Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Crește numărul elevilor bolnavi de gripă

În Ialomița

Crește numărul elevilor bolnavi de gripă

Statistică îngrijorătoare în ceea ce privește evoluția cazurilor de gripă sezonieră înregistrate în școlile din Ialomița. Autoritățile susțin faptul că numărul îmbolnăvirilor a crescut semnificativ prin comparație cu săptămâna trecută. 134 de elevi din județ sunt diagnosticați cu gripă în momentul de față. Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a devenit neîncăpătoare din cauza copiilor care suferă de afecțiuni respiratorii specifice sezonului rece.

Școlile rămân deschise Dacă în urmă cu o săptămână 64 de elevi din județ sufereau de gripă, săptămâna aceasta rapor­tă­rile oficiale arată că numărul ca­zurilor înregistrate la nivelul șco­lilor din județ a ajuns la 134. Cu toate acestea, atât Inspectoratul Școlar Județean Ialomița cât și Direcția de Sănătate Publică Ialomița nu au decis încă suspen­darea cursurilor în școli și gră­dinițe. Reprezentanții celor două instituții au explicat că este nevoie ca 20% din elevii sau preșcolarii dintr-o unitate de învățământ să fie diagnosticați cu gripă pentru a se aplica măsura închiderii unităților școlare. «Există o procedură în baza căreia se aplică acestă măsură de suspendare a cursurilor... Deocam­dată nu au fost întrunite toate criteriile și sperăm să nu fie nevoie!» a explicat Tonița Manea, prefectul județului Ialomița. În timp ce autoritățile decid dacă vor suspenda sau nu cursurile, în multe școli din Ialomița clasele sunt aproape goale din cauza elevilor bolnavi de gripă. Mai mult, Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a devenit neîncăpătoare din cauza copiilor care se prezintă la unitatea medicală cu simptome specifice afecțiunilor respiratorii.

8 Februarie 2020, 10:40 (1682 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Un elev al Colegiului Național «Grigore Moisil» Urziceni a încercat să se sinucidă
300 de elevi din Ialomița, obligați să învețe împreună în aceleași clase
Educație de calitate pe banii părinților
Amenințate de gripă, școlile din Ialomița rămân deschise

Comentariile cititorilor:


idioti parentali :
(9 Februarie 2020, 11:04)
O mare discutie se poarta despre responsabilitatea parintilor.Noi nu avem tembeli care daca vad primele semne de gripa/raceala la copil continua sa il lase in colectivitate.Nu avem asa tâmpiți.Voi aveti?Daca vedem oameni sanatosi cu mascuta,radem de ei,suntem destepti,nu realizam gravitatea gripei la copii si varstnici.Avem bmwuri si unghii gel dar pe creier se aseaza muste !
Gicu:
(8 Februarie 2020, 14:17)
Cati au fost vaccinati ? Cati dintre ei isi spala mainile regulat ? Wc in casa 10% restul 70% in fundul curtii si olita ! Cati dintre ei au regulat cele 3 mese/zii ? Ingrijorator fenomenul, nu suntem departe de anii ‘60 cand la tot pasul erau bonlavi de TBC din aceleasi cauze intalnite frecvent azi in tara/ Ialomita/Calarasi/Giurgiu, etc, judete unde predomina saracia. Conctret, nu pot spune pentru ca va suparati. Votati in continuare odata la 4 ani cate un blestem otravit, care sta pe functie de 10ani, 20 ani. E aici este cauza. Efectul il aveti, dragilor cu capete luminate. Alegeti cu capul viitorul, alegeti tineri nu javre si martalogi obositi.