Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Bonus: Bâlci administrativ (și) la Buești

Satul Bordușelu, din comuna ialomițeană Ciochina, ar fi trebuit să aibă unul dintre cele mai moderne stadioane din județ. Investiția s-a transformat într-un maidan plin de buruieni, pe care bat mingea copiii din localitate. Cu toate acestea, autoritățile au cheltuit până la ultimul leu cei 500 mii de lei oferiți de Guvernul României, prin Ordonanța 7, pentru realizarea acestui proiect. Aleșii locali ridică acum din umeri neputincioși, dar promit că stadionul va arăta în viitor așa cum prevede proiectul. Mai mult, în localitate nu mai există echipă de fotbal...

O investiție ratată
Cu mai bine de 10 ani în urmă, administrația locală din Ciochina a rea­lizat un proiect prin care a dorit să reabiliteze integral stadionul din satul Bordușelu. Guvernul României a luat act de soli­citarea edililor ialomițeni și a ofe­rit 500 mii de lei pentru a realiza acest obiectiv, în baza Ordonanței 7. Proiectul prevedea înlocuirea porților, amenajarea unei suprafețe de joc cu gazon, construcția de gradene și a unei camere destinată sportivilor... Scos la licitație, proiectul a fost câștigat de firma Omega Invest, în prezent falimentară, deținută de controversatul om de afaceri Ștefan Foamete. Impasul societății a adus și declinul stadionului din Bordușelu. Tot ceea ce a reușit constructorul să realizeze a fost doar cabina destinată fotbaliștilor. În rest, stadionul este un imens mai­dan, plin de buruieni. Cu toate acestea banii guvernamentali au fost cheltuiți până la ultimul leu. Autoritățile locale din Ciochina evită să emită un răspuns în legătură cu această situație. «Nu știm ce să vă spunem, am încercat și noi să facem ceva, dar nu ne-a ieșit! A fost și firma cu pro­bleme... Ce să mai spunem? Banii s-au dus și ei, ce-am fi putut noi să facem?! Spuneți dumnea­voastră!» precizează Vasile Câmpulungeanu, primarul loca­lității Ciochina, de care aparține satul Bordușelu.

Comuna nu are echipă de fotbal
Potrivit situației statistice a Asociației Județene de Fotbal, în comuna Ciochina sau în satele aparținătoare nu mai există echipe de fotbal de mai bine de un an... Cu toate acestea, autoritățile locale promit că stadionul de la Bordușelu va fi realizat conform proiectului pe care l-au făcut. «O să-l ducem la bun sfârșit, o să vedeți dumnea­voastră! Până acum am încercat să-l întreținem cu bani din sponsorizări... Ne descurcăm și noi cum putem! Așa e viața aici la țară...» a mai spus primarul Vasile Câmpulungeanu. În 2018, potrivit unor documente publicate pe site-ul Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, comuna Ciochina a solicitat Guvernului României alți 277 mii de lei pentru realizarea proiectului «Extindere și mo­dernizare stadion comunal tip 1, sat Bordușelu, comuna Ciochina, județul Ialomița».

Festival organizat pe stadionul abandonat La sfârșitul săptămânii precedente, autoritățile locale din Cio­china au organizat în satul Bordușelu a doua ediție a Festivalului «Flori de Salcâmi». În realitate, a fost vorba despre un soi de bâlci electoral ieftin, la care și-au făcut simțită prezența și reprezentanți ai partidelor politice, în frunte cu deputatul PNL Tinel Gheorghe sau Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Sur­prin­zător este faptul că locul ales pentru eveniment a fost stadionul abandonat și plin de buruieni din inima satului. «Vă mulțumesc că sunteți alături de noi la ceas de sărbătoare. Acest eveniment este pentru dumneavoastră!» le-a declarat primarul Vasile Câmpulungeanu celor câțiva localnici aflați lângă scenă. Alți oameni au reclamat inițiativa autorităților comentând: «Este o mare porcărie! Așa ceva ne trebuie nouă?! Vrem străzi, vrem apă, nu distracție...».

Bâlci administrativ (și) la Buești
Cu o regretabilă întârziere (pen­tru care îi cerem scuze pu­blic primarului Nicolae Mihăilă!), ziarul nostru pune umărul la me­diati­za­rea celei de a V-a ediții a Zilelor Bueștene. Evenimentul a avut loc înainte de Paște și s-a lăsat cu o paranghelie la care au­toritățile au îmbătat tot satul grație fondurilor publice alocate evenimentului.
Circ administrativ ca la carte Cu un sacou rămas mic la acest al treilea mandat, primarul Nicolae Mihăilă a oferit pe 4 mai 2019 locui­torilor din Buești o mostră tipică de «pâine și circ administrativ». Imor­talizat în format HD pe canalele de socializare de două televiziuni on-line locale, evenimentul reprezintă zenitul unei administrații preluate în urmă cu 10 ani. Potrivit înregistrărilor însă, administrația locală nu a precu­pețit niciun efort pentru a oferi un bâlci de calitate. De la diplomele primite «de la ăl cu țâța-n gură, pân’ la ăl cu barba sură» și până la (h)artiști, mici și bere, totul a fost din belșug. Nouă, perso­nal, ne-a tras atenția unul dintre martorii oculari ai evenimentului, care a confiscat microfonul pentru a declara posterității virtuale: «Pentru noi, aicea la Buești... domnul primar ne distrează maxim... da’ n-am fete!». Așa cum precizam inițial, ne alăturăm și noi după umilele noastre puteri eforturilor primarul Nicolae Mihăilă de a mediatiza Zilele Bueștene, ediția a V-a și le amintim consătenilor domniei sale că Buești nu are operator de salubrizare, apă curentă, drumuri co­munale asfaltate... Iar cele 6 milioane promise prin PNDL 2 sunt, deocamdată, doar iluzii electorale numai bune de reșapat și la alegerile locale din 2020. Să ne vedem sănătoși la vot!

17 Mai 2019, 18:05 (2774 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
De ce trag clopotele, Vasilică?
Nicoleta Fotache rămâne administratorul public al Primăriei Ciochina
Primăria Ciochina plătește ilegal administratorul public

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 15 Aug 2022
97 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 3 5 6 7 8 9 397 398

Spitalul Județean Slobozia, partener într-un proiect privind prevenirea cancerului de col uterin

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este principalul partener al Proiectului «Screening pentru Cancerul de Col Uterin și Tratament Precoce» (SCCUT), finanțat de Uniunea Europeană cu scopul de a preveni ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:00
(1432 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Luni, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27799, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de duminică, 24 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 13:00
(1369 vizualizări - 0 comentarii)


2
Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

În ultimele 3 zile, pompierii ialomițeni au acționat pentru localizarea și stingerea a 18 incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 18 incendii care au avut loc în perioada menționată, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 12:30
(1556 vizualizări - 0 comentarii)


3

Incendii pe raza localităților Perieți și Grivița

Duminică, 24 iulie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, produs la anexa unei ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 12:15
(1242 vizualizări - 0 comentarii)


4

Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 94,4% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, până la data de 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 232642 de persoane, reprezentând 94,4% din populația rezidentă ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 12:00
(1342 vizualizări - 0 comentarii)


5
Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Sâmbătă, 23 iulie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe DN2, în localitatea Ciocârlia, în eveniment fiind implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 11:45
(1335 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursare de TVA de peste 6,33 milioane de lei în iunie 2022

Prin structurile sale fiscal-teritoriale, Administrația Județeana Finanțelor Publice Ialomița a rambursat, în luna iunie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6,33 milioane de lei, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 11:35
(1224 vizualizări - 0 comentarii)


7

Ialomița: 36 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27789, fiind înregistrate 36 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 13:10
(947 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

O femeie în vârstă de 85 de ani a fost salvată în cursul zilei de sâmbătă, 23 iulie a.c., de polițiștii ialomițeni, după ce s-a rătăcit și a leșinat din cauza temperaturilor ridicate, în pădurea Sinești ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 09:00
(2033 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27753, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2022, 13:50
(1460 vizualizări - 0 comentarii)


10
Proiectul educațional «Clubul de Vară», la a șasea ediție

Proiectul educațional «Clubul de Vară», la a șasea ediție

Joi, 21 iulie 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, s-a desfășurat prima activitate din cadrul celei de a șasea ediții a «Clubului de Vară», intitulată ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 14:30
(1403 vizualizări - 0 comentarii)


11

Ialomița: 51 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27720, fiind înregistrate 51 de cazuri noi față de ziua de joi, 21 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 13:05
(1408 vizualizări - 0 comentarii)


12

IȘJ Ialomița: 88 de cadre didactice au susținut examenul de Definitivat 2022

Proba scrisă din cadrul Examenului Național pentru definitivare în învățământ-sesiunea 2022 s-a desfășurat miercuri, 20 iulie a.c., începând cu ora 9,00. În județul Ialomița, centrul de examen a fost stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 13:00
(1509 vizualizări - 0 comentarii)


Schelet uman de 2000 de ani, descoperit de arheologii Muzeului Județean Ialomița

Schelet uman de 2000 de ani, descoperit de arheologii Muzeului Județean Ialomița

Un schelet uman, de sex feminin, cu o vechime de 2000 de ani a fost descoperit de arheologii Muzeului Județean Ialomița. Săpăturile unde a fost identificat scheletul s-au desfășurat în situl arheologic ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 11:15
(2010 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de caniculă

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare COD GALBEN, valabilă în perioada 22-24 iulie a.c., ce vizează val de căldură și disconfort termic ridicat pentru județul Ialomița. Temperaturile ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 10:55
(1555 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe raza municipiului Slobozia

Accident rutier pe raza municipiului Slobozia

Joi, 21 iulie a.c., pompierii din Slobozia au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 10:00
(1457 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


AJFP Ialomița: Atenție, mesaje false trimise în numele ANAF!

La sesizarea unor contribuabili, ANAF atenționează, la nici o lună de la precedentele e-mailuri ale unor infractori cibernetici, cu privire la mesaje false transmise în numele instituției, prin care contribuabilii ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 09:15
(1703 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 48 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 21 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27669, fiind înregistrate 48 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 20 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2022, 13:20
(913 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 1,43 milioane de lei pentru sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor prestate în luna mai ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2022, 12:10
(1269 vizualizări - 0 comentarii)


19
ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Țăndărei, Vlădeni și Săveni

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Țăndărei, Vlădeni și Săveni

Miercuri, 20 iulie 2022, pompierii ialomițeni au participat la stingerea a trei incendii de vegetație în localitățile Țăndărei, Vlădeni și Săveni. La Țăndărei s-a intervenit pentru lichidarea unui incendiu ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2022, 10:50
(1348 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 62 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 20 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27621, fiind înregistrate 62 de cazuri noi față de ziua de marți, 19 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2022, 13:35
(1091 vizualizări - 0 comentarii)


«Arheolog pentru o zi» la Muzeul Județean Ialomița

Miercuri, 20 iulie 2022, la Muzeul Județean Ialomița, s-a desfășurat un eveniment în aer liber, destinat micuților înscriși în programul muzeal-educațional «Șezătoarea copiilor». Sub egida «Arheolog ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2022, 13:20
(1480 vizualizări - 0 comentarii)


Spitalul Județean de Urgență Slobozia: Teste Papanicolau si HPV gratuite

Marți, 26 iulie, la orele 12.00, Fundația «Renașterea» organizează la Slobozia evenimentul de lansare a proiectului «Screening pentru Cancerul de Col Uterin și Tratament Precoce (SCCUT)»-Regiunea Sud-Muntenia ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2022, 13:05
(1577 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Venituri de 106,04 milioane de lei, colectate în luna iunie 2022

În luna iunie a anului 2022, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 106,04 milioane de lei, cu 21 ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2022, 09:50
(1191 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Au fost publicate rezultatele inițiale ale concursului de Titularizare 2022

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează că marți, 19 iulie a.c., au fost făcute publice rezultatele inițiale ale concursului de Titularizare 2022. În centrele de evaluare au fost trimise 187 de ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2022, 16:00
(2039 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 90,9% din populația Ialomiței a fost recenzată

Până pe 24 iulie 2022, la nivelul județului Ialomița, se desfășoară a treia etapă a Recensământului Populației și Locuințelor 2021. Datele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că până luni, ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2022, 14:00
(1941 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 48 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 19 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27559, fiind înregistrate 48 de cazuri noi față de ziua de luni, 18 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2022, 13:00
(1590 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectul «Hercules», desfășurat și în județul Ialomița

În perioada 25 iulie-19 august 2022, Ministerul Sportului va desfășura în premieră Proiectul «Hercules», un program destinat atragerii copiilor către sport, care va oferi elevilor cu vârste între 6 și ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2022, 11:30
(1224 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținuți pentru «cămătărie»

Luni, 18 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în executare 3 mandate de percheziții domiciliare în municipiul Urziceni. Forțele de ordine au descins la locuințele unor pesoane bănuite de săvârșirea ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2022, 11:00
(1016 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Obține cazierul fiscal folosind Spațiul Privat Virtual

Contribuabilii pot obține cazierul fiscal și în format electornic, prin intermediul Spațiului Privat Virtual (SPV). Documentul este eliberat de sistemul informatic doar contribuabililor înregistrați în ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2022, 09:15