Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PNL nu are candidat pentru Slobozia

În 2016, ca în ultimii 25 de ani

PNL nu are candidat pentru Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, deputatul Gheorghe Tinel, copreședintele PNL Ialomița, a anunțat că are o listă de 38 de candidați pentru primăriile ialomițene. Candidatul pentru Slobozia nu figurează pe această listă. Surse din interiorul Organizației confirmă faptul că cel mai bine plasat în sodajul intern comandat de PNL Ialomița este consilierul local Gabriel Ioniță.

Tinel bate polica-n pive
Vineri, 15 ianuarie 2016, la noul sediu al PNL Ialomița, deputatul Gheorghe Tinel a susținut prima conferință de presă a începutului de an. Singura informație utilă furnizată de către deputatul ialomițean o reprezintă nominalizarea pe listele interne pentru Ialomița a 38 de candidați. Gheorghe Tinel a declarat că procesul de recrutare a candidaților este în curs, iar pînă la sfîrșitul acestei luni listele vor fi complete. «PSD are o mare problemă în a identifica candidați căștigători. Vom cîștiga orașele și majoritatea localităților în care am nominalizat deja candidații... În rest, ne luptăm! Avem șansa de a smulge Ialomița de sub controlul politic al PSD anul acesta. Întotdeauna Partidul Național Liberal are cel puțin două alternative pentru fiecare situație în parte. De-aceea ne-am unit două partide, ca să avem soluții...» a declarat Gheorghe Tinel. Surse apropiate filialei acreditează însă ideea unei iminente scindări a Organizației. Potrivit acestor informații, nici membrii fostului PD-L și nici cei ai PNL nu sînt dispuși să coopereze în cadrul viitoarei campanii pentru alegerile locale. Cea mai dificilă situație se va înregistra la Slobozia, acolo unde nici pînă la acest moment nu a fost identificat un candidat viabil.

Martin, condamnat să candideze
Prezent la conferința de presă, copreședintele PNL Ialomița, Ioan Martin a declarat că, dacă se va decide nominalizarea sa în cursa pentru Primăria Slobozia, nu va ezita să candideze: «Slobozia este un oraș aproape falimentar... Orașul are o situație catastrofală din punct de vedere financiar. Dacă se merge pe actuala pantă cu ratarea proiectelor la 30 iunie, Slobozia intră în faliment. Dar avem soluții de management, ne angajăm în lupta asta și credem că putem să punem orașul pe calea cea bună. Dacă se va decide ca eu să fiu cel care candidez, voi cîștiga!». Declarațiile lui Ioan Martin sînt contrazize însă de rezultatele sondajului intern. Reamintim că PNL a comandat unei firme specializate un sondaj în urma căruia să fie identificat candidatul PNL cu cele mai mari șanse la cîștigarea alegerilor locale la Slobozia. Pe listă s-au număra copreședinții PNL Slobozia, Gigi Manea și Cezar Zamfir, Ioan Martin și Gabriel Ioniță. Fost director al Școlii nr. 2 din Slobozia și consilier local, acesta din urmă este (potrivit unor surse interne Organizației) cel mai bine plasat. Din păcate, Gabriel Ioniță a declinat în repetate rînduri oferta PNL de a candida în cursa pentru fotoliul de primar al Sloboziei.

Partidul Primarilor s-a născut mort! În luna decembrie 2015 și la începutul acestui an, ca urmare a impunerii de la centru a copreședintelui Gheorghe Tinel, ex-primarii PD-L s-au revoltat, amenințînd că vor constitui un partid al primarilor. Potrivit planului inițial, din acest partid ar fi urmat să facă parte primarii din fostul PD-L, primari PNL, primari independenți și chiar cîțiva primari PSD nemulțumiți de statutul din cadrul propriului partid. Inițiativa a eșuat însă înainte de a se concretiza într-o formă juridică legală. Potrivit unor informații din culise, nucleul dur al viitoarei formațiuni al cărui scop declarat era «desprinderea de sub controlul conducerii centrale», s-a împotmolit la nominalizarea președintelui. Pentru deblocarea conflictului deschis dintre primarii revoltați și deputatul Gheorghe Tinel, zilele acestea este așteptat de la București un sol de pace. Vom reveni cu amănunte!

22 Ianuarie 2016, 16:15 (9650 vizualizări - 50 comentarii)

Citiți și:
Tinel e director în Minister
Gheorghe Tinel susține că PSD va defila cu Alexandru Stoica la alegerile din 2020
Ialomița îl susține pe Gheorghe Tinel

Comentariile cititorilor:


marinica:
(26 Ianuarie 2016, 11:05)
degeaba m-ai sapat Tinele, lumea si-a dat seama ce h(r)am porti si n-ai nici o sansa 
LENUTZA:
(26 Ianuarie 2016, 11:03)
nu tinele, nu ca sa aveti solutii ati unit partidele ci ca sa va ascundeti voi portocalii compromisi dupa membrii pnl curati . si in loc sa va traga ei in sus , o sa-i trageti voi in jos.
forever young:
(26 Ianuarie 2016, 10:03)
Eu sunt un tanar frumos si liber si nu mai vreau sa revina fostii basisti la  putere.
Gica:
(26 Ianuarie 2016, 08:42)
-CE AVEM NOI AICI!? -Numai postangii inteligenti oameni cu experienta de viata,consilierii online ai tuturor timpurilor. 
exces pentru exces :
(26 Ianuarie 2016, 08:29)
ala a fost raspunsul la afirmatia ta ca basescu , udrea si boc nu au condus ialomita. ba au condus-o prin acest cretinel care a dat gravidele afara din serviciu ca sa-si puna lingaii lui si a impus la deconcentrate niste nulitati pe post de conducatori doar ca sa-i mulga. 
@haimanaua:
(26 Ianuarie 2016, 06:08)
Am crezut ca are ordin sa nu mai fure el.Sau ma rog,sa nuai ceara de la cei pe care ii pune in functii.Ti el ca orice fost comunist batran nu are lecuire.
FARA COMENTARII:
(25 Ianuarie 2016, 17:38)
DE UNDE SA SCOATA CANDIDATUL? PNL VA FI INCALECAT DE PDL  IAR ASTA MICU  INCHIS LA CULOARE CARE STA NUMA  LA TELEVIZOR  VA PUNE UN PURADEL DE AL LUI DE LA BARBULESTI CARE I-A LIPIT AFISE 
haimanaua:
(25 Ianuarie 2016, 15:39)
Ba voi din ialomita va meritati soarta cu varf si indesat. V_ati vandut votul pentru galeti goale primite cadou va curgeau balele cand faceati caoada pentru a primi un mic din carne alterata. Ati facut din banii vostri case primarilor psd ati cumparat din banii vostri garsoniere si apartamente in capitala pentru fetele primarilor ati platit excursii prin olanda pentru copii lor voi stayi cu fundul in sus tragand de sapa la porumb. Ho si acum o dati cu Hotul cretinel. Cascati bai ochii si vedeti de cati ani sunteti sub domnia psd. Faceti ba parul mare golanilor si ramaneti cu barfitul pe la coltul ulitei ata stiti. Desteptati va baaa.Tinel are ordin de la centru sa opreasca sobolanii batrani sa nu mai fure. Va pup ialomiteni cu ciunga in par
Mary:
(25 Ianuarie 2016, 14:44)
      Adica, nu s-a gasit un prost sa fie scos in fata cum a facut psd?! Cum?... nu mai sunt prosti?! S-au desteptat toti peste noapte?! S-au operat de prostie si acum sunt toti tehnocrati, iar astia nu se baga. Exclus! Cand este vorba de prostie sau de prosti, calci pe ea, respectiv pe ei, ca pe dude in Slobozia.  - Sandule, daca nu te condamna, mai candideaza o data, la ambitie sa ne arati ca poti!!
toc sou:
(25 Ianuarie 2016, 12:00)
Daca Gheorghe Tinel impreuna cu fostii pedelisti ajung la conducerea PNL, s-a zis si cu partidul asta cum s-a ales praful si de pdl. PSD-ul poate sarbatori victoria fara sa miste un deget 
axinteanu:
(25 Ianuarie 2016, 11:22)
La Axintele a făcut varză organizația locală, nici actualii consilieri nu mai vor să candideze. La alegerile locale de anul acesta dau scris că nu vor scoate mai mult de 2 consilieri, la primar nici prin gând să nu le treacă!
[email protected]:
(25 Ianuarie 2016, 10:29)
mai citeste odata postarea mea si spune-mi unde am zis ca "iliescu si nastase au condus ialomita". Am mentionat psd-stii catastrofe la nivel national si local-in paranteza. Te grabisi ca psd-istul la beciul domnesc..
albinuta:
(25 Ianuarie 2016, 10:14)
tinel asta nu e ala care se pricepe la absolut orice pe orice canal ? pe ce program dai tot peste el dai.mai bine se face moderator si lasa politica pe mana unor tineri frumosi si liberi, asa cum vrea tot poporul
mircea:
(25 Ianuarie 2016, 09:42)
@gogu, o sigura precizare, pnl-ul (pdl), nu mai este deloc in opozitie de cand presedintele are guvernul lui, dupa cum vezi, doti pdl-isti au inflorit ca buruienile...
gogu:
(25 Ianuarie 2016, 08:25)
Nu mi-e rusine nici cu Martin, in Ialomita PNL nu a fost mobilizat  sa lupte de la egal la egal cu PSD! Dar sa-l revopsesti pe Tinel in liderul opozitiei din judet e sinucidere curata!Omul e corupt , ipocrit la maxim si avid de putere .Scopul lui suprem este binele oamenilor. Oamenilor care-l ling pentru beneficii de gasca personala.