Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

George Dragomir, în topul scrimerilor români ai anului

Scrimă

George Dragomir, în topul scrimerilor români ai anului

Anul 2019 a fost suficient de bun pentru scrima românească, permițând Federației de specialitate să întocmească un top al celor mai buni sportivi. Ca să nu rămână cineva nedreptățit și pentru a nu amesteca cele întâmplate la seniori cu isprăvile juniorilor și cadeților, s-au întocmit ierahii pe arme și categorii de vârstă. Și pentru că scrima ialomițeană a excelat în ultimele decenii, prin măiestria sabrerilor, ne vom apleca asupra performanțelor din sabia masculină, pentru că aici Slobozia a fost de trei ori pe podiumul european și mondial, în 2019. Ca să n-o mai lungim, Federația Română de Scrimă l-a desemnat pe George Dragomir, sportiv legitimat la CSM Unirea Slobozia, sabrerul anului 2019, în categoria juniorilor. Noi am putea merge mai departe spunând că George a fost performerul anului pentru scrima românească, dar, desigur, suntem subiectivi așa că ne vom opri la distincția acordată de FRS. George Dragomir a cucerit în 2019 argintul la Campionatul Mondial al Juniorilor, iar apoi a confirmat la Campionatul European pentru Tineret, unde a obținut medalia de bronz. Nu s-a oprit aici ci alături de colegii săi din Echipa Națională de Tineret (sportivi sub 23 de ani) a cucerit titlul european. Un an de vis pentru sabrerul ialomițean descoperit și pregătit de profesorul Marin Cruțu. Dacă adăugăm aici și performanțele pe plan național obținute de Dragomir avem deja un răspuns pentru cei care se întreabă încă cine va fi sportivul anului 2019 în Ialomița. Și dacă tot am spus că sunt ani buni de când scrima ialomițeană ține steagul sus, să adăugăm că la Gala Scrimei Românești, derulată sub titlul «Fier și Aur», nu doar George a fost printre laureați. Cea mai bună echipă de seniori a fost desemnată reprezentativa României la sabie masculin, locul 4 la Campionatul European. Din echipă au făcut parte și slobozenii Alin Badea și Iulian Teodosiu. Așadar un bilanț foarte bun pentru scrimerii ialomițeni în 2019. Cu siguranță surprizele plăcute nu vor lipsi nici în 2020.

10 Decembrie 2019, 09:10 (2238 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Reluarea competițiilor rămâne incertă
Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la ediția a X-a
Răzvan Stănescu, locul 5 la Teheran

Comentariile cititorilor:


de apreciat:
(13 Decembrie 2019, 12:42)
felicitari pt toate rezultatele, mult succes si in 2020.
Loredana:
(11 Decembrie 2019, 23:22)
Felicitări și succes mai departe!