Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grădinița de 5 stele

Se întâmplă la Bucu

Grădinița de 5 stele

Începând cu acest an școlar, grădinița din comuna Bucu oferă preșcolarilor alternativa unui program prelungit. Astfel, 17 copii beneficiază de pătuțuri noi, cu mobilier modern, și... o masă caldă. «Suntem mândri că am reușit să rea­lizăm acest lucru! Părinții celor mici au fost receptivi la mesaj și foarte încântați... Mă bucur că în această comunitate suntem uniți cu toții, iar domnul primar ne-a ajutat să aducem acest vis la îndeplinire!» susține Anda Soare, directorul Grădiniței Bucu.

Un nou început Anul școlar 2019-2020 a început cu dreptul în localitatea Bucu. Grădinița din comună a oferit părinților și copiilor o nouă alternativă: program prelungit pentru cei mici. «Grădinița Bucu funcționează de anul acesta cu două grupe, respectiv o grupă cu program normal și cealaltă cu program prelungit... Preconizăm că în anul școlar 2020-2021 vom mai înființa încă o grupă cu program prelungit, grație feedback-ului po­zitiv pe care l-am primit din partea părinților...» susține Anda Soare, director Grădinița Bucu. Această unitate de învățământ funcționează cu 35 copii, dintre care, începând cu anul acesta școlar, 17 copii sunt înscriși la grupa cu program prelungit. Copiii beneficiază de pătuțuri, mobilier nou și... o masă caldă. «Toate aceste beneficii aduse celor mici s-au datorat atât comunității și, mai ales, domnului primar Ion Drăgușin. Domnia sa, ca de fiecare dată, a fost deschis la pro­punerea noastră și ne-a ajutat să îndepli­nim acest vis. Este un beneficiu adus atât părinților, care lucrează de dimineață până seara, cât și copiilor, că au un loc unde să doarmă, să mănânce și să își aștepte părinții de la muncă...» adaugă Anda Soare, directorul Grădiniței Bucu.

Copiii fluturi Grădinița din Bucu se află în centrul localității, într-un loc special amenajat, cu mult spațiu verde, cu leagăne și băncuțe pentru copii. Este ora prânzului, iar cei mici sunt deja în pătuțuri, fiecare cu pijămăluța lui. Printre ei, o întâlnim pe Floriana Vlad, educatoare de 19 ani în cadrul Grădiniței Bucu. «Ne pare bine că părinții au fost receptivi la inițiativa noastră... Este o noutate pentru ei dar, mai ales, un lucru bun! Iar pentru noi este o provocare...». Iulian Stănilă este unul dintre copiii înscriși la grupa pregătitoare a acestei grădinițe. Ca fiecare copil, fericirea se putea citi pe chipul său în momentul în care a văzut pătuțurile. Prima impresie a celor mici a fost: «Uaaauuuu! Astea sunt ale noastre? Vaaai! Ce frumoasă este lenjeria! Doamna educatoare, dormim în ele?!». Bucuria copiilor este totodată menținută și de poveștile pe care cadrele didactice le spun celor mici. «Se spune că în viață trebuie să dai copiilor două lucruri nemuritoare: rădăcini și aripi. Rădăcinile se formează datorită învățăturilor pe care noi, cadrele didactice, le oferim copiilor și aripi prin saltul pe care ei îl vor avea în viitor... Știți că pe aripile fluturilor sunt foarte multe culori, iar în momentul în care noi, cadrele didactice, îi învățăm pe copii lucruri, noi suntem cei care le co­lorăm aripile...» completează Floriana Vlad, educatoare la Grădinița Bucu. În vreme ce unii copii dorm, Iulian ne salută voios. La capătul rândului, Maria se ridică din pătuț și începe să danseze. Colega ei de pătuț se trezește și ea și începe să râdă. Doamna educatoare îi vede și îi îndeamnă să doarmă. «Nu! Stați puțin să îmi aranjez pătuțul și apoi dorm...» spune Maria.

Program prelungit și la Reviga
Grădinița din comuna Bucu nu este singura din județ care are grupă cu program prelungit. Potrivit informațiilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, la nivelul județului există, începând cu acest an școlar, două grădinițe cu program prelungit, respectiv Grădinița Bucu și Grădinița Reviga.

22 Septembrie 2019, 08:25 (4528 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Bucu, comuna cu străzi pe care se poate circula în siguranță
Proiecte noi și vechi la standarde europene
Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comentariile cititorilor:


unul:
(23 Septembrie 2019, 12:43)
Pentru acest lucru ar trebui sa spunem bravo Ionut Dimache. El este omul care a realizat proiectul. 
Steluta:
(22 Septembrie 2019, 21:39)
Bravo felicitări dom primar
tt:
(22 Septembrie 2019, 13:25)
Felicitari !!!!