Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tone de porumb și orz, dispărute de pe câmpurile Penitenciarului Slobozia

Tone de porumb și orz, dispărute de pe câmpurile Penitenciarului Slobozia

Este anchetă internă la Penitenciarul Slobozia după ce în urma unei verificări a documentelor privind activitatea agricolă desfășurată anul trecut au fost descoperite diferențe între producțiile medii la hectar raportate la nivelul județului și cele obținute efectiv de pe terenurile instituției, pentru anumite culturi. Prin cercetarea administrativă se încearcă să se descopere dacă este vorba despre o faptă comisă cu intenție sau doar de o eroare umană... Reprezentanții instituției nu exclud ca producțiile agricole să fi avut de suferit din cauza condițiilor meteorologice. Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița îi contrazice și explică faptul că 2017 a fost un an în care s-a înregistrat un grad infim de calamitate al suprafețelor de teren pe care s-au înființat culturi agricole.

Verificările sunt în curs Potrivit specialiștilor în domeniu, 2017 a fost un an excelent pentru agricultura din județul Ialomița. Cu toate acestea, dacă privim cu atenție raportările oficiale ale producțiilor obținute de angajații Penitenciarului Slobozia am putea considera că situația a stat cu totul altfel. An de an, instituția exploatează 51,28 hectare de teren arabil. Documentele oficiale arată că pe mai bine de jumătate din această suprafață sunt înființate culturi de cereale, cu preponderență porumb și orz. Anul trecut însă, în timp ce alți fermieri declarau producții-record la hectar, pentru ambele tipuri de culturi, Penitenciarul Slobozia a avut cea mai scăzută productivitate din ultimii 5 ani! Mai exact, pentru porumb, producția medie la hectar a fost de doar 470 de kilograme, iar cea la orz nu a depășit 2 mii de kilograme. Situația a ieșit la iveală după ce s-a făcut o corelare a producțiilor medii obținute la nivelul județului pentru același tip de culturi și s-au descoperit diferențe mari. Datele Direcției pentru Agricultură Ialomița arată că, în anul agricol 2017, media producției la porumb a fost de 8 mii de kilograme/ha, iar la orz de 5,4 mii de kilograme/ha. Ceea ce se știe cu certitudine este faptul că, în momentul de față, la Penitenciarul Slobozia se desfășoară o anchetă internă pentru a se găsi o explicație pentru diferențele majore constatate. Până la finalizarea cercetărilor, oficialii instituției nu exclud nicio variantă. Fie este vorba despre intenția angajaților de a face dispărute fără urmă cantitățile de produse agricole, fie o despre o eroare umană... «Am demarat o cercetare administrativă internă pentru a vedea cum stau lucrurile cu aceste diferențe! Această verificare va face lumină în acest caz...» a explicat Aurelian Ovreiu, directorul executiv al Penitenciarului Slobozia.

Vremea, bat-o vina! O cauză posibilă a producțiilor scăzute o reprezintă și calamitarea culturilor... Reprezentanții Penitenciarului Slobozia susțin faptul că anul trecut suprafețele pe care au fost cultivate porumbul și orzul au avut de suferit din cauza condițiilor meteorologice. «Ploaia de la începutul verii nu a făcut posibilă polenizarea plantelor așa cum trebuie... Tocmai de aceea porumbul nu a crescut cum trebuie! Am chemat și experți să vadă și să-și dea cu părerea și apoi vom trage o concluzie finală...» a mai spus directorul Aurelian Ovreiu. În schimb, reprezentanții Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița au explicat faptul că producțiile-record de anul trecut au fost posibile datorită precipitațiilor abundente. Cele mai multe suprafețe calamitate în județul Ialomița s-au înregistrat în perioada ianuarie-august 2014 și mai puțin în anii ce au urmat...

3 Aprilie 2018, 08:10 (5495 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


R3port3r:
(26 Februarie 2021, 13:49)
1. UNA REMORCĂ ORZ LA DOMNUL OVREIU AURELIAN  !
2.ERBICIDUL ALOCAT NU A FOST FOLOSIT PENTRU COMBATEREA BURUIENILOR!
                                                        :)
@ incredibil:
(5 Aprilie 2018, 16:49)
@ INCREDIBIL  
Am spus de la bun inceput ca nu cunosc pe nimeni si nu pun parte la nimeni asta a fost productia in 2017 pe 2 Ha cultivate cu porumb dus din camp direct la siloz ce nu e de inteles?O iei pe aratutra cu ridichiile tale vorbeste documentul din carnetul de producator si martorii de la fata locului .Asta a fost. nu a fost furat atata productie am facut.Oare nu m-as fi bucurat sa fac si eu mai mult?Samanta a fost un hibrid timpuriu .Speram anul asta mai mult
incredibil:
(4 Aprilie 2018, 16:39)
Alo domnule @UN PRODUCATOR tu ori ai fost furat ori ai cantarit taratele dupa ce ai facu porumbul malai sauesti unul din cei care au ciordit porublul penitenciarului. Fix in ialomita in 2017 am scos 7680 kg porumb /ha. Ori ai pus ridichii si ai aspeptat pana sau stafidit dupa care le-ai cantarit. Poate ati stropit porumbul cu ortava de gandaci pentru bucatarie. Bai baiatule no mai zguduii sa iei apararea la hotii care sunt pusi sa pazeasca alti hoti.
UN PRODUCATOR:
(3 Aprilie 2018, 21:00)
CAT DE USOR ESTE SA ACUZI FARA PROBE ...EU NU LE PUN PARTE NICI NU STIU DESPRE CINE E VORBA SI NICI NU-I CUNOSC DAR POT DOVEDI CA LA 2,00 HA DE PAMANT CULTIVATE CU PORUMB  CU INGRASAMINTE BAGATE AM RECOLTAT  PE 23 10 2017 7060 KG  AM FACUT 3530KG/HA IN CONDITIILE ANULUI 2017 SI PRASIT CU CALUL SAPAT ERBICIDAT ,ETC 
cine ?:
(3 Aprilie 2018, 20:44)
Cine o fi vinovat ? Asta nu sa se afle niciodata ca e asa o mafie bagata in toate ca te ia groaza. Au facut si ei public ca sa dea impresie ca le pasa de ceva, in realitate e totul degeaba. Nu exista vinovati, nu exista probe, nu se stie cu ce masini s-au carat cerealele si mai ales nu se stie cine a luat banii ! Dar se vede clar ca brusc i-a crescut nivelul de trai si bunastarea.
Ionel:
(3 Aprilie 2018, 20:11)
Si-a bagat dracul coada in temnita din Slobozia...chiar acuma in Postul Pastilor.....aferim parinte....Cine a dat stirea nu zice nimic de legumicultura si zootehnie......versurile cantecului interbelic,,Praful sa ales de tot,,valabil si in acest caz....Apoi despre porumbul GAZ-lui ....mare plimbaret mare....a mai avut odata tupeul sa plece de capul lui in miez de noapte spre alte destinatii alergat de ceva echipaje de ordine dar la analize s-a dovedit ca nu avea ADN-ul tatalui. O sa gaseasca comisia ce a acoperit pisica .......solutia comisiei o sa fie una de genul - aratura prea adanca precum si numarul mare de sape manuale si mecanice coroborate cu o gama diversa de ingrasaminte aplicate in diverse faze ale lunii plus ierbicidele foliare si de contact folosite dimineata pe timp cu ceata au dus la diminuarea drastica a productiei de cereale..... bine ca s-a incasat subventia!!!!!!
Hambarul golit:
(3 Aprilie 2018, 16:14)
Concluzia este una singura; Hotii pazasc puscariasii! Valeuu este vreun angajat bugetar platit din banii tarii in Ialomita lui Gigi Perte care sa nu ciordeasca? Maine auzim ca jdecatorul X si procurorul Y au furat pixurile si colile de scris pentru un an de zile. Serparie si coruptie ca in Ialomita nu gasesti in toata Romanica. Inimaginabil.......
Motanu':
(3 Aprilie 2018, 14:55)
Problema asta cu cereale disparute este veche si au mai patit-o si altii! 
Care s-au orientat rapid si au dat vina pe ... soarecii / sobolanii care au facut prapad in depozite!

onor conducerea penitenciarului trebuia sa intocmeasca o nota de fundamentare / memo / ceva de genu' pentru achizitia unui lot de pisici specializate in vinatoarea de Jerry's - acum ar fi fost acoperita!
Paznic Sef:
(3 Aprilie 2018, 10:45)
Recoltele au fost vandute la negru de catre angajatii Penitenciarului. Este foarte simplu de verificat, daca se vrea...In acelasi timp, a se verifica si Tabla Impartirii!!! Nu cred eu, ca nu stie Ovreiu ce si cum se misca prin jur...Cum stie si care este cursul de schimb valutar prin celule, cum stie si ce marfuri se vand prin magazinul din puscarie...si tot asa...
Gherase: