Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PNL nu are candidat pentru Slobozia

În 2016, ca în ultimii 25 de ani

PNL nu are candidat pentru Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, deputatul Gheorghe Tinel, copreședintele PNL Ialomița, a anunțat că are o listă de 38 de candidați pentru primăriile ialomițene. Candidatul pentru Slobozia nu figurează pe această listă. Surse din interiorul Organizației confirmă faptul că cel mai bine plasat în sodajul intern comandat de PNL Ialomița este consilierul local Gabriel Ioniță.

Tinel bate polica-n pive
Vineri, 15 ianuarie 2016, la noul sediu al PNL Ialomița, deputatul Gheorghe Tinel a susținut prima conferință de presă a începutului de an. Singura informație utilă furnizată de către deputatul ialomițean o reprezintă nominalizarea pe listele interne pentru Ialomița a 38 de candidați. Gheorghe Tinel a declarat că procesul de recrutare a candidaților este în curs, iar pînă la sfîrșitul acestei luni listele vor fi complete. «PSD are o mare problemă în a identifica candidați căștigători. Vom cîștiga orașele și majoritatea localităților în care am nominalizat deja candidații... În rest, ne luptăm! Avem șansa de a smulge Ialomița de sub controlul politic al PSD anul acesta. Întotdeauna Partidul Național Liberal are cel puțin două alternative pentru fiecare situație în parte. De-aceea ne-am unit două partide, ca să avem soluții...» a declarat Gheorghe Tinel. Surse apropiate filialei acreditează însă ideea unei iminente scindări a Organizației. Potrivit acestor informații, nici membrii fostului PD-L și nici cei ai PNL nu sînt dispuși să coopereze în cadrul viitoarei campanii pentru alegerile locale. Cea mai dificilă situație se va înregistra la Slobozia, acolo unde nici pînă la acest moment nu a fost identificat un candidat viabil.

Martin, condamnat să candideze
Prezent la conferința de presă, copreședintele PNL Ialomița, Ioan Martin a declarat că, dacă se va decide nominalizarea sa în cursa pentru Primăria Slobozia, nu va ezita să candideze: «Slobozia este un oraș aproape falimentar... Orașul are o situație catastrofală din punct de vedere financiar. Dacă se merge pe actuala pantă cu ratarea proiectelor la 30 iunie, Slobozia intră în faliment. Dar avem soluții de management, ne angajăm în lupta asta și credem că putem să punem orașul pe calea cea bună. Dacă se va decide ca eu să fiu cel care candidez, voi cîștiga!». Declarațiile lui Ioan Martin sînt contrazize însă de rezultatele sondajului intern. Reamintim că PNL a comandat unei firme specializate un sondaj în urma căruia să fie identificat candidatul PNL cu cele mai mari șanse la cîștigarea alegerilor locale la Slobozia. Pe listă s-au număra copreședinții PNL Slobozia, Gigi Manea și Cezar Zamfir, Ioan Martin și Gabriel Ioniță. Fost director al Școlii nr. 2 din Slobozia și consilier local, acesta din urmă este (potrivit unor surse interne Organizației) cel mai bine plasat. Din păcate, Gabriel Ioniță a declinat în repetate rînduri oferta PNL de a candida în cursa pentru fotoliul de primar al Sloboziei.

Partidul Primarilor s-a născut mort! În luna decembrie 2015 și la începutul acestui an, ca urmare a impunerii de la centru a copreședintelui Gheorghe Tinel, ex-primarii PD-L s-au revoltat, amenințînd că vor constitui un partid al primarilor. Potrivit planului inițial, din acest partid ar fi urmat să facă parte primarii din fostul PD-L, primari PNL, primari independenți și chiar cîțiva primari PSD nemulțumiți de statutul din cadrul propriului partid. Inițiativa a eșuat însă înainte de a se concretiza într-o formă juridică legală. Potrivit unor informații din culise, nucleul dur al viitoarei formațiuni al cărui scop declarat era «desprinderea de sub controlul conducerii centrale», s-a împotmolit la nominalizarea președintelui. Pentru deblocarea conflictului deschis dintre primarii revoltați și deputatul Gheorghe Tinel, zilele acestea este așteptat de la București un sol de pace. Vom reveni cu amănunte!

22 Ianuarie 2016, 16:15 (10142 vizualizări - 50 comentarii)

Citiți și:
Tinel e director în Minister
Gheorghe Tinel susține că PSD va defila cu Alexandru Stoica la alegerile din 2020
Ialomița îl susține pe Gheorghe Tinel

Comentariile cititorilor:


mircea:
(23 Ianuarie 2016, 13:07)
cand am spus ca de fapt pnl-ul a disparut, au sarit care mai de care cu srisul pe mine, ca sunt psd-ist, prm-ist sau cine stie ce „ist”...incet dar sigur tineii (trebuie sa recunoastem ca acest tinel reprezinta cea mai abjecta forma de politician) pdl-isiti isi vor face loc in „noul” pnl asa cum stiu mai bine, pupand cururi in stanga si-n dreata pana cand ajung la putere...nu mai spun de faptul ca, am un sentimet de...satisfactie cand ma gandesc la ce teapa au luat tinerii fromosi si destepti care au iesit in strada sa schimbe clasa politica corupta, eu zic ca au scapat de dracu' si au dat de ta'su...sa-i vedem acuma...
gamel:
(23 Ianuarie 2016, 12:36)
Ce spume face in ultima vreme deputatul redistribuit Gheorfghe Tinel!!! Pai asta crede ca poporul a uitat cum alaturi de idolii sai basescu si udrea si-a batut joc de noi taind salarii si pensii in timp ce ei s-au imbogatit subit ? Inca nu a iesit tot la iveala, jaful a fost mult mai mare decat ce s-a descoperit pana acum. Mi-e greata de gargaragiul televizat  care pana mai ieri urla ca udrea e politicianul ales de dumnezeu dar  poporul e legat la ochi si voteaza prost. chiar nu se gasesc alt tip de politicieni in tara asta? adica scapm de ciuperca sa se intoarca tinel????pe care pana mai ieri ne-am chinuit sa-l dam joc cu basescul lui cu tot????
Alexa:
(23 Ianuarie 2016, 11:19)
@geo,nu am nici o simpatie față de Tinel dar cred că ar fi etic, decent și ai da dovadă de cei 7 ani de acasă dacă nu ai mai folosi acel Cre înaintea numelui.In rest poți scrie tot ce dorești... fără a jigni și a face atac la persoană. Sunt surprins că redacția publică comentariile care jignesc și practică atacul la persoană.
geo:
(23 Ianuarie 2016, 09:31)
(Cre)Tinel va scoate Slobozia din groapă!!??.  A uitat cum a  ajuns în 2012 parlamentar?.
Poli Tika :
(22 Ianuarie 2016, 22:30)
Nu ca ar fi important...dar cand si pe cine a avut la Slobozia candidat? Educatia se dobandeste si slefuieste cu rabdare.Coruptia,dorinta de inavutire rapida si pana la urma prostia a nascut prostanaci.Mai tacuti,mai vorbareti dar proatanaci! Filmul turnat in Fierbinti o fi comedie dar reda cam la fel de "caragieleste" momentul.Va pleca asta cu gropa,altul nu va avea decat datorii si ...sa te tii! Calitate in oamenii politici actuali am gasi greu...Cine nu vrea bani si putere? Sa privim la plavanul de bacanu! Baiat tanar,zici ca are 74ani...gesturi imbatranite,prostite..avem nevoie de energie,corectitudine...In final si "strada"s a dovedit manipulare-deci in ce dracu sa mai credem?