Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Marian Neacșu, «modelul politic» al anului 2019

Noul șef de campanie al formațiunii lui Victor Ponta, Pro România

Marian Neacșu, «modelul politic» al anului 2019

Marian Neacșu este, oficial, șeful de cam­panie al formațiunii lui Ponta, Pro România. În urma lui rămâne o filială PSD care își caută un nou lider și un cor uriaș de oameni care se simt trădați... Ziarul nostru aduce în atenție aceste voci care au decis să sancțio­neze public situația și, mai ales, încercarea lui Marian Neacșu de a manipula o realitate evidentă...

Trădarea ca meserie politică
Marian Neacșu a fost considerat, ani de-a rândul, cel mai bun «produs» politic de export al județului Ialomița. Ajuns secretar general al PSD și «sfătuitor de taină» al lui Liviu Dragnea, Marian Neacșu confirmă public că trădarea este «meserie» politică. A făcut asta în Ialomița, timp de 10 ani, iar apoi și-a desăvârșit abilitatea la București, în ultimii 5... Și continuă să o facă, dând lecții de moralitate pe pagina sa de Facebook. Iată ce declara pe 12 februarie: «Am luat decizia să mă alătur echipei Pro România, conștient fiind ca aici este singurul loc în care se poate face, în mo­mentul de față, politică social-democrată autentică, orientată spre oameni și nevoile lor. Nu mi-a fost ușor să părăsesc Partidul Social Democrat, după mai bine de 20 de ani, dar am convingerea că sub actuala conducere partidul se îndreaptă către disoluție și, dacă vrem ca social democrația să supraviețuiască în România, trebuie să consolidăm din timp o alternativă. Tuturor celor care se vor grăbi să catalogheze gestul meu drept un act de trădare le voi reaminti că, înainte de a face acest pas, am parcurs toate căile sta­tutare în interiorul partidului. Din păcate însă, de o bună bucată de vreme, orice dezbatere de idei în PSD a fost suprimată, iar oricine are curajul să se opună ideilor Liderului Maxim este minimali­zat, ridiculizat, calomniat și, în cele din urmă, anihilat din punct de vedere politic. Cu tot regretul pentru mulți dintre colegii cu care am dus, umăr la umăr, importante lupte politice de-a lungul acestor ani, nu mai pot fi părtaș la asa ceva!».

Iubim trădarea, dar urâm pe trădători
Declarația de pe pagina oficială de FB a lui Marian Neacșu a fost distribuită de 7 ori și are 75 de comentarii... Ziarul nostru a decis să le preia pe cele mai interesante, în speranța că astfel sancțiunea publică va deveni activă: «Domnule Neacșu, te-am cunoscut când Dragnea îți mirosea a levănțică. Îmi amintesc cum îl înfierai cu mânie proletară pe proaspătul disident Ponta... vezi ședințele seniorilor social democrați!» spune Marin Cezar George din Tulcea. «Te-am votat cu o credință. M-am înșelat. Mă voi corecta, împreună cu prietenii mei. Mulți, puțini încă nu știu până la europarlamentare» spune Dumitru Lucaciu, membru PSD în Sânnicolau-Mare, județul Bihor. «Ți-a venit conștiința deodată? !!!!!! Până acum a umblat teleleu? !!!!!!» se întreabă retoric Adriana Brăilă din Moldova Veche, județul Caraș Severin. «Dezbateți idei în Pro Ponta? Pare că singura „idee“ pe care o discută Ponta este Dragnea, Dragnea, Dragnea.... Are un fix, o obsesie infantilă. Nu văd urmă de idee... Afirmații fără acoperire, jigniri... Ia încercați să vă opuneți Liderului Maxim Ponta și să vedeți ce se întâmplă! Veți pleca să „dezbateți idei“ în altă parte! Cu tot „regretul“, vă mulțumim că ați plecat! Timp de 20 de ani nu am auzit de „Marian Neacșu“ ca politician, măcar o idee, un proiect politic, afirmații ferme în favoarea statului de drept, ieșiri publice... Nimic!» susține Adan Justias. Și exemplele pot continua, căci cei care îl cunosc sau l-au cunoscut pe Marian Neacșu sunt mulți și din toate județele țării. Pentru conformitate, vom preciza că există și oameni, numărați pe degetele unei singure mâini, care apreciază transferul la Pro România și îi urează succes. Dar, prin comparație, par doar politicoși. Cei mai mulți îl cataloghează pe Marian Neacșu drept «jeg», «securist», «trădător», «mizerabil», etc. Iar concluzia ge­nerală ar putea fi cea formulată de Bogdan Alexandru Moise, un tânăr care trăiește în orașul Videle, județul Teleorman: «Vă aruncați la un presupus „ciolan“, vai de voi când veți căpăta doar niște resturi amărâte... În popor gestul tău are un nume predestinat: „ciolănari“!».

20 Februarie 2019, 17:50 (4602 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Între controlul asupra partidului și revenirea lui Marian Neacșu
Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!
Luceafărul politicii ialomițene, vicepreședinte la ANRE

Comentariile cititorilor:


CETATEAN CURIOS:
(24 Februarie 2019, 17:15)
UN LINGAU  ---  PONTA CU ASTA VA PIERDE IN IALOMITA  SUNTEM SATUI DE AROGANTA SI FELUL  CUM NOI AM FOST TRDATI SI DISPRETUITI
Ion:
(22 Februarie 2019, 18:22)
Iuda din Ialomița!!!!
RUPERE:
(22 Februarie 2019, 12:06)
fratilor, paraie psdul din toate oasele, o fi el contorsionist, dar are zilele numarate! scapam de ei, se mananca intre ei ca haita intaratata! aveti grija ce faceti apoi
CETATEAN:
(21 Februarie 2019, 18:13)
Un mare hot cu datorii mari la Primaria Slobozia si pe care Dicotul ar trebui sa ii ancheteze pe cei de la primarie care lasa sa se prescrie aceste debit si pe Bujoreanu de la Curte care stie de aceste sume si nu a intervenit in timpul controlului de la primaria  Slobozia Jenica este si ea complice .
Mary:
(21 Februarie 2019, 13:28)
 Eu îl consider un model de "HOȚ" cu cazier care nu este demn de statutul unui politician.
cetatean:
(21 Februarie 2019, 08:57)
se confirma ceea ce era deja demonstrat! neacsu este un adevarat psd-ist ... adica, un lingau oportunist, care atunci cand pierde pozitia privilegiata, evident ca tradeaza! dar asta este caracteristica de baza a unui psd-ist!!!!!! nu-l blamati, distinsi membri psd!