Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei

Încă 580 mii de lei pentru mutarea stâlpilor de iluminat

Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia se va reuni joi, 5 martie 2020, pentru a aproba o investiție de 580 mii de lei pentru «iluminat sensuri giratorii intersecții DN2A-DN21 Slobozia». Suma ridică nota de plată a investiției finale la 3,2 milioane de lei!

Crește nota de plată Inițiată în toamna anului 2019, investiția care viza construirea unui sens giratoriu la intersecția DN2A cu DN21 Slobozia se apropie de final. Valoarea lucrărilor, executate de Oyl Company Holding, a fost estimată la 2,6 milioane de lei. La această sumă se adaugă alte 580 mii de lei pentru construirea unui nou sistem de iluminat public în zonă. Această sumă va fi suportată din bugetul Sloboziei. Joi, 5 martie 2020, Consiliul Local Slobozia se va reuni în cadrul unei ședințe extraordinare pentru a aproba Documentația de Avizare a Lucrărilor de Intervenții pentru obiectivul de investiții «Iluminat sensuri giratorii intersecții DN2A-DN21, Slobozia»-faza DALI. Fondurile alocate acoperă atât proiectarea, cât și execuția lucrărilor, cu o durată estimată de 3 luni.

Sistem de iluminat modern Conform scenariului prezentat în do­cumentație, investiția constă în «relocarea stâlpilor ce se situează pe viitoarele extinderi ale părții carosabile si echiparea tuturor stâlpilor din zona cu corpuri de iluminat noi, moderne, cu sursa LED». Această variantă va asigura o scădere a consumului de energie electrică cu 51%. Reamintim că această investiție care presupune reducerea cheltuielilor cu energia electrică nu este singulară. Administrația locală va accesa fonduri europene în valoare de 3,3 milioane de lei pentru ca Slobozia să fie «iluminată inteligent». Concret, asta va presupune achiziționarea unor «lămpi cu eficiență energetică ridicată și durată mare de viață», reabilitarea rețelelor de tensiune uzate și achiziționarea și instalarea unor sisteme de telegestiune a iluminatului public.

5 Martie 2020, 08:05 (3630 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Marian Neacșu a demisionat din Consiliul Local Slobozia
Ședința Consiliului Local Slobozia și noua viziune administrativă
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia

Comentariile cititorilor:


Gigel :
(8 Martie 2020, 11:07)
Bani cheltuiti si disconfort pentru o zona giratorie demna de anii 1970 cand pe sosea te intalneai cu 8 masini de la Bucuresti pana aici.Ce aliment este vinovat de ingustimea gandirii la noi in zona?Prea dobitoci,prea ca la tara!
Girat ORIU :
(7 Martie 2020, 09:42)
Giratoriu ce asigura fluenta? La Slobozia,la cat de mic este spatiul destinat circulatiei auto,giratoriul va asigura flatulență!Mai nou,proiectarea se face cu un spatiu mic al"insulei,pentru a avea loc doua benzi in giratoriu.Au rasturnat gramada aia de pamant si ala e sens giratoriu.Inginerii care proiectează nu ies din oras?Dar din tara?Traficul va fi sugrumat cu imensa movila de pamant!Chiar si giratoriul de la cazarma putea avea"insula"mai redusa pentru a nu se mai crea ambuteiaje dar vom scapa greu de idiotii de la urbanizarea orasului.Bre sefule de la sistematizarea si modernizarea orasului,mergi bre si reprofileaza-te,fa-te bucatar,ca e la moda,lasa pe cineva care sa proiecteze si aprobe lucrari pentru viitorul localitatii!
Mary:
(6 Martie 2020, 20:14)
Ce bine! Se vor vedea gropile și noaptea!!!
Gigel:
(6 Martie 2020, 08:21)
@romica - te inseli. Sensul giratoriu asigura o fluenta foarte mare in comparatie cu orice intersectie. Permanent sunt 2-3 masini care se deplaseaza simultan in sens. Pe cand in intersectie, rar vezi mai mult de una singura, simultan. Si asta se intampla la un sens giratoriu mic. La unul mare este si mai mare eficienta.
@eu-romica:
(6 Martie 2020, 08:10)
Era mare nevoie de giratoriu, cei care tranziteaza zilnic aceasta zona stiu ce inseamna. Normal ca pentru cei care ori nu sunt soferi, ori nu trec prin zona respectiva, sensul giratoriu nu era o prioritate.
Sensurile giratorii asigura un flux continuu de vehicule si timpi de asteptare egali pentru toti participantii la trafic, cu atat mai mult in intersectiile aglomerate. Luati in calcul si faptul ca in zona s-a deschis Dedeman, magazin care va atrage un numar mare de clienti care vor trebui sa treaca prin acea intersectie. Pana acum era foarte greu sa astepti sa treci de acea intersectie, iar de cele mai multe ori se bloca tot traficul. Toata Europa are sensuri giratorii pentru ca si-au dovedit utilitatea. Problema noastra poate consta in cheltuiala uriasa: 3,2 milioane lei noi! doua roabe de asfalt si trei borduri. 32 miliarde de lei vechi! Sa ne arate si noua devizul de lucrari primaria; daca constructorul cerea 100 milioane, probabil ca ii si primea. Cati merti cubi de asfalt au asternut, cate borduri, costul utilajelor pe ora, cost proiect, etc. De la o posta pare supraevaluata lucrarea, in conditiile in care calitatea va lasa de dorit; la fel s-a intamplat si cu sensul de la Kaufland, in care se lasa mereu asfaltul de zici ca traversezi transhee.
#orasulealnostru:
(6 Martie 2020, 06:53)
Arhitectura mai tembela decat ce se intampla de 10-12ani nu a mai avut orasul si nici nu vom mai vedea in alta parte.Inchiderea str Lacului in fata primariei.Constructia"subteranei".Stalpide iluminat in mijlocul trotuarelor(cart Tineretului).Taierea fara inlocuire a arborilor din oras,bonus banci plantate pe trotuar,deranjand traficul pietonal(Bdul Matei Basarb).Mai nou,zona"giratoriu MB20.Mama idiotilor este gravida continuu si nu intra la menopauza.Ce facem?La raspundere nu este tras nimeni iar orasul este schingiut de arătările numite la urbanism.Extrabonus:primar de doi lei,cu studii de veterinar,fara habar de management,angajator de prostănaci! #vremorasulinapoi
romica:
(6 Martie 2020, 05:26)
Sa ținti minte ce va spun, o sa se îngreuneze traficul și mai mult. O sa vedeți blocaje mari vara . Daca pui un sens giratoriu nu înseamnă că ai rezolvat problema traficului. O sa vedeți prăpăd ce se va întâmpla.
Văzut afara:
(5 Martie 2020, 23:31)
Plantati flori,gazon etc in sensul giratoriu
Eu:
(5 Martie 2020, 19:09)
Era nevoie mare de asta...chiar nu mi pot da seama cum au gandit-o. Bai frate nu mai stie din ce sa fure....nu mai are din ce....
Hertz:
(5 Martie 2020, 18:42)
Nu ar fi mai bine sa asteptam sa termine?Comentam dupa..
Andrei:
(5 Martie 2020, 15:21)
Daca are pavele e in regula. Cel putin, stiti unde sunt banii dvs.
Oil:
(5 Martie 2020, 14:54)
Ne ducem pe garla
Pt. .... :
(5 Martie 2020, 14:13)
Daca are pavele pe el nu inseamna ca e trotuar.
...:
(5 Martie 2020, 11:35)
Bai oameni buni, cine a mai vazut trotuar in jurul unui sens giratoriu ? Pavat cu pavele, lat de 80cm... cum vor ajunge pietonii acolo ? MANEVRE este putin spus !
Sam:
(5 Martie 2020, 11:01)
Daca se ocupă de lucrare cei de la Holding e manevraaaaa