Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»

Războiul consilierului local Luminița Croitoru cu primarul Sloboziei

«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»

După 3 ani de tăcere, consilierul local Luminița Croitoru acuză Primăria Slobozia de incompetență și rea-voință. În replică, primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, lansează acuzații... politice! Luminița Croitoru este singurul consilier al Partidului Ialomițenilor din cadrul Consiliului Local Slobozia. Ea este reprezentantul unei asociații de proprietari cu 1700 de apartamente...

Scântei pe final de ședință Joi, 26 septembrie 2019, la finalul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, consilierul Luminița Croitoru l-a interpelat dur pe primarul Adrian Mocioniu, lansând acuzații grave: «Eu vin din teren, de la oameni! Și văd care sunt problemele... Curățenia lasă de dorit. Eu ies pe stradă mai mult decât dumneavoastră și văd! Văd cum se bagă gunoaiele în canalizări, cum se bagă gunoaiele sub gardul viu, cum se bagă sub mașini... Am ajuns să mă rog de DADP să repare gropile și să taie arborii care stau să pice pe mașini. Când o să facă asta?! După ce pică pe ele? Nu știu de ce încercați să mă împiedicați să vorbesc. Vă deranjează adevărul?». În replică, primarul Adrian Mocioniu a susținut că Luminița Croitoru este conflictuală și că declarațiile sale au conotații politice. El a reușit în repetate rânduri să blocheze discursul acesteia, susținând că acuzațiile acesteia nu sunt justificate. «Dumneavoastră, de câte ori vedeți o cameră de luat vederi, sunteți nemulțumită. E clar că se apropie alegerile!» a concluzionat el.

Acuzațiile rămân Poziția Luminiței Croitoru a fost susținută de către consilierii PNL din cadrul Consiliului Local. Consilierul PNL Robert Bocu a solicitat în numele Consiliului Local o întrevedere cu reprezentanții societății Polaris M Holding, în vederea remedierii unor probleme care vizează colectarea selectivă a deșeurilor. Luminița Croitoru a continuat să acuze administrația locală, lansând acuzații de o gravitate fără precedent: «Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul! Văd foarte bine ce se întâmplă, mai bine ca dumneavoastră de 1000 de ori! Ați plombat găuri fără să se pună pietriș dedesubt... De ce vă supără adevărul, domnule primar?! Și cum e posibil așa ceva?». Luminița Croitoru este primul consilier local care, după 3 ani și jumătate de mandat, critică deschis activitatea administrației locale. Luminița Croitoru este singurul consilier local al Partidului Ialomițenilor la Slobozia. Partidul a fost înființat înainte de alegerile locale din 2016, însă rezultatele obținute au fost modeste.

27 Septembrie 2019, 17:05 (4876 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia
Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»
Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei
Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Comentariile cititorilor:


Marian Plo:
(27 Septembrie 2019, 20:54)
Ma da ai dreacu de smecheri se mai credparlitii astia de primarii, ma si cand a o sa le vina randul, cand de frica sa nu fie macelariti de oameni or sa se ascunda in glucile de coceni ori prin bordeie sapate pe sub hasnale de rahat. Am si eu unul pe care si daca sar tara ca rama nu as putea sal iert vreodata. Va jur ca am vazut in poarta unei primarii oameni trecuti de prima tinerete care nu mai conteneau in blesteme la adresa unui edil. Ma intreb cum de îi mai tine dumnezeu pe lume pe astia care fac rau prostilor care iau ales.
mitu:
(27 Septembrie 2019, 20:33)
Luminita, tocmai ce-si pierdu titlul de consilier. Te pui cu Jegurile...
sorin:
(27 Septembrie 2019, 19:37)
are foarte mare dreptate,orasul impartit politic,in functie de voturile obtinute pe cartiere asa arata si curatenia...
Marius:
(27 Septembrie 2019, 19:17)
Asa este! Niciodata orasul asta nu a fost mai murdar. Cosurile stradale, si asa prea putine, sunt pline, cu varf. Oamenii din ce in ce mai necivilizati, coji de seminte, mizerie, fecale pe la colturi, asfaltul distrus, aer imputit, blocuri neingrijite, apa imposibil de baut... Normal ca daca cineva incearca sa semnaleze ceva este catalogat imediat ca rau-voitor. Au dezvoltat astia un mijloc de aparare ceva de speriat. Cum le spune cineve ceva, cum sar de fund in sus, ba ca are lumea ceva cu ei, ba ca ceilalti sunt in campanie, ba ca fac parte din alt partid. Asa e politica si la nivelul de sus, nu doar cea locala. Hotul striga hotii, dar mai tare, sa nu se mai auda decat ei. Da, ORASUL E INGROPAT IN MIZERIE SI DEZASTRU. Si o spune un locuitor ap orasului. Poate intr-o zi vom fi mai multi. Am ajuns sa ne multumim cu o carpeala de asfalt si cu lucruri banale si normale.
16 ANI:
(27 Septembrie 2019, 18:52)
si restul-din varsta respectabila, dupa cum se vede dupa coafura....cu ce te ai ocupat, doamna?NU primarul face curatenie in oras, asistatii aia sociali pe care nu i scoateti la munca ar trebui sa curete...sau consilierii ca dumneata, sa justifice indemnizatia de sedinta,ca nimeni n a auzit de luminatia ta!
mizerii:
(27 Septembrie 2019, 18:49)
cetatenii orasului au mai mult de cate 16 ani si niciodata n au vazut asemenea mizerii de cand conduceti orasul, desi nici inainte n a fost mai roz, voi parca sunteti tradatori cu diploma, dusmani inversunati ai concetatenilor si lacomi peste masura de functii, mosii si alte mizilicuri..nu mai exista om competent pe nicaieri, saptamanal va creati agentii, servicii, functii in care sa mai capatuiti cate o scursura pesdista.DU-TE ACASA, FEMEIE!