Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Record de amenzi aplicate de un polițist la Gheorghe Lazăr

Record de amenzi aplicate de un polițist la Gheorghe Lazăr

Este scandal în Poliția ialo­mi­țeană, după ce pe rețelele de socializare au apărut mai multe imagini în care un agent este surprins sancționând un grup de localnici din co­muna Gheorghe Lazăr. Oficialii admi­nistrației locale susțin că numărul amenzilor a crescut alarmant de când comuna este patrulată de agentul Lucian Caloianu și că multe din respectivele contravenții par, la prima vedere, nejustificate. «Aproape că nu e om în sat care să nu fi fost amendat!» descrie situația Titel Rotaru, viceprimarul din Gheorghe Lazăr. Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au declarat că au demarat o anchetă internă în acest caz.

Satul contravenienților Gheorghe Lazăr era una dintre cele mai liniștite localități din județul Ialomița. Situația s-a schimbat vertiginos în mo­mentul în care pe străzile satului a în­ceput să patruleze agentul de poliție Lucian Caloianu. Cu teancul de procese verbale într-o mână și cu pixul în cealaltă, polițistul împarte în stânga și în dreapta amenzi cetățenilor din Gheorghe Lazăr. Ploaia de amenzi pe care localnicii le-au primit i-a uimit chiar și pe angajații primăriei! Din vară și până acum, s-au strâns peste 2000 de sancțiuni pe care oamenii trebuie să le plătească. La prima vedere, sunt de părere aleșii locali ai comunității, multe dintre aceste sancțiuni au fost aplicate nejustificat. «Inițial s-a zis că oamenii sunt amendați că nu traver­sează strada pe la trecerea de pietoni, deși noi nu avem trecere... Nu aceasta este problema ci alta, numărul prea mare de amenzi pe care le-a dat localnicilor! Toți sunt nemulțumiți că au fost sancționați. Aproape că nu e om în sat care să nu fi fost amendat! Nu cred că toate sunt date în regulă, așa cum scrie la lege. Sperăm să se ia măsuri!» explică situația Titel Rotaru, viceprimarul din Gheorghe Lazăr. Chiar dacă este greu de apreciat cât de corect au fost aplicate amenzile, actele constatatoare au arătat că cetățenii din Gheorghe Lazăr, proprietari de autovehicule sau pietoni, au fost amendați pentru că nu au circulat cores­punzător pe ulițele satului.

Superiorii fac verificări Cazul numărului record de amenzi aplicate a ieșit la iveală recent, după ce câțiva cetățeni din Gheorghe Lazăr l-au filmat pe agentul Lucian Caloianu în timp ce le scria procesele-verbale de contravenție. Oamenii au distribuit apoi imaginile video pe rețelele de socializare, exprimându-și nemulțumirea față de faptul că au fost sancționați. Potrivit proceselor-verbale, unul dintre cei amendați a fost obligat la plata unei sume de 8 mii de lei! Revoltătoarele imagini au intrat și în atenția oficialilor din cadrul Poliției ialomițene. De aproximativ două săptămâni, instituția a demarat o anchetă internă pentru a face lumină în acest caz. «S-a început o verificare de ordin intern în baza unor plângeri pe care le-am primit pe adresa instituției, a imaginilor care au apărut pe internet, dar și în baza unor sesizări din oficiu...» au explicat oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, prin Biroul de Presă. Datele preliminarii ale cercetărilor făcute de superiorii agentului au scos la iveală faptul că, prin sancțiunile pe care le-a aplicat, polițistul Lucian Caloianu ar fi încercat să plătească niște polițe mai vechi unora dintre oamenii pe care i-a sancționat. O concluzie oficială va fi însă oferită opiniei publice abia la finalul cercetărilor. Tot atunci vor fi adoptate și măsurile legale, dacă situația o va impune.

O măsură ineficientă
În urmă cu aproximativ 2 ani, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a angajat aproximativ 100 de agenți prin procedura recrutării din sursă externă. Poliția Română a apelat la această modalitate de angajare pentru a ocupa miile de posturi rămase libere la nivel național, după valurile repetate de pensionări. Demersul s-a dovenit a fi însă ineficient, în condițiile în care mulți dintre cei recrutați nu s-au dovedit capabili pentru a profesa. Agentul Lucian Caloianu este unul dintre polițiștii ialomițeni angajați din sursă externă. Înainte de a îmbrăca haina cu epoleți, acesta a lucrat în cadrul Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița...

3 Decembrie 2018, 14:20 (14732 vizualizări - 53 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Nicu romanescu:
(12 Aprilie 2019, 00:51)
Bravo domnule Colonoiu sunteti un adevarat agent de politie faceti dreptate in toate partile tineto tot asa si nu va lasati
CATANI:
(29 Decembrie 2018, 20:30)
Dle Caloianu, felicitari si nu te lasa !!
Stefan :
(27 Decembrie 2018, 21:59)
Jos palaria, Lucian!
consatean:
(10 Decembrie 2018, 15:57)
Ce satean fricos ,prapastios esti tu,ce ti s-a intamplat de jignesti consatenii si localitatea asa de tare?

@Satean:
(9 Decembrie 2018, 21:59)
Si acum ca a venit acest politist si își face treaba nu este bine? Dacă toți colegii acestuia si-ar face treaba la fel de bine, infracționalitatea, violență si scandalurile ar fi în scădere. Am vorbit cu un coleg al acestui politist și mi spunea că așa nebun cum îl cred unii, acest politist este foarte corect. Eu cred ca ar fi trebuit dat exemplu de către șefii lui.
Satean:
(9 Decembrie 2018, 14:50)
Dintotdeauna Marculestiul a figurat pe harta localităților cu multe furturi si violente, violuri, tentative de omor scandaluri... Cei care au lucrat nu prea s-au implicat.
Cetatean:
(9 Decembrie 2018, 14:45)
Din doua persoane care apelează la politie de obicei unul pleaca nemulțumit, ba nu s-a luat măsuri, ba sunt prea drastice... e greu sa fii pe placul la toți!
In trecere:
(8 Decembrie 2018, 03:44)
Mă al dracu zmeu e ăsta!Dar de ce nu strange japitele si lichelele ce aglomereaza soseaua la carciuma de langa intersectia spre Bucu?De ce permite sa isi lase maimutoii aia tomberoanele de masini in sosea?Aaaaaaaa.... Aia au cate 3 co++e,iar "jmekerii e tot jmekeri"!Bă caloiene,esti un personaj de comedie rurala, ca foc fara fum nu iesea.A mai fostunu ca tine,parca la Suditi,se lauda ca el"incepea"fetele!Acu,e bine, ofiter, mare sef serviciu,da'dupa cum il duce capul,il gasesti vesnic in trening+borseta,i-a dat Dumnezeu premiu pe masura:un flacau,cu acelasi usor retard ca al lui,Bine,consoarta sa nu crezi ca e Sharon Stone!O bufleică nasoala,inceputa de altii,(ca el era ocupat cu pustoaicele) ,din cuvantul careia nu iese.Sa nu uitam:..Dumnezeu,nu bate cu biciul...Succes ruralilor, multifunctionali,policalificati!
Marculesti:
(7 Decembrie 2018, 15:20)
Este de la PSD, un cioban care a câștigat alegerile, cu ajutorul golanilor pe care îi protejează si pe care îi punea la alegeri sa bată pe unul si pe altul. Nu ai ce sa i ceri prostului, mustaciosul asta nu a facut nimic in comuna Marculesti, se apropie alegerile si a giorlanit străzile ca vezi doamne baga canalizare, nu te mai alege nici draci! Si eu am fost sancționat de acest politist dar omul si a facut treaba pentru care este platit.
Adi:
(7 Decembrie 2018, 15:01)
Marculesti=salbaticie=jungla= in concluzie niste retardati. De la ce partid este primarul de Marculesti?
BOGDANEL:
(7 Decembrie 2018, 10:55)
Este al doilea comentariu pe care il fac si poate se va publica,pentru @privitor si pentru bogdan,vorbesc ca si consatean ,ca locuitor al comunei,cate scandaluri si cata obraznicie exista in sat de ne este frica sa iesim pe strada.Orice localitate are lichelele ei dar hai sa nu exageram ca daca nu ar fi fost dl Caloian vai ce dezastru s-ar fi intimplat.Hai sa fim seriosi ,ca nu traim in jungla printre fiare.
Nu conteaza:
(7 Decembrie 2018, 00:35)
S-a umplut tara de infractori si de nesimtiti si de hoti DAR au tupeu sa urle manelistii ca statul ia masuri prin demersurile LEGALE ale Politiei. Pentru voi ar trebui sa se mai inventeze 100 Caloieni si macar doi Antonescu .
!@Privitor:
(7 Decembrie 2018, 00:30)
Astazi am fost in vizita la parintii mei,  care locuiesc in comuna Marculesti si din curiozitate i-am intrebat cine este acest politist despre care se tot discuta aici pe sait, iar ei m-au intrebat de ce intreb de acest politist, eu raspunzandu-le ca este dat in ziar si se tot comenteaza aici despre activitatea lui ca politist. Tatal meu m-a rugat sa-i citesc comentariile din ziar, iar dupa aceea el mi-a spus ce se intampla in comuna Marculesti. Parinti mei spunandu-mi ca acest politist a amendat toate pramatiile satului, fosti puscariasi, care daca le spui tu ca om de rand sa nu mai vorbeasca urat sunt in stare sa-ti dea in cap. Parintii mei mi-au spus tata politistul asta a facut o liniste si ordine in satul asta, de eu nu am crezut ca o sa faca cineva vreo data, tot ei spunandu-mi ca pana sa ajunga acest politist in sat auzeai, X s-a certat Y, X s-a batut cu Y, scandaluri la ordinea zilei, iti era frica sa mergi prin sat fara sa nu se gaseasca unul sa te jigneasca sau sa te i-a la bataie. Unchiul meu imi spune de vina este numai primarul care le pune parte si le da nas, in loc sa faca ceva pentru comuna asta, de cand este primar nu a facut nimic in satul asta. RUSINE SA-TI FIE PRIMARE, SA STI CA NU DOAR GOLANII TE-AU VOTAT.  PARINTI MEI MI-AU VORBIT FOARTE FRUMOS DE ACEST POLITIST SI IL SUSTIN IN CEEA CE FACE. DOMNULE POLITIST AVETI TOT REPECTUL MEU, ATAT TIMP CAT STIU CA PARINTII MEI TRAIESC DECENTSI INTR-UN MEDIU CIVILIZAT.
@Privitor:
(6 Decembrie 2018, 20:59)
Nu e nimeni revoltat ca acest politist isi face treaba dar,o face cu exces de zel baga ura si genereaza conflicte intre cetateni,abuziv, arogant,mandru de el si are o placere deosebita sa-ti dea amenda maxima si spune cu tarie si mandrie (citez ) ca pixul lui nu stie sa scrie decat 1000 lei amenda si nu are nimeni ce sa-i faca .La el daca ai gresit nu conteaza nu iarta amenda nu poate sa ti-o dea pe loc o trimite prin posta fara martori el amendeaza sau cand te-a prins e asa de dusmanos ca te amendeaza si culmea maximul de amenda prevazut de lege. Sa va fereasca dumnezeu sa-l aveti ca politist in comuna.Au mai fost politisti in comuna s-au schimbat pana a ajuns asta aici nu santam o comuna de infractori recidivisti ,nu am pomanit asa ceva .Iti mai dadea un avertisment, o amenda minima dar asta nu amenda maxima si indiferent de situatie .daca glumeai sau radeai un pic mai tare ca asa iti era graiul amenda pentru deranjarea linistii publice,gasea motive din orice ,numai sa dea amenda o sa vedeti.Ca sa faci contestatie la amenda trebuiesc niste pasi urmati la judecatorie platita taxa judiciara sa vi cu martori sa pirzi timp si sa cheltuiesti bani bani pe care nu ii ai.sant persoane care au facut contestatii si l-au castigat dar daca te ridici cu pretentii nu plateste el ci Politia pentru greselile lui
Privitor:
(6 Decembrie 2018, 18:46)
Ca își face un polițist treaba e o problema acum? Dar dacă lua mita era bine? Ca rezolvați problema altfel și erați mulțumiți. Toată lumea are drept la contestație... De ce nu faceți... Nu va duce capul! Daca ar exista câte unul în fiecare sat nu ar merge toți bețivii pe drum sa dai peste ei, toate căruțele fără semne reflectorizante.... Bravo.... Cred ca șefii de la politie sa îl felicite.