Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Bonus: Bâlci administrativ (și) la Buești

Satul Bordușelu, din comuna ialomițeană Ciochina, ar fi trebuit să aibă unul dintre cele mai moderne stadioane din județ. Investiția s-a transformat într-un maidan plin de buruieni, pe care bat mingea copiii din localitate. Cu toate acestea, autoritățile au cheltuit până la ultimul leu cei 500 mii de lei oferiți de Guvernul României, prin Ordonanța 7, pentru realizarea acestui proiect. Aleșii locali ridică acum din umeri neputincioși, dar promit că stadionul va arăta în viitor așa cum prevede proiectul. Mai mult, în localitate nu mai există echipă de fotbal...

O investiție ratată
Cu mai bine de 10 ani în urmă, administrația locală din Ciochina a rea­lizat un proiect prin care a dorit să reabiliteze integral stadionul din satul Bordușelu. Guvernul României a luat act de soli­citarea edililor ialomițeni și a ofe­rit 500 mii de lei pentru a realiza acest obiectiv, în baza Ordonanței 7. Proiectul prevedea înlocuirea porților, amenajarea unei suprafețe de joc cu gazon, construcția de gradene și a unei camere destinată sportivilor... Scos la licitație, proiectul a fost câștigat de firma Omega Invest, în prezent falimentară, deținută de controversatul om de afaceri Ștefan Foamete. Impasul societății a adus și declinul stadionului din Bordușelu. Tot ceea ce a reușit constructorul să realizeze a fost doar cabina destinată fotbaliștilor. În rest, stadionul este un imens mai­dan, plin de buruieni. Cu toate acestea banii guvernamentali au fost cheltuiți până la ultimul leu. Autoritățile locale din Ciochina evită să emită un răspuns în legătură cu această situație. «Nu știm ce să vă spunem, am încercat și noi să facem ceva, dar nu ne-a ieșit! A fost și firma cu pro­bleme... Ce să mai spunem? Banii s-au dus și ei, ce-am fi putut noi să facem?! Spuneți dumnea­voastră!» precizează Vasile Câmpulungeanu, primarul loca­lității Ciochina, de care aparține satul Bordușelu.

Comuna nu are echipă de fotbal
Potrivit situației statistice a Asociației Județene de Fotbal, în comuna Ciochina sau în satele aparținătoare nu mai există echipe de fotbal de mai bine de un an... Cu toate acestea, autoritățile locale promit că stadionul de la Bordușelu va fi realizat conform proiectului pe care l-au făcut. «O să-l ducem la bun sfârșit, o să vedeți dumnea­voastră! Până acum am încercat să-l întreținem cu bani din sponsorizări... Ne descurcăm și noi cum putem! Așa e viața aici la țară...» a mai spus primarul Vasile Câmpulungeanu. În 2018, potrivit unor documente publicate pe site-ul Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, comuna Ciochina a solicitat Guvernului României alți 277 mii de lei pentru realizarea proiectului «Extindere și mo­dernizare stadion comunal tip 1, sat Bordușelu, comuna Ciochina, județul Ialomița».

Festival organizat pe stadionul abandonat La sfârșitul săptămânii precedente, autoritățile locale din Cio­china au organizat în satul Bordușelu a doua ediție a Festivalului «Flori de Salcâmi». În realitate, a fost vorba despre un soi de bâlci electoral ieftin, la care și-au făcut simțită prezența și reprezentanți ai partidelor politice, în frunte cu deputatul PNL Tinel Gheorghe sau Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Sur­prin­zător este faptul că locul ales pentru eveniment a fost stadionul abandonat și plin de buruieni din inima satului. «Vă mulțumesc că sunteți alături de noi la ceas de sărbătoare. Acest eveniment este pentru dumneavoastră!» le-a declarat primarul Vasile Câmpulungeanu celor câțiva localnici aflați lângă scenă. Alți oameni au reclamat inițiativa autorităților comentând: «Este o mare porcărie! Așa ceva ne trebuie nouă?! Vrem străzi, vrem apă, nu distracție...».

Bâlci administrativ (și) la Buești
Cu o regretabilă întârziere (pen­tru care îi cerem scuze pu­blic primarului Nicolae Mihăilă!), ziarul nostru pune umărul la me­diati­za­rea celei de a V-a ediții a Zilelor Bueștene. Evenimentul a avut loc înainte de Paște și s-a lăsat cu o paranghelie la care au­toritățile au îmbătat tot satul grație fondurilor publice alocate evenimentului.
Circ administrativ ca la carte Cu un sacou rămas mic la acest al treilea mandat, primarul Nicolae Mihăilă a oferit pe 4 mai 2019 locui­torilor din Buești o mostră tipică de «pâine și circ administrativ». Imor­talizat în format HD pe canalele de socializare de două televiziuni on-line locale, evenimentul reprezintă zenitul unei administrații preluate în urmă cu 10 ani. Potrivit înregistrărilor însă, administrația locală nu a precu­pețit niciun efort pentru a oferi un bâlci de calitate. De la diplomele primite «de la ăl cu țâța-n gură, pân’ la ăl cu barba sură» și până la (h)artiști, mici și bere, totul a fost din belșug. Nouă, perso­nal, ne-a tras atenția unul dintre martorii oculari ai evenimentului, care a confiscat microfonul pentru a declara posterității virtuale: «Pentru noi, aicea la Buești... domnul primar ne distrează maxim... da’ n-am fete!». Așa cum precizam inițial, ne alăturăm și noi după umilele noastre puteri eforturilor primarul Nicolae Mihăilă de a mediatiza Zilele Bueștene, ediția a V-a și le amintim consătenilor domniei sale că Buești nu are operator de salubrizare, apă curentă, drumuri co­munale asfaltate... Iar cele 6 milioane promise prin PNDL 2 sunt, deocamdată, doar iluzii electorale numai bune de reșapat și la alegerile locale din 2020. Să ne vedem sănătoși la vot!

17 Mai 2019, 18:05 (2669 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
De ce trag clopotele, Vasilică?
Nicoleta Fotache rămâne administratorul public al Primăriei Ciochina
Primăria Ciochina plătește ilegal administratorul public

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 26 Mai 2022
73 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 2 4 5 6 7 8 9 388 389

IPJ Ialomița: La volan cu permisul suspendat

Joi, 19 mai a.c., în cadrul unei acțiuni de amploare desfășurată de polițiști, oamenii legii au identificat, în flagrant, pe Bulevardul Chimiei din Slobozia, o femeie care conducea având permisul de conducere ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 12:45
(733 vizualizări - 0 comentarii)


1

DSVSA Ialomița: Fără focare de Pestă Porcină Africană pe raza județului

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, la acest moment, pe raza județului Ialomița nu există focare de Pestă Porcină Africană ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 11:00
(596 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale ale polițiștilor de Investigare a Criminalității Economice

Miercuri, 18 mai a.c. polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o acțiune pe raza municipiilor Slobozia, Fetești, Urziceni și a comunei Sinești, pe linia ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 15:30
(838 vizualizări - 1 comentariu)


3

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în mediul rural

Miercuri, 18 mai a.c., polițiștii ialomițeni au organizat pe raza comunelor Ciulnița, Gheorghe Lazăr, Perieți și Andrășești o acțiune cu efective mărite de prevenire și combatere a nerespectării normelor ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 15:15
(810 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Joi, 19 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27169, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de miercuri, 18 mai a ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 13:15
(644 vizualizări - 0 comentarii)


5

AJFP Ialomița: Precizări privind noile măsuri fiscale aprobate de Guvernul României

Prin actul normativ sunt aduse o serie de modificări și completări Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală necesare pentru reglementarea obligației de raportare de către furnizorii de servicii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 12:00
(701 vizualizări - 0 comentarii)


6

RAJA Constanța: Vineri, 20 mai 2022, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Vineri, 20 mai 2022, echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din Cartierul Buliga/Fetești. Astfel, în intervalul orar 08,00- ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 12:00
(832 vizualizări - 0 comentarii)


7
IJJ Ialomița: Jandarmii ialomițeni, la datorie

IJJ Ialomița: Jandarmii ialomițeni, la datorie

Aproximativ 140 de jandarmi ialomițeni vor asigura măsuri de ordine și siguranță publică pe timpul desfășurării manifestărilor sportive, religioase și cultural-artistice care vor avea loc în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 11:45
(755 vizualizări - 0 comentarii)


Efectivele de pisică sălbatică, râs și lup, evaluate de APM Ialomița

În baza atribuțiilor ce îi revin conform legislației în vigoare, autoritatea publică centrală pentru protecția mediului realizează studiile de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2022, 14:55
(769 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 18 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27169, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de marți, 17 mai ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2022, 13:20
(692 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

17 Mai 2022, 18:15


Borănești: Reținut pentru «viol»

Luni, 16 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reținut, pe bază de ordonanță, un bărbat de 49 de ani, domiciliat în localitatea Borănești. Acesta este acuzat că, în noaptea de 13/14 aprilie a.c., ar fi violat ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 15:20
(854 vizualizări - 0 comentarii)


12

AJFP Ialomița: Ghidul fiscal al contribuabililor care realizează venituri din închirieri a fost actualizat

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a actualizat Ghidul fiscal al contribuabililor persoanelor fizice care realizează venituri din închirierea și subînchirierea bunurilor mobile și imobile ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 15:00
(770 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Campania de depunere a Cererilor de plată aferente anului 2022, la final

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice încheierea Campaniei de depunere fără penalități a Cererilor Unice de Plată. Astfel, în perioada 1 martie-1 ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 13:40
(769 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Marți, 17 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27165, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 16 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 13:15
(658 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă, organizată la Slobozia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 20 mai 2022, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la Slobozia, în incinta Centrului Cultural «Ionel ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 11:00
(760 vizualizări - 0 comentarii)


Moaștele Sfântului Ioan Botezătorul, la Urziceni

În anul în care se împlinesc 20 de ani de la sfințirea bisericii cunoscută drept Catedrala Urziceni, racla cu un fragment din moaștele Sfântului Ioan Botezătorul va sosi în oraș. Evenimentul se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 23:05
(928 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Bullying în școala mea-aleg să mă implic»

IPJ Ialomița: «Bullying în școala mea-aleg să mă implic»

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile preventive la sfârșitul săptămânii preventive. Aceștia s-au întâlnit cu elevii de liceu și cadrele didactice în cadrul proiectului «Bullying în școala mea ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 14:20
(820 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină mistuită de flăcări la Manasia, incendiu la un stâlp electric la Fetești, casă cuprinsă de foc la Borănești

Mașină mistuită de flăcări la Manasia, incendiu la un stâlp electric la Fetești, casă cuprinsă de foc la Borănești

Duminică, 15 mai a.c., un echipaj de pompieri din Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la un autoturism abandonat de câteva zile pe ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 13:50
(635 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 16 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27161, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 15 mai a ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 13:30
(772 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri 20 mai 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 12:20
(883 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Aproape 100000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-14.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 97283 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 12:05
(778 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 15 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27161, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 14 mai ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2022, 13:50
(839 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 14 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27161, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de vineri, 13 mai ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2022, 13:20
(963 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Vineri, 13 mai a.c., o tânără de 15 ani, din Țăndărei, a ajuns la spital fiind victima unui accident rutier. Fata a fost lovită de un camion în timp ce traversa strada, regulamentar, pe trecerea de pietoni ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 16:20
(1520 vizualizări - 3 comentarii)


Programul «Tinerii și Hristos», în liceele din Urziceni

Programul «Tinerii și Hristos», în liceele din Urziceni

Joi, 12 mai 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în contextul Anului Omagial și Comemorativ 2022, Protopopiatul Urziceni a organizat, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 14:00
(860 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 13 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27156, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de joi, 12 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 13:20
(704 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Perioada de autorecenzare se prelungește până pe 27 mai 2022

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează cu privire la faptul că perioada de autorecenzare pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 se prelungește până la data de 27 mai 2022. Recenzarea ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 12:00
(1131 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Noaptea Muzeelor», supravegheată de pompieri

Sâmbătă, 14 mai a.c., se va desfășura evenimentul cultural «Noaptea Muzeelor». Pentru a asigura un nivel ridicat de siguranță pentru participanți și patrimoniul adăpostit de muzeele din municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 11:45
(1079 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Joi, 12 mai a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență, generată de producerea unei electrocutări a unui copil, în vârstă de 12 ani, care s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 07:30