Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

avariate

Doamnelor și domnilor, am ratat evenimentul anului. Recunoaștem că am știut dar, luați de curenții ascendenți, am omis nunta președintelui Airbus de la Brașov. Căci doctorul în avioane a făcut nuntă mare pe teritoriul soției, gurile spurcate din instituție spunând că, de fapt, «el s-a măritat». Acestea fiind rostite, îi dorim secretarului de stat Boeing casă de pietre și... «ține-ți minte trei cuvinte: Marean Mapă tot te minte!». Na că-s cinci!

Impresionați de baletul lu’ Marean Dezamăgitoru’, am zis să aplaudăm la scenă deschisă noile strategii ale celui ce se visează noul Hrebe de pe scena politică națională. Și dacă cel sfătuit de purtătorul de mape cu cod COR stă la pârnaie pentru o frecție, huhurezul lucrător la Programe de Guvernare și proțăpitor de Veorici în funcții de premier ar putea să se gândească la situațiile similare pe care încă le patronează. Adicătelea, are și Marean câțiva ipochimeni prin niște funcții plătite la stat care n-au trecut pe la serviciu în timp ce freacă menta (sau altceva) prin sedii de partid. De preferat ar fi ca Marean să discute totuși într-o privată cu nea Livache să nu care cumva să pățească vreun pocinog.

Și dacă tot discutăm de Marean Dezamăgitoru’, este cazul să-i transmitem primarelui Mojo-fante de Slobozia că nu mai este în viziunile Luceafărului politicii. Căci purtătorul de mape cu cod COR este sigur că Potorelul cel Viteaz va fi cartea câștigătoare pentru Primăria Sloboziei. În acest context și cu sondajul PSD în față, Marean a reușit să-l irite la culme pe freelancerul Păros. Și, dacă stăm bine să ne gândim, e și normal în condițiile în care freelancerul a fost primul pe ștat la Pro Românica.

După cum aminteam în treacăt mai sus, social-democrații sau ce a mai rămas din ei au definitivat tradiționalul deja sondaj de opinie la nivel local. Cel în care l-au reintrodus pe Săndel dinamită, pe vicii Mușețel și Renu’, plus alte specimene gen Potori, Băcănei, șamd. Acuma, vorba lui nea Săndel dinamită, să vedem care va fi gluga candidată, deoarece, potrivit sondajului, cocenii ar fi rămas constanți în opțiuni.

În toată această agitație de permutări, Soarele administrației publice locale își urmează nestingherit mișcarea de rotație, convins fiind de prea multă vreme că fără razele-i înțelepte întreaga Ialomiță s-ar deșertifica. Revenind, noi chiar nu știm cum să propagăm ceea ce fără să dorim am auzit. Să fie doar o glumă că după răsturnarea Veoricii, duamna menajer Mariana ar fi promovată la Ministerul Sănătății? Sau că tanti cea mai iubită dintre consiliere, domnișoară între domnișoare, va ajunge la Ministerul ăla unde Carmencita tot caută luminițe pe sub birourile secretarilor de stat? Chiar că încurcate sunt căile politicii și ale lu’ Marean Dezamăgitoru’ în mod special.

La capitolul impresie artistică, apreciem că mama galurilor are ceva defecțiuni la partea mansardată. Din ce am priceput de la niște primărei de țară cu terenuri cumpărate pe numele soțiilor, odraslelor și, în unele cazuri, chiar ale amantelor, mama la galuri i-ar fi făcut să înțeleagă că își dorește mai mult de la politica social-democrată. Nu știm dacă de vină pentru ceea ce au înțeles niște primărei sunt doar vremurile, dar Marian al nostru ar fi auzit. Nu s-a supărat. Dar și-a amintit brusc că baletul, impresiile artistice și jocul de scenă aparțin Luceafărului politicii, descoperitorul de ta­lente la nivel local.

Umblă din nou vorba că doctorul cu doctorat Piua face joculețe politice. Din câte am reușit să aflăm, doctorul ucigaș de găini cu doctorat în pestă porcină ar fi fost împuternicit oficial cu racolarea de primari. Deja are la activ două propuneri concrete, alți doi urmând a fi contactați de virușii instituției. Interesante, din punctul nostru de vedere, au fost recomandările dr Piua...

11 Octombrie 2019, 17:50 (4769 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 29 Sep 2021
131 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 334 335 336 338 340 341 342 357 358

I-a furat portofelul la cimitir

Polițiștii din Fetești au fost sesizați de un bătrîn, de 70 de ani, din localitate, despre faptul că a fost victima unui furt. Deplasați la fața locului, polițițtii au efectuat cercetări în vederea stabilirii ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 04:52
(29637 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în școli, prioritate pentru polițiști

Miercuri, 31 martie a.c., în intervalul orar 18.00-21.00, echipe formate din polițiști de siguranță publică, poliție rutieră și investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 04:11
(20111 vizualizări - 0 comentarii)


2

«Alături de Oameni... pentru Oameni»

Și în anul 2010 Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială, derulează acest program social «Alături de Oameni... pentru Oameni». Programul-pilot a fost inițiat în anul 2009, de Asociația Socio ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2010, 15:21
(14985 vizualizări - 0 comentarii)


3

Controale ale Direcției Sanitare Veterinare

Inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în perioada 15-31 martie 2010, au efectuat 71 de acțiuni de control, acțiuni în timpul cărora s-a urmărit modul de respectare ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2010, 12:42
(27084 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul de Artă Creștină»

Consiliul Județean Ialomița, alături de Uniunea Artiștilor Plastici din România și Centrul Cultural Cultural UNESCO «Ionel Perlea», invită slobozenii și nu numai să viziteze expoziția «Salonul de Artă ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2010, 08:03
(30086 vizualizări - 0 comentarii)


5
Tenis de câmp: Sorin Iordache a câștigat Turneul Open Municipal

Tenis de cîmp: Sorin Iordache a cîștigat Turneul Open Municipal

Începînd de sîmbătă, 27 martie 2010, la terenurile Asociației Municipale de Tenis din București, s-a desfășurat turneul de tenis de cîmp OPEN MUNICIPAL, unul din cele mai puternice concursuri din calendarul ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2010, 07:08
(16085 vizualizări - 1 comentariu)


Queen Fashion angajează

Magazinul Queen Fashion, ce urmează să-și deschidă porțile lîngă Kaufland, caută personal pentru angajare pe posturile de vînzător și manager de magazin. Doritorii trebuie ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2010, 16:41
(33933 vizualizări - 1 comentariu)


Trei accidente, trei răniți

Marți, 30 martie a.c., pe arterele județului au avut loc trei evenimente rutiere, soldate cu rănirea a trei persoane.
Astfel, în jurul orei 15.00, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată prin ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2010, 16:22
(26148 vizualizări - 0 comentarii)


8

Acțiune pentru prevenirea evenimentelor rutiere

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent. Cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2010, 16:17
(17243 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Brăila, depistat la Slobozia

Marți, 30 martie a.c., în cadrul activităților desfășurate de agenții de proximitate și de siguranță publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, pe Strada Domnița Bălașa din municipiul reședință ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2010, 16:15
(25969 vizualizări - 0 comentarii)


4 suspecți de furt, prinși în flagrant

În după-amiaza zilei de marți, 30 martie a.c., în jurul orei 13.00, Poliția a fost sesizată de către un localnic din comuna Ciochina, agent de pază la o societate comercială cu profil agricol din orașul ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2010, 16:13
(26766 vizualizări - 0 comentarii)


Declarațiile anuale pentru cota de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează cumpărătorii care achiziționeză lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe că, începînd cu data ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2010, 16:10
(16185 vizualizări - 0 comentarii)


12

Locuri de muncă în rețeaua EURES

La data de 25 martie 2010, în rețeaua EURES sînt disponibile 246 locuri de muncă pentru străinătate. Astfel, în Austria sînt disponibile 100 locuri de muncă pentru muncitori forestieri, respectiv 100 locuri ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2010, 16:04
(28926 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2010, 18:42
(16725 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2010, 18:01
(15406 vizualizări - 0 comentarii)


Mașina confiscată în urmă cu cîteva zile, furată din București

În urma expertizei efectuată de experții criminaliști asupra mașinii confiscate în urmă cu cîteva zile s-a stabilit configurația inițială a seriei de șasiu, anterior modificării caracterelor, iar prin interogarea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2010, 17:10
(14851 vizualizări - 0 comentarii)


Țigări fără documente de proveniență

În cursul nopții de luni spre marți, respectiv 29 spre 30 martie a.c., agenții Postului de Poliție Miloșești au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în municipiul București, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2010, 17:09
(26542 vizualizări - 0 comentarii)


Lăsați copiii să vină la Mine

Lăsați copiii să vină la Mine

Cu binecuvîntarea Presfințitului Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor și sub atenta îndrumarea a PC Părinte Protopop de Urziceni, Stancu Bogdan Ionuț, în seara zilei de sîmbătă, 27 martie 2010 ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2010, 12:39
(26702 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Italia, depistat la Urziceni

Polițiști din Urziceni au efectuat în cadrul unei acțiuni derulate sîmbătă, 27 martie a.c., 4 percheziții domiciliare. Astfel, la domiciliul unui bărbat, de 32 de ani, din Urziceni, a fost depistat un autoturism ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2010, 12:31
(16113 vizualizări - 2 comentarii)


Trei minori au furat o oaie

Sîmbătă, 27 martie a.c., polițiști din Țăndărei și Mihail Kogălniceanu au depistat 3 minori în vîrstă de 13, 14 și 15 ani, toți din localitate, ce se deplasau cu o căruță pe o stradă din localitate, transportînd ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2010, 12:29
(16068 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune pentru prevenirea faptelor antisociale

În dimineața zilei de sîmbătă, 27 martie a.c., timp de patru ore, polițiștii din Urziceni au organizat și executat o acțiune ce a urmărit, în principal, prevenirea și combaterea furturilor din buzunare ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2010, 12:27
(14907 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție cu produse de post și sfeștanie la Școala cu clasele I-VIII Condeești

Expoziție cu produse de post și sfeștanie la Școala cu clasele I-VIII Condeești

În data de 24 martie 2010, în ajun de marele praznic al Bunei Vestiri, la Școala Condeești a avut loc o expoziție cu produse de post. Produsele au fost aduse de elevii școlii, bucuroși în a arăta tuturor ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2010, 12:17
(26439 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni în sărbătoare

La 160 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române, jandarmii ialomițeni marchează evenimentul prin organizarea unor activități specifice instituției. Astfel, sîmbătă, 3 aprilie 2010, persoanele interesate ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2010, 10:10
(27966 vizualizări - 0 comentarii)


24000 de polițiști, jandarmi, polițiști de frontieră și pompieri, pe stradă de Paște

«Ministerul Administrației și Internelor va acționa cu aproximativ 24000 de cadre în perioada Sărbătorilor Paștelui, pentru prevenirea evenimentelor nedorite, dintre care 2000 doar în București» a declarat ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2010, 05:02
(14577 vizualizări - 0 comentarii)


Videoconferință: Boc a cerut prefecților să urmărească aplicarea priorităților și politicilor guvernamentale

Primul-ministru Emil Boc a prezentat prefecților, în cadrul videoconferinței desfășurate sîmbătă, 27 martie a.c., la Palatul Victoria, prioritățile și politicile guvernamentale și le-a cerut reprezentanților ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2010, 04:55
(14724 vizualizări - 0 comentarii)


S-a răsturnat cu mașina

Vineri, 26 martie a.c., în jurul orei 12.00, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin 112, despre faptul că în afara municipiului, pe Drumul Județean 212, s-a produs un accident rutier soldat cu ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2010, 07:01
(27150 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton beat, victimă a unui accident

Poliția Fetești a fost sesizată despre faptul că pe strada Țăndărei, din localitate, s-a produs un accident. Polițiștii s-au deplasat la fața locului unde au constatat că un autoturism, condus de o tînără ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2010, 07:00
(23459 vizualizări - 0 comentarii)


Jocurile de noroc, în atenția polițiștilor

În perioada 22-26 martie a.c., polițiștii Biroului de Investigarea a Fraudelor au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea comiterii de ilegalități în domeniul jocurilor de noroc în zona municipiului ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2010, 07:00
(25384 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt de energie electrică

La primele ore ale dimineții de miercuri, 24 martie a.c., polițiștii feteșteni, împreună cu jandarmi și angajați ai societății furnizoare de energie electrică, au organizat o acțiune pentru prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 15:26
(18798 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Vindea covoare ilegal

Miercuri, 24 martie a.c., polițiștii din Munteni-Buzău au depistat un bărbat, de 54 de ani, din județul Mureș, în timp ce comercializa 18 covoare tip persan, fără a deține documente de proveniență pentru ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 15:26