Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Produse EXPIRATE pe rafturile supermarketului Kaufland Slobozia!

Produse EXPIRATE pe rafturile supermarketului Kaufland Slobozia!

Marile magazine din Slobozia își înșeală clienții în ceea ce privește calitatea produselor pe care le expun la rafturi. Ziarul Independent a fost sesizat de un consumator cu privire la faptul că a cumpărat produse din supermarketul Kaufland al căror termen de valabilitate era expirat. Paradoxal, inspectorii Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița susțin faptul că în urma controalelor efectuate astfel de nereguli se depistează tot mai puțin...

Pericol pentru sănătate Potrivit sesizării transmise redacției Independent, persoana în cauză și-a făcut cumpărăturile la magazinul Kaufland sîmbătă, 1 octombrie 2016. Acesta a cumpărat două pachete de prăjituri din același lot, însă unul dintre pachete avea termenul de valabilitate expirat de pe data de 23 septembrie 2016, adică de mai bine de o săptămînă. Surprinzător este faptul că statistica Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița arată faptul că sancțiunile aplicate în rîndurile retailerilor pentru faptul că vînd produse expirate s-au diminuat ca număr. În urma controalelor pe care aceștia le-au efectuat în ultimul timp au fost constatate alte nereguli, care nu atentează la sănătatea consumatorilor în mod direct. Este vorba despre prețuri sau etichete afișate necorespunzător sau care nu conțin informații suficiente despre produse. În anul 2013, ziarul nostru a fost sesizat cu privire la o altă problemă constatată tot în magazinul Kaufland din Slobozia. Mai multe adolescente plecate la cumpărături au fost sechestrate preț de cîteva minute într-un vestiar de către un paznic, fiind acuzate de furt. Verificările au scos la iveală că fetele erau nevinovate. În ciuda incidentului, reprezentanții magazinului au refuzat să ofere declarații suplimentare, explicînd că nu-și asumă responsabilitatea cu privire la cele întîmplate. Unul dintre părinții fetelor a făcut la data respectivă o plîngere penală la Poliție.

Poziția Kaufland România privitoare la informațiile publicate de publicația independentonline.ro
Regretăm incidentul reclamat de către consumator. Aspectele legate de prospețime sunt deosebit de importante pentru noi.
Imediat după sesizarea situației din partea clientului la Biroul de Informații, am demarat verificări interne amănunțite ale sortimentului în magazinul din Slobozia. În urma acestor verificări, dar și în urma verificărilor OPC, vă confirmăm că toate produsele de la raft sunt conforme și respectă termenele de valabilitate.  
Procesul de sortare a produselor din magazin are loc de mai multe ori în fiecare zi și de aceea vă asigurăm că aceasta a fost o situație excepțională.
De asemenea, pentru a preîntâmpina astfel de excepții, am luat măsuri suplimentare și am sporit numărul de controale la raionul de dulciuri din magazinul respectiv.
Vă asigurăm de eforturile companiei Kaufland ca astfel de situații să nu se mai repete pe viitor.
Prospețimea este un element foarte important pentru noi, de aceea desfășurăm controale periodice, zi de zi, pentru a o asigura constant și uniform pentru toate cantitățile.
Luăm foarte în serios sesizările clienților noștri și vă asigurăm de întreaga disponibilitate, corectitudine și transparență în remedierea promptă a oricărei neplăceri. Suntem la dispoziția dumneavoastră în fiecare zi la Biroul de Informații din magazin sau la numărul de telefon gratuit 0800.080.888, de luni până vineri, în intervalul orar 09.00-18.00.

11 Octombrie 2016, 13:15 (4466 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Kaufland FURĂ «greșind» etichetele
Kaufland Slobozia buzunărește clienții nevinovați
Kaufland Slobozia, spaima minorilor

Comentariile cititorilor:


Anca:
(15 Octombrie 2016, 15:51)
EXPIRATE DAR SI STRICATE! Am luat avocado scump cu marca"ready to eat" si era tot stricat. Zece lei la gunoi. Si nu numai de la KAufland, dar si de la BIILa sau Carrefour. Mai au si alte produse alterate la Kaufland in Petrosani(jud Hunedoara) ca de exemplu alunele de padure, la pret foarte ridicat sunt toate vechi si iuti si maronii in mijloc.In plus, la Carrefour schimba vanzatoarele alea la preturi si baga diferentele in buzunarul lor. Astazi ochelarii de vedere erau cu 10 lei mai scumpi ca acum 2 zile.
ka klaufandu' :
(13 Octombrie 2016, 11:19)
ete fleoșc! K: ..cel mai important pentru noi este sa va inducem in eroare si sa ne platiti produsele iar ale voastre,romanesti,traditionale, sa fie depreciate,retetele sa fie inlocuite cu cele asemanatoare obtinerii produselor noastre,adica pline de "E"uri,pentru preturi competitive. Asta ar fi comunicatul corect. Iar romanii ce au cunoscut gustul produselor comercializate de magazinele nemtilor stiu ca in Romania produsele snt ieftine si foarte slabe calitativ. Sau nu ?
vio:
(12 Octombrie 2016, 20:29)
Hai sa fim seriosi,angajatii nu mai au timp nici sa aranjeze marfa nou venita la raft,tovarasul director este ca boierul pe mosie,face numai ce vrea el si nu asculta de nimeni,doar ce s-a luat o amenda acum 2 sapt de la DSV si degeaba...........
draga mary:
(12 Octombrie 2016, 20:18)
nostrii=corect,nostri
de cat= corect decat,in acest context
Esenta comentariului incorecta,atat in substanta cat si in formulare.
Intr-adevar,OPC trebuie desfiintat, pentru ca nu poate proteja consumatorii de ei insisi.

Mary:
(12 Octombrie 2016, 13:41)
   Protectia Consumatorului Ialomita, doarme si doarme bine pe banii nostrii. Daca ii deranjezi sar un metru de la pamant, ca ei se implica iar comertul "merge" ca pe roate. Vax albina! Sunt o pisica cu clopotei si telefon. Toti cei controlati se "cunosc", platitori de cotizatie la partid, ori sponsori si de aici trageti voi concluziile. Imi spune cineva, cum un pui la rotisor este mai ieftin de cat la magazinul propriu al furnizorului direct?! Super oferta! Si inca nu s-a adoptat legea ce vizeaza produsele care expira. Atunci sa vezi somn in bocanci pe cei de la OPC. Poate ii desfiinteza ca si asa nu fac nimic. Sau, ma scuzati, nu au sesizari ca ei numai asa lucreaza.