocamdată.
copil:
(29 Iulie 2015, 09:03)
Vă uitati in gura ăstuia. Credeti că a mai crescut intelectual de la nivel de chelner la nea Iulica? Vrea orice, numai sa fie. Săracul! Aici este vointa,nema putirinta.