Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Bonus: Bâlci administrativ (și) la Buești

Satul Bordușelu, din comuna ialomițeană Ciochina, ar fi trebuit să aibă unul dintre cele mai moderne stadioane din județ. Investiția s-a transformat într-un maidan plin de buruieni, pe care bat mingea copiii din localitate. Cu toate acestea, autoritățile au cheltuit până la ultimul leu cei 500 mii de lei oferiți de Guvernul României, prin Ordonanța 7, pentru realizarea acestui proiect. Aleșii locali ridică acum din umeri neputincioși, dar promit că stadionul va arăta în viitor așa cum prevede proiectul. Mai mult, în localitate nu mai există echipă de fotbal...

O investiție ratată
Cu mai bine de 10 ani în urmă, administrația locală din Ciochina a rea­lizat un proiect prin care a dorit să reabiliteze integral stadionul din satul Bordușelu. Guvernul României a luat act de soli­citarea edililor ialomițeni și a ofe­rit 500 mii de lei pentru a realiza acest obiectiv, în baza Ordonanței 7. Proiectul prevedea înlocuirea porților, amenajarea unei suprafețe de joc cu gazon, construcția de gradene și a unei camere destinată sportivilor... Scos la licitație, proiectul a fost câștigat de firma Omega Invest, în prezent falimentară, deținută de controversatul om de afaceri Ștefan Foamete. Impasul societății a adus și declinul stadionului din Bordușelu. Tot ceea ce a reușit constructorul să realizeze a fost doar cabina destinată fotbaliștilor. În rest, stadionul este un imens mai­dan, plin de buruieni. Cu toate acestea banii guvernamentali au fost cheltuiți până la ultimul leu. Autoritățile locale din Ciochina evită să emită un răspuns în legătură cu această situație. «Nu știm ce să vă spunem, am încercat și noi să facem ceva, dar nu ne-a ieșit! A fost și firma cu pro­bleme... Ce să mai spunem? Banii s-au dus și ei, ce-am fi putut noi să facem?! Spuneți dumnea­voastră!» precizează Vasile Câmpulungeanu, primarul loca­lității Ciochina, de care aparține satul Bordușelu.

Comuna nu are echipă de fotbal
Potrivit situației statistice a Asociației Județene de Fotbal, în comuna Ciochina sau în satele aparținătoare nu mai există echipe de fotbal de mai bine de un an... Cu toate acestea, autoritățile locale promit că stadionul de la Bordușelu va fi realizat conform proiectului pe care l-au făcut. «O să-l ducem la bun sfârșit, o să vedeți dumnea­voastră! Până acum am încercat să-l întreținem cu bani din sponsorizări... Ne descurcăm și noi cum putem! Așa e viața aici la țară...» a mai spus primarul Vasile Câmpulungeanu. În 2018, potrivit unor documente publicate pe site-ul Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, comuna Ciochina a solicitat Guvernului României alți 277 mii de lei pentru realizarea proiectului «Extindere și mo­dernizare stadion comunal tip 1, sat Bordușelu, comuna Ciochina, județul Ialomița».

Festival organizat pe stadionul abandonat La sfârșitul săptămânii precedente, autoritățile locale din Cio­china au organizat în satul Bordușelu a doua ediție a Festivalului «Flori de Salcâmi». În realitate, a fost vorba despre un soi de bâlci electoral ieftin, la care și-au făcut simțită prezența și reprezentanți ai partidelor politice, în frunte cu deputatul PNL Tinel Gheorghe sau Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Sur­prin­zător este faptul că locul ales pentru eveniment a fost stadionul abandonat și plin de buruieni din inima satului. «Vă mulțumesc că sunteți alături de noi la ceas de sărbătoare. Acest eveniment este pentru dumneavoastră!» le-a declarat primarul Vasile Câmpulungeanu celor câțiva localnici aflați lângă scenă. Alți oameni au reclamat inițiativa autorităților comentând: «Este o mare porcărie! Așa ceva ne trebuie nouă?! Vrem străzi, vrem apă, nu distracție...».

Bâlci administrativ (și) la Buești
Cu o regretabilă întârziere (pen­tru care îi cerem scuze pu­blic primarului Nicolae Mihăilă!), ziarul nostru pune umărul la me­diati­za­rea celei de a V-a ediții a Zilelor Bueștene. Evenimentul a avut loc înainte de Paște și s-a lăsat cu o paranghelie la care au­toritățile au îmbătat tot satul grație fondurilor publice alocate evenimentului.
Circ administrativ ca la carte Cu un sacou rămas mic la acest al treilea mandat, primarul Nicolae Mihăilă a oferit pe 4 mai 2019 locui­torilor din Buești o mostră tipică de «pâine și circ administrativ». Imor­talizat în format HD pe canalele de socializare de două televiziuni on-line locale, evenimentul reprezintă zenitul unei administrații preluate în urmă cu 10 ani. Potrivit înregistrărilor însă, administrația locală nu a precu­pețit niciun efort pentru a oferi un bâlci de calitate. De la diplomele primite «de la ăl cu țâța-n gură, pân’ la ăl cu barba sură» și până la (h)artiști, mici și bere, totul a fost din belșug. Nouă, perso­nal, ne-a tras atenția unul dintre martorii oculari ai evenimentului, care a confiscat microfonul pentru a declara posterității virtuale: «Pentru noi, aicea la Buești... domnul primar ne distrează maxim... da’ n-am fete!». Așa cum precizam inițial, ne alăturăm și noi după umilele noastre puteri eforturilor primarul Nicolae Mihăilă de a mediatiza Zilele Bueștene, ediția a V-a și le amintim consătenilor domniei sale că Buești nu are operator de salubrizare, apă curentă, drumuri co­munale asfaltate... Iar cele 6 milioane promise prin PNDL 2 sunt, deocamdată, doar iluzii electorale numai bune de reșapat și la alegerile locale din 2020. Să ne vedem sănătoși la vot!

17 Mai 2019, 18:05 (2772 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
De ce trag clopotele, Vasilică?
Nicoleta Fotache rămâne administratorul public al Primăriei Ciochina
Primăria Ciochina plătește ilegal administratorul public

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 15 Aug 2022
93 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 397 398

Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 15 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28772, fiind înregistrate 21 de cazuri noi față de ziua de duminică, 14 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

15 August 2022, 13:10
(43 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 14 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28751, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 13 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

14 August 2022, 13:20
(148 vizualizări - 0 comentarii)


2

Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 13 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28744, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de vineri, 12 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

13 August 2022, 13:50
(223 vizualizări - 0 comentarii)


3

Ialomița: 42 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 12 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28711, fiind înregistrate 42 de cazuri noi față de ziua de joi, 11 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 13:15
(286 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ialomița: 100 de polițiști, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița va fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de minivacanța prilejuită de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, precum ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 13:00
(329 vizualizări - 0 comentarii)


5

Slobozia: Acțiuni preventive ale polițiștilor și jandarmilor

Joi, 11 august a.c., polițiștii și jandarmii ialomițeni au desfășurat o acțiune de menținere a climatului de ordine publică pe raza municipiului Slobozia. În cadrul raziei, polițiștii au acționat în filtre ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 11:30
(301 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Raportărilor contabile, la 30 iunie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că marți, 16 august 2022 este termenul limită pentru depunerea Raportărilor contabile la 30 iunie 2022. Astfel ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 10:30
(304 vizualizări - 0 comentarii)


7

Slobozia: Acțiune a polițiștilor în Piața Agroalimentară

Miercuri, 10 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului Analiza și Prevenirea Criminalității au desfășurat o activitate de prevenire în domeniul traficului și consumului de substanțe interzise ...[citește_toată_știrea]

11 August 2022, 14:00
(521 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În luna iulie 2022, valoarea sumelor colectate a fost de 97,57 milioane de lei

În luna iulie a anului 2022 Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 97,57 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

11 August 2022, 13:30
(467 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 11 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28669, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 10 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

11 August 2022, 13:15
(383 vizualizări - 0 comentarii)


10

RAJA Constanța: Programul casieriilor în mini-vacanța de Sfânta Maria

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că luni, 15 august 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. În această zi ...[citește_toată_știrea]

10 August 2022, 15:15
(576 vizualizări - 0 comentarii)


11

Ialomița: 58 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 10 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28636, fiind înregistrate 58 de cazuri noi față de ziua de marți, 9 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

10 August 2022, 13:15
(557 vizualizări - 0 comentarii)


12

Țăndărei: Arestat pentru «furt calificat»

Marți, 9 august a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Țăndărei au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

10 August 2022, 12:00
(620 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Incendiu la groapa de gunoi

Gura Ialomiței: Incendiu la groapa de gunoi

Marți, 9 august a.c., pompierii din Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru localizarea și lichidarea unui incendiu la groapa de gunoi din localitatea Gura Ialomiței. ...[citește_toată_știrea]

10 August 2022, 10:40
(505 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe raza localității Ghimpați

Accident rutier pe raza localității Ghimpați

Marți, 9 august a.c., pompierii din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident ...[citește_toată_știrea]

10 August 2022, 10:30
(523 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 55 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 9 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28578, fiind înregistrate 55 de cazuri noi față de ziua de luni, 8 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

9 August 2022, 13:55
(579 vizualizări - 0 comentarii)


Protopiatul Slobozia: Atelier de împletit metanii

Protopiatul Slobozia: Atelier de împletit metanii

Luni, 8 august 2022, Protopopiatul Slobozia împreună cu Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae»Bucu și în colaborare cu Parohia Bucu, prin implicarea părintelui Daniel Hertz, a organizat o nouă activitate ...[citește_toată_știrea]

9 August 2022, 13:40
(652 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Reținuți pentru «tentativă la furt calificat»

Sâmbătă, 6 august a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au reținut doi bărbați, de 42 și 50 de ani, din județul Ilfov, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 15:15
(709 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC AGRO RAM SRL
cu sediul în comuna Bordușani/Ialomița
scoate la concurs un post de
MECANIC AUTO,
contract de muncă
pe perioadă nedeterminată,
salariu 3000 lei+sporuri de week-end,
program 8 ore/zi,
un avantaj foarte mare
în ocuparea locului de muncă
îl constituie vorbirea
limbii engleză și turcă
CONDIȚII
-vorbirea unei limbi străine
(turcă, engleză)
-spirit de echipă
-capacitate de a rezolva
eventuale probleme
Relații la telefon 0724/036.668
adresa de e-mail [email protected]

8 August 2022, 15:05


19

Ialomița: 39 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 8 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28523, fiind înregistrate 39 de cazuri noi față de ziua de duminică, 7 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 13:50
(650 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița angajează ofițeri din sursă externă

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează concurs pentru ocuparea a 2 posturi de execuție vacante de ofițer, specialitatea resurse umane, respectiv tehnologia informației, cu personal recrutat ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 11:35
(786 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Țăndărei și Manasia

Accidente la Țăndărei și Manasia

Sâmbătă, 6 august 2022, în jurul orelor 13,50, un echipaj de pompieri din Țăndărei cu o ambulanță SMURD a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs pe DN2A, în orașul Țăndărei. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 11:20
(748 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un apartament din Fetești

Vineri, 5 august 2022, în jurul orei 9,30, două echipaje de pompieri din Fetești, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 11:10
(649 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


APIA eliberează adeverințe fermierilor crescători de animale care doresc să acceseze credite bancare

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de luni, 8 august 2022, eliberează adeverințe pentru beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii și/sau sprijinului cuplat ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 09:20
(664 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 20 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 7 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28484, fiind înregistrate 20 de cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 6 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

7 August 2022, 13:40
(777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 35 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 6 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28464, fiind înregistrate 35 de cazuri noi față de ziua de vineri, 5 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

6 August 2022, 13:20
(893 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Fetești

Efective mărite din cadrul IPJ Ialomița au acționat joi, 4 august a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale și jandarmi ialomițeni, pentru prevenirea faptelor antisociale, combaterea ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 14:05
(944 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Ialomița: 40 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 5 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28429, fiind înregistrate 40 de cazuri noi față de ziua de joi, 4 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 13:30
(976 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Cercetare post-recensământ

Conform art.29 pct. g) din O.U.G. nr. 19/2020 privind organizarea și desfășurarea Recensământului Populației și Locuințelor din România în anul 2021, cu modificările și completările ulterioare și a Programului ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 10:20
(1312 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 50 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 4 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28389, fiind înregistrate 50 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 3 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

4 August 2022, 13:55