Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Mariana Iancu vrea primar la Perieți

Gâlceavă în cadrul alianței PSD-ALDE în Ialomița

Mariana Iancu vrea primar la Perieți

Asediată de efectele propriilor decizii, Mariana Iancu va părăsi fotoliul de director al Spitalului Slobozia. Surse administrative susțin că președintele Victor Moraru va adopta această decizie imediat după alegerile europarlamentare, ca urmare a unei petiții ajunse la Ministerul Sănătății. Pentru a cosmetiza acest nou eșec răsunător al administrației județene, Victor Moraru i-a propus Marianei Iancu sa candideze la funcția de primar al comunei... Perieți.

O catastrofă de manager Apreciată public de către președintele Victor Moraru drept «cel mai bun ma­nager pe care l-a avut Spitalul Slobozia», Mariana Iancu a reușit, în 2 ani de zile, să creeze o criză fără precedent la nivelul acestei instituții. În aprilie 2019, după zeci de scandaluri publice, salariații Spitalului au înaintat o petiție ministrului Sănătății, Sorina Pintea, în care susțin că situația creată a devenit insuportabilă. Petiția a fost retransmisă către Consiliul Județean Ialomița «pentru rezolvare» la o zi după ce ministrul Sorina Pintea vizita «inopinat» Spitalul de mână cu președintele Victor Moraru... Acuzațiile au fost publicate in extenso în paginile ziarului nostru, iar Mariana Iancu a refuzat să le comenteze. Printre altele, salariații o acuză de comportament abuziv («băi, doctore n-auzi în ... mea că la tine strig!», «ia uite ale dracu’ c.rve cum umblă cu fuste până la c.r») și cheltuirea nejustificată a bugetului instituției.

Victor Moraru are soluții Presiunea publică creată de către de­rapajele manageriale ale Marianei Iancu l-ar fi determinat pe acesta să adopte decizia demiterii Marianei Iancu. Formalitățile au fost însă amânate pentru luna iunie din cauza campaniei electorale pentru alegerile europarlamentare din 26 mai... Potrivit unor surse administrative interne, demiterea Marianei Iancu va fi mascată de nominalizarea acesteia la fotoliul de primar al comunei Perieți din partea ALDE Ialomița. Deși prematură în condițiile în care până la alegerile locale mai e un an întreg, aceasta rămâne singura soluție onorabilă de ieșire din scenă a managerului Mariana Iancu. Zvonul privind acest transfer a ajuns până la primarul comunei Perieți, Adrian Merlea, însă acesta a refuzat să comenteze acest scenariu. Preocupat exclusiv de asigurarea celor 15% din voturile electoratului la europarlamentare, președintele ALDE Ialomița, Ionel Gae, susține că nu a fost informat... «Eu și domnul președinte suntem parteneri în cadrul Alianței! Dar până acum nu am fost informat... Tot ce pot să vă asigur e că primarul Adrian Merlea este candidatul ALDE la Perieți și în 2020!» ne-a declarat Gae.

Prietenii «primarului» Mariana Iancu Nominalizarea Marianei Iancu drept candidat pentru Primăria Perieți în 2020 nu este tocmai o noutate. Potrivit propriilor declarații, în 2016, pe vremea când nici nu visa că va prelua frâiele Spi­talulului Județean Slobozia, Mariana Iancu și-a manifestat public intenția de a candida. De asemenea, este de notorietate faptul că ea a încercat să blocheze la momentul respectiv candidatura actualului primar, Adrian Merlea, implicându-se activ în lupta politică de la nivelul comunei. Acum drumul către funcția de primar al comunei este netezit de către actualul prefect Gigi Petre. La cererea președintelui Moraru, susțin aceleași surse admi­nistrative, prefectul județului Ialomița ar fi cerut verificarea legalității hotărârilor aprobate în Consiliul Local Perieți, într-o nouă încercare de a inti­mida o (re)candidatură a primarului Adrian Merlea. Vom reveni cu amănunte noi după alegerile din 26 mai 2019.

28 Mai 2019, 08:05 (6299 vizualizări - 25 comentarii)

Comentariile cititorilor:


giorgiana:
(11 Aprilie 2021, 20:02)
Spitalul slobozi a pierdut cel mai bun doctor menager si director dintre toti doctorii neurologi si nu va mai exista niciodata si ce ati inlocuit ca director sau menager nu se va compara cu doamna dr sapira violeta care sia dat atit de mult interesu in tot si cu pacientii era prea atenta si isi dadea interesu ca persoana sa fie vindecat stia ce medicament sai dea ....mariana sa stiti ca a fost sefa la vivanii sectia de salubritate si repede ati primito intro institutie medicala unde nu stia ce inseamna cei medicina sau cunostinte de unde repede asa iar pe doctora neurolog care a luat examenu pe merit ati facut sa fie tratata cu jigneli pacat ii dau tot respectul doamnei dr sapira violeta nu mai am curaj sa fii trayaya in acest spital asa ca fiti atenti cind angajati o femeie care se purta cu angajatii dela salubritate cu tot felul de dracuieli si alte cuvinte jignitoare nu merita sa stea intre muncitori si pacientii din spital sau restul doctorilor are un efect de comportament ciudat
Gelu:
(4 Iunie 2019, 14:13)
V-ati facut case, v-ati luat masini si terenuri nu numai din banii vostri ci si din plicurile date de noi, ca pana sa vi se mareasca salariile, va vaitati ca aveti salarii mici..Si atunci cu ce va cumparati toate astea?Toti care aveti cabinete private, cat din venit declarati la stat??Cati dintre voi taiati chitanta?Tot voi cu gura mare, ca nu va mai lasa asta sa furati!Cate medicamente, tifoane, pansamente, seringi, manusi, fura asistentele??
@Costica:
(4 Iunie 2019, 13:19)
Vorbesti serios, Costica!?
Si de ce crezi tu ca noi pacientii vorbim fara rost?
Ca ne-am saturat de incompetenta voastra, ne-am saturat sa venim cu bani pregatiti pentru spital ca si cum am pleca intr-o vacanta, ne-am saturat de aroganta voastra, de sfidarea, indiferenta, tipetele, vorbele urate, etc...Din cauza asta vorbim fara rost??Ce inca  nu intelegeti voi, cei ce lucrati in spital, este ca noi ceilalti, lucram numai pentru salariu, nu ne mai da nimeni inca un salariu din ciubucuri, cum am auzit vorbind pe holurile spitalului o asistenta care-i spunea alteia ca ea nu scoate banii de pe card, ca-i ajunge ce ia din ciubucuri..Si noi nu avem privilegiile pe care le aveti voi, concedii, plecati cand vreti din timpul programului, vouchere de vacanta, plus salariile pe care nu le meritati multi dintre voi..Nu va obliga nimeni sa lucrati acolo, veniti la privat, sa vedeti ce ''bine'' e!
Aaaa, va suparati pe managera ca tipa la voi, dar voi cand cand tipati la pacienti cum e?
Orice manager ar veni, n-are ce sa va faca, toti sunteti o apa si-un pamant!
ION:
(1 Iunie 2019, 10:36)
Gunoaie d'ale abatorului. Parca ar fi o poveste de aia comunita in care pui un tractorist sef la mecanica fina
Costica:
(31 Mai 2019, 13:31)
Pe voi astia care comentati fara rost, nu va multumeste nimic, sau sunt curios ce v-ar multumi. Iancu mariana este intr-adevar o catastrofa de manager. Voi cei care nu lucrati in spital, stati naibii in banca voastra nu mai trageti concluzii pripite. Daca va e asa drag de mariana iancu, luati-o pe la voi pe unde lucrati si sa va vad atunci, iar daca sunteti din spital inseamna ca pupati rau sa va mentineti functiile. Lasa ca vine cat de curand furtuna. 
Dana:
(29 Mai 2019, 23:37)
Dacă toate angajatele de la spital își fac flotant la Perieti tot nu câștigă Mariana Iancu ...Pierde.
George:
(29 Mai 2019, 23:07)
Văd că foarte multe persoane își doresc sa plece actuala managera a spitalului.Ok, dati-o afara și puneți altul.Avem noi garanția, ca pacienți, că lucrurile o sa evolueze mult mai bine pentru noi?Se va schimba totul in bine?O sa fim tratați așa cum trebuie, o sa mergem la spital cu inima deschisa că nu trebuie sa ne deschidem portofelele începând de la portar până la medic?O sa fim examinați fara sa se țipe la noi, n-o sa ne mai simțim vinovați că ne-am imbolnavit, doctorii n-o sa se mai supere că-i sculam când sunt de gardă???Ne garantează cineva toate astea???
Un analist:
(29 Mai 2019, 16:14)
Si Merlea e un pamfletar.Unul caruia ii place sa palavrageasca si care se crede baiestasul- primar cool.
Dana:
(29 Mai 2019, 15:30)
La alegerile locale: Adrian Merlea 90 % Mariana Iancu 10%
Barbu:
(29 Mai 2019, 09:34)
La toate aceste comentarii referitoare la spitalul județean, observ că nu recunoaște nimeni dintre cei care-și spun cadre medicale, că iau șpagă.Ei îi condamnă mai mult pe cei care nu scriu corect gramatical, fără să aducă vreo referire la conținutul comentariilor.
Toți sunteți niște oameni fără niciun Dumnezeu, care lăsați pacienții să sufere până nu vă umple buzunarul!Orice manager ar veni, nu poate să vă facă să înțelegeți că luați salariu pentru ce munciți, pentru că asta înseamnă a fi educat, iar la voi educația e zero.
@Asistenta:
(29 Mai 2019, 09:18)
Si daca e vorba de scris corect se zice ,,  tipau saracii''...
@Asistenta:
(29 Mai 2019, 07:52)
Tu esti una din acelea prietena cu doctorii!Sunt convinsă, pentru ca nu te-a interesat deloc conținutul a ceea ce am scris.
Vali:
(29 Mai 2019, 06:28)
Vin banii pentru proiectele aprobate pt spital și nu mai știu hoții din PSD cum se îndepărteze actualul manager sa poată ei sa puna un măscărici sa fure banii cu firmele lor. Felicitări managerului pt munca depusa pana acum și sper sa reziste în continuare.
SJU SLOBOZIA:
(28 Mai 2019, 22:12)
Buna seara!Din 27.05.2019 avem 2 neurologi angajati in Spital.
Costel:
(28 Mai 2019, 21:55)
Scapati ialomita de ciuma rosie psd / alde si ciuma galbena pdl / pnl altfel o sa stati numai in rahat si sclavie desteptilor. Astia s-au rotit intre ei mereu. Astia v-au furat astia v-au umilit, de ce nu va desteptati, de sunteti intunecati in gandire. V-ati multumit cu picatura iar ei au facut averi,desteptilor.